راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نگاهی نزدیک به شتاب‌دهنده نوین‌تک

شتاب‌دهنده نوین‌تک زیرمجموعه شرکت پرداخت نوین آرین، یکی از PSP های شناخته‌شده صنعت پرداخت آنلاین ایران است که در دل شهر تهران، میدان ونک، مرکز رشد دانشگاه علامه مستقرشده است.

به گزارش هفته‌نامه شنبه، نوین‌تک در پایان خردادماه امسال، اولین جشن Demo Day خود را برگزار خواهد کرد. اولین چرخه این شتاب‌دهنده با حضور ۷ تیم به پایان می‌رسد و سرمایه‌گذاران مدعو در این روز، می‌توانند حاصل تلاش چندین‌ماهه تیم اجرایی نوین‌تک، مربیان و کارآفرینان مستقر در این شتاب‌دهنده را از نزدیک ببینند. این موضوع بهانه‌ای شد تا هفته‌نامه شنبه به سراغ محمدرضا قبادی، مدیرعامل شتاب‌دهنده نوین‌تک برود و اطلاعات بیشتری در خصوص این شتاب‌دهنده را در اختیار بگذارد.

 

شنبه: هدف از ایجاد شتاب‌دهنده نوین‌تک چه بود؟ آیا صرفاً به دلیل عقب نماندن از موج رشد شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها بوده؟

قبادی: نمی‌توان گفت که رشد چشمگیر استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای آنلاین در سال‌های اخیر، در تصمیم سرمایه‌گذاران و مؤسسان نوین‌تک برای ایجاد یک شتاب‌دهنده بی‌تأثیر بوده است، اما انگیزه بالاتری که باعث شروع فعالیت شتاب‌دهنده نوین‌تک در سال ۹۶ شد، وجود منابع فراوان و ارزشمند در مجموعه‌های بالاسری نوین‌تک بوده است که می‌توانند در جهت رشد استارت‌آپ‌های ایرانی مورداستفاده قرار گیرند. از این منابع می‌توان به دسترسی مستقیم به بازار، زیرساخت‌های مخابراتی و پرداختی و همچنین دسترسی به منابع مالی بین‌المللی و داخلی باهدف تأمین سرمایه لازم برای استارت‌آپ‌ها اشاره کرد.

 

شنبه: آیا نوین‌تک روی زمینه‌های خاصی تمرکز دارد یا هر استارت‌آپی می‌تواند از مزایای حضور در شتاب‌دهنده نوین‌تک استفاده کند؟

قبادی: شتاب‌دهنده‌ها هم به‌مثابه استارت‌آپ‌ها، برای اینکه بتوانند خدمات ارزشمندتری را به مخاطبان خود (کارآفرینان) ارائه دهند، معمولاً تمرکز خود را روی صنایع و زمینه‌های مشخصی معطوف می‌کنند. نوین‌تک نیز از این ماجرا مستثنی نیست و زمینه تمرکز خود را روی استارت‌آپ‌های حوزه‌های اینترنت، فین‌تک، تجارت الکترونیک و بازی‌سازی قرار داده است.

 

شنبه: یکی از تفاوت‌های نوین‌تک را وجود منابع مختلف برای استارت‌آپ‌ها برشمردید. آیا حمایت‌های مجموعه‌های بالادستی، تنها مزیت نوین‌تک نسبت به سایر شتاب‌دهنده‌های فعال است؟

قبادی: طبیعتاً خیر. به جد می‌توان بزرگ‌ترین مزیت نوین‌تک را در شناخت دقیق نیازمندی‌های کارآفرینان و تلاش برای پاسخگویی به نیازهای مشخص و منحصربه‌فرد آنان دانست. به‌بیان‌دیگر، برخلاف برخی شتاب‌دهنده‌های فعال فعلی، نوین‌تک یک برنامه از پیش تعیین‌شده را برای شتاب‌دهی ارائه نمی‌کند. علیرغم اینکه بسیاری از نیازمندی‌های تیم‌های کارآفرین مشابه با یکدیگر است، اما نمی‌توان استارت‌آپ‌هایی که در صنایع و سطوح مختلف فعالیت می‌کنند را به‌طور یکسان آموزش داد، حمایت کرد و درنهایت انتظار پیشرفت داشت.

برنامه‌های آموزشی شتاب‌دهنده نوین‌تک را می‌توان به چند دسته کلی تقسیم کرد:

  • ورک‌شاپ‌های آموزشی با موضوعات عمومی مانند بیزنس‌مدل، پیش‌بینی اقتصادی، مارکتینگ و سایر موضوعاتی که به‌طور عمومی درزمینهٔ استارت‌آپ‌ها ارائه می‌شود.
  • منتورشیپ‌های تخصصی و یک‌به‌یک با هر تیم بسته به نیازهای مشخص تیم در موضوعات حقوقی، بازاریابی هدفمند، طراحی تجربه کاربری و …
  • برنامه‌های فوق‌العاده باهدف رشد مهارت‌های نرم کارآفرینان مانند دور همی‌های مکالمه استارت‌آپی به زبان انگلیسی، ورکشاپ‌های اخلاق کسب‌وکار و جلسات انتقال تجربه ارتباط با سرمایه‌گذاران و …
  • برنامه‌هایی باهدف افزایش انگیزه کارآفرینان، شبکه‌سازی و شناخت بازارهای بین‌المللی مانند تورهای بازدید از شرکت‌های رشد یافته، میزبانی رویدادهای خارجی و …

البته این‌ها تنها بخشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های نوین‌تک هستند. ما همواره در حال غنی‌تر کردن خدمات خود برای استارت‌آپ‌ها هستیم و راهنمای اصلی ما در این کار، اعلام نیاز و بازخورد خود کارآفرینان مستقر و البته تجربه کارآفرینان موفق داخلی و خارجی از مشکلات و موانع پیش روی استارت‌آپ‌هاست.

 

شنبه: روند پذیرش استارت‌آپ‌ها در نوین‌تک چگونه است؟

قبادی: چرخه‌های شتاب‌دهی نوین‌تک، به‌صورت دوره‌های ۶ ماهه برنامه‌ریزی‌شده‌اند که برای ورود به هر یک از این چرخه‌ها، دو مسیر متفاوت وجود دارد:

اولین و بهترین مسیر، ورود از طریق رویداد بوت‌کمپ نوین‌تک است. نوین‌تک، یک ماه قبل از شروع هر چرخه خود، نسبت به برگزاری رویدادی رایگان و چندهفته‌ای تحت عنوان بوت‌کمپ اقدام می‌کند.

در این رویداد، آموزش‌های بسیار پایه‌ای از مبانی کسب‌وکار ارائه می‌شود و از کارآفرینان انتظار می‌رود در طول مدت رویداد، خروجی مشخص و قابل‌لمسی را ارائه کنند. این رویداد به ما این امکان را می‌دهد که کارآفرینان جدی، باانگیزه و البته متخصص را پیدا کنیم. تیم‌هایی که بتوانند در بوت‌کمپ نوین‌تک، فعالیت خوبی را به مرحله اجرا بگذارند، قسمت اعظمی از ورودی‌های هر چرخه نوین‌تک را تشکیل می‌دهند.

بوت‌کمپ بعدی نوین‌تک، از تاریخ ۲ تا ۲۸ خرداد برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند از طریق وب‌سایت نوین‌تک به آدرس ntaccel.com به‌صورت رایگان در رویداد ثبت‌نام کنند و علاوه بر استفاده از محتواهای به‌روز و جذاب کارگاه‌ها، شانس خود برای ورود به شتