انتخاب سردبیر تلفن همراه شرکت‌ها

پروانه رسمی اولین اپراتور مجازی موبایل ایران صادر شد

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

اولین پروانه رسمی اپراتور مجازی تلفن همراه ایران توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صادر شد. به گزارش تسنیم، بعد از صدور ۲۴ موافقت اصولی دریافت پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) از اواخر سال گذشته، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی سرانجام اولین پروانه رسمی این حوزه را صادر کرد.

.

اولین اپراتور مجازی موبایل ایران

شرکت «کیش سل پارس» با مأموریت ارائه سرویس‌های پایه و ارزش‌افزوده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات موفق به دریافت اولین پروانه MVNO شد.

بر اساس مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، شرکت‌های دارنده موافقت اصولی MVNO برای دریافت پروانه تجاری موظف بودند که حداقل با یکی از اپراتورهای تلفن همراه وارد مذاکره و همکاری شده تا بتوانند پروانه رسمی خود را دریافت کنند.

ظاهراً شرکت کیش سل پارس توانسته با اپراتور سوم موبایل به توافق نهایی بر سر نحوه همکاری و نهایتاً دریافت پروانه رسمی شود که گویا مذاکرات آن با اپراتورهای دیگر نیز جاری است.

.

با مشارکت ۳ شرکت

پیش‌ازاین در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عنوان شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش به‌عنوان دریافت‌کننده موافقت اصولی دیده می‌شد که از سهامداران کیش سل پارس است و تصمیم گرفته‌اند پروانه مذکور را به نام شرکت دیگرشان که مأموریت ارائه خدمات اپراتور تلفن همراه مجازی را دارد، دریافت کنند. شرکت‌های اندوخته سازان سرآمد فردا، اندیشه نگار پارس و پرداخت الکترونیک سامان کیش از سهامداران کیش سل پارس هستند.

اپراتور مجازی موبایل (MVNO) یک اپراتور تلفن همراه است که با استفاده از امکانات و تجهیزات خود در بخش‌های core (HLR)HSS و IN، Billing و CC و اجاره بخش ACC شامل (BSC+BTS) از اپراتورهای موبایل MNO که به آن‌ها اپراتور میزبان گفته می‌شود، انواع سرویس‌های پایه از قبیل USSD-SMS-Data-Voice بعلاوه سرویس‌های ارزش‌افزوده VAS و همچنین سرویس‌های اینترنت اشیاء IOT و سایر سرویس‌های M2M را ارائه می‌دهد.

پروانه رسمی اولین اپراتور مجازی موبایل ایران صادر شد

پروانه رسمی اولین اپراتور مجازی موبایل ایران صادر شد

به‌عبارت‌دیگر MVNO ها سرویس ویژه‌ای متفاوت از خدمات تلفن همراه ارائه نمی‌دهند، بلکه شرکت‌های اپراتور مجازی می‌توانند با استفاده از بستر تلفن‌های همراه محتوا و اپلیکیشن‌های داخلی خود را ارائه دهند و برای رسیدن به این نقطه لازم است میزان تولید محتوا افزایش پیدا کند. نخستین MVNO توسط اپراتور دانمارکی TELE2 راه‌اندازی شد و پس‌ازآنکه موج این پدیده اروپا را فراگرفت، اپراتور مجازی موفق انگلیس در سال ۱۹۹۹ میلادی با برند Nextel به فروش خدمات مخابراتی اپراتور UK پرداخت.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید