راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

زنجیره بلوک چگونه با ارائه راه‌حل می‌تواند به دنیای واقعی کمک کند؟

دیجی ارزها مجازی بوده و دارای شکل فیزیکی نیستند.

ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین و اتریوم فقط در حافظه سخت‌افزار کاربر موجود هستند.

اولین ارز دیجیتالی (بیت‌کوین)، سال ۲۰۰۹، در تلاش برای ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز پولی توسط افراد حقیقی (و نه بانک‌ها و دولت‌ها) راه‌اندازی شد. برای دستیابی به این هدف، Satoshi Nakamoto فناوری زنجیره بلوک را ابداع کرد.

زنجیره بلوک یک دفتر کل توزیع عمومی از همه تراکنش‌هایی است که تابه‌حال با بیت‌کوین انجام شده است. درواقع خود بیت‌کوین چیزی به‌جز ثبت این اطلاعات در دفتر کل نیست. با ردگیری سابقه هر کوین در شبکه، از زمان تولید آن تا زمانی که به دست آخرین مالک آن رسیده، هر کاربری می‌تواند مالکین (بدون احراز هویت) و میزان بیت‌کوین هر یک را بیابد.

تمام دیجی ارزها در بستر زنجیره بلوک ساخته می‌شوند. دیجی ارزهای مختلف اغلب از زنجیره بلوک‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. ممکن است این تفاوت‌ها در قواعد متفاوت، زمان تراکنش، الگوریتم امنیتی و یا هر چیز دیگری باشد؛ اما تنها قانونی که برای همه مشترک است این است که هیچ فرد بخصوصی مسئول یک ارز نیست و تنها خود ارز است که ثبت اطلاعات تراکنش‌ها را از طریق دفتر کل توزیع عمومی (و به‌صورت دیجیتالی) نشان می‌دهد.

آیا این ارزها در دنیای واقعی کاربردی هم دارند؟

دیجی ارزها در شمار زیادی از راه‌حل‌های دنیای واقعی، به کار گرفته می‌شوند.نقش اساسی ارزهای دیجیتالی در دنیای اقتصاد به شکل قابل‌توجهی با موفقیت روبرو بوده است. تراکنش‌های ارزان، سریع و با محدودیت کمتر از طریق بیت‌کوین و سایر دیجی ارزها، معمولاً جایگزین مناسبی برای سرویس‌های بانک‌های معتبر به شمار می‌رود. هرچند استفاده از زنجیره بلوک به‌عنوان فناوری زیرساختی آن‌ها، به حوزه اقتصاد محدود نمی‌شود.

اساساً کارایی زنجیره بلوک تنها به تراکنش‌های مالی ختم نمی‌شود و برای ثبت اطلاعات مالکیت، کاربرد بیشتری دارد. زنجیره بلوک به‌گونه‌ای طراحی شده که کاربران می‌توانند در هرزمانی هر اطلاعاتی را بدون نیاز به شخص دیگری تأیید کنند. زنجیره بلوک یک‌راه برای ساخت و حفظ حقایق به شکل غیرمتمرکز است.

به همین دلیل هرجایی که حفظ اطلاعات اهمیت زیادی دارد، مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از زنجیره بلوک به‌طور همزمان، سبب کاهش هزینه نگهداری اطلاعات و افزایش امنیت می‌شود. در صنایع و مؤسسات سلامتی و مراقبت‌های بهداشتی، امنیتی، غذایی، توریستی، انرژی، محاسبات حق نشر، پیش‌بینی بازار و … مورداستفاده قرار می‌گیرند که تمام این مشاغل واقعی هستند و افرادی در آن مشغول به کار هستند. آن‌ها کالاها و خدمات باارزشی را ارائه می‌کنند.

ارزهای مجازی چه کاربردی در دنیای واقعی دارد؟

ارزهای دیجیتالی توسط دولت ارزش‌گذاری نمی‌شود. ممکن است برخی متعجب شوند که چطور چیزی در این حد گمنام به‌عنوان یک فنّاوری برای ثبت در دفتر توزیع عمومی، می‌تواند به شکل اساسی (و در ابعاد بسیار گسترده) در سازمان‌های واقعی مورداستفاده قرار گیرد. هرچند اگر این‌طور فکر می‌کنید، پول‌های رایج هم عملکرد بی‌عیب و نقصی ندارند. یک‌تکه از کاغذ که تنها با تضمین دولت ارزش پیدا کرده و فقط درصورتی‌که به شکل درستی مورداستفاده قرار گیرد، می‌تواند ارزشمند باشد.

از بسیاری جهات یک اطلاعات ثبت‌شده به شکل دیجیتالی، به خاطر امنیت بیشتر، باارزش‌تر از تضمین دولت است. هیچ اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در دنیا در حال رخ دادن است تا زمانی که دو نفر در جهان این اطلاعات را در کامپیوتر شخصی خود ذخیره کرده باشند، زنجیره بلوک مثل قبل به کار خود ادامه خواهد داد.

