راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آمار پول نقد در دست مردم ایران چقدر است؟

زهرا علی اکبری / حجم اسکناس و مسکوک در دست مردم به بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده است به‌این‌ترتیب سرانه اسکناس و مسکوک در دست ایرانیان به حدود ۴۷۸ هزار تومان رسیده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان سال گذشته به ۳۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید. آمارهای بانک مرکزی در خصوص میزان اسکناس و مسکوک در دست افراد دلالت بر این آمار دارد.

 پول نقد این روزها با فراگیر شدن ابزارهایی مانند کارت‌های اعتباری، کاربرد پیشین خود را در دادوستدها و معاملات از دست داده‌ است. در حال حاضر بسیاری از پرداخت‌های خرد مردم و خریدهای روزانه نیز با استفاده از کارت‌های اعتباری صورت می‌گیرد. بااین‌حال ابزاری مانند پول نقد نیز در محاسبات عمومی اهمیت قابل‌توجهی را داراست.

بررسی‌ها نشان می‌دهد پول نقد کارایی خود را برای پرداخت‌ها در ایران از دست داده است چراکه با توجه به سطح عمومی قیمت‌ها، درشت‌ترین اسکناس ایران که ۱۰ هزارتومانی است برای پرداخت خریدهای متوسط جامعه ایرانی مانند پوشاک و کفش و … چندان مناسب نیست.

در بسیاری از کشورهای اروپایی و پیشرفته نیز که ابزارهای پرداخت الکترونیک گسترش فراوانی یافته‌اند اما ارزش اسکناس‌های متداول در مقایسه با ایران بیشتر است. چک‌پول‌ها را می‌توان ابزاری دانست که در سال‌های اخیر باهدف جبران نقص اسکناس‌های موجود در بازار ایران به کمک آمده‌اند. بااین‌حال آمار سرانه اسکناس و مسکوک بدون محاسبه چک‌پول‌ها از سوی بانک مرکزی برآورد شده است.

در پایان سال ۱۳۹۳ حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص ۳۵ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان بود که این رقم با افزایشی ۵.۸ درصدی به حدود ۳۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

 در سال‌های فعالیت دولت یازدهم، روند رشد اسکناس و مسکوک در دست اشخاص رشدی بسیار کمتر از مدت مشابه سال‌های قبل را تجربه کرده است. در حقیقت می‌توان چنین برآورد کرد که رشد دو رقمی حجم اسکناس و مسکوک در دست افراد در این سه سال به کمتر از ۶ درصد محدود شده است.

نمودار زیر نشانگر حجم اسکناس و مسکوک در دست افراد در ۱۸ سال اخیر است:

cash-index-way2pay-95-05-24

منبع: خبر آنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.