قابلیت ثبت اطلاعات به شکل تغییرناپذیر و بدون نیاز به اعتماد به شخص دیگر در زنجیره بلوک، برای برخی از افراد و سازمان‌ها از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. شناسایی فرصت‌های بهره‌برداری از این تکنولوژی باعث به وجود آمدن کسب‌وکارهای اقتصادی، با استفاده از قابلیت زنجیره بلوک شده است.

یک استارت آپ زنجیره بلوکی چگونه ایده خود را در دنیای واقعی مورد بهره‌برداری قرار می‌دهد؟

آن‌ها مثل یک شرکت معمولی عمل می‌کنند. مشکلی را برای حل کردن یافته و پولی را برای توسعه آن در نظر می‌گیرند. قدم بعدی پیدا کردن یک راه‌حل و نهایتاً ارائه آن به بازار است.محصولی که مشکل مشتری را حل کند، به فروش می‌رود. این موضوع در رابطه با صنعت زنجیره بلوک هم صدق می‌کند. همه آن‌ها از یک تکنولوژی خاص استفاده می‌کنند و شرکت‌هایی که مشکلات را حل می‌کنند موفق خواهند بود.

جدید بودن این فناوری و آزمایش نشدن آن در برخی از موارد، باعث بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران سنتی و درنتیجه بی‌میلی آن‌ها برای سرمایه‌گذاری در این مورد شده است. به همین دلیل، یافتن منابع مالی برای توسعه اولیه، اولین مسئله‌ای ست که یک کسب‌وکار جدید در این حوزه باید با آن مواجه شود. خوشبختانه زنجیره بلوک در این زمینه هم می‌تواند کمک کند. یک الگوی جدید برای جذب سرمایه‌گذاری به وجود آمده که به استارت آپ ها اجازه می‌دهد جهت تأمین سرمایه اولیه از طریق مخاطبین علاقه‌مند خود اقدام کنند که ICO (حراج اولیه محصول) نام دارد.

بعد از تهیه این سرمایه، نوبت به توسعه کسب‌وکار می‌رسد. رویکرد زنجیره بلوک کاملاً بر اساس شفافیت است که این در مورد نحوه عملکرد شرکت‌ها نیز صادق است. اغلب برنامه‌ها روند کاری خود را در github در معرض دید عموم قرار می‌دهند. اگر غیرازاین باشد به این معناست که توسعه‌دهندگان برنامه مطمئن هستند که مخاطبین آن‌ها از اتفاقات پشت پرده باخبر هستند. برای بررسی روند کار، اسناد مختلفی مثل طرح ارائه‌شده اولیه و نقشه مسیر، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درنهایت زمانی که توسعه برنامه تمام شد، آزمایش و منتشر می‌شود و به‌این‌ترتیب چرخه از ایده تا واقعیت» تکمیل خواهد شد.

درصورتی‌که ایده‌ای برای به‌کارگیری داشته باشم باید از کجا شروع کنم؟

شما می‌توانید به‌تنهایی وارد عمل شوید یا اینکه از ابزارها و سرویس‌های موجود و در دسترس استفاده کنید که می‌تواند روند شروع به کار شرکت شما را تسهیل کند.

اگر مشکلی را یافتید که علاقه‌مند هستید آن را حل کنید، برای انجام آن به روش خودتان هیچ‌کسی جلودار شما نخواهد بود. از ساختن یک تیم و تأمین سرمایه اولیه تا توسعه محصول و … هرچند که برای یک کسب‌وکار نوپا، طیف وسیعی از خدمات و امکانات وجود دارد که می‌تواند به شکل مؤثری موجب آسان‌تر شدن روند کار آن‌ها شود.

ICO  در بسترهای مختلفی موجود هستند که امکان ایجاد یک پول دیجیتالی در عرض ۱ دقیقه را به شما می‌دهند. به فرض اینکه یکی از این ارزها را ساخته باشید، می‌توانید برای افزایش سرمایه موردنیاز خود آن را به علاقه‌مندان بفروشید. همین‌طور، تعداد زیادی از آژانس‌های مشاوره‌ای وجود دارند که تحقیق کرده و امکان بقا و فعالیت یک ایده را می‌سنجند. آن‌ها راه‌حل پیشنهادی شما برای استفاده از زنجیره بلوک را بررسی کرده و آن را ارزش‌گذاری می‌کنند.

از این‌ها گذشته، حتی سازمان‌هایی وجود دارند که از روند رشد سریع مشاغل در دنیای واقعی که با فناوری زنجیره بلوک سازگار شده بودند، الهام می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال می‌توان از پنگانا نام برد.

شرکت Pangana توسط جمعی از متخصصین فعال در حوزه فناوری زنجیره بلوک و باهدف ترویج این فناوری به‌منظور ایجاد بستری امن و باز برای توسعه صنایع در ایران تأسیس‌شده است. پنگانا به افراد علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه، برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود در کل مسیر، از ایده تا جمع‌آوری سرمایه و به‌کارگیری آن، یاری خواهد رساند. برخورداری از پشتیبانی مداوم در تمام طول مسیر ایجاد یک کسب‌وکار در بازار نوظهور زنجیره بلوک، یکی از عوامل مهم موفقیت در این کار به شمار می‌رود.

منبع: کوین ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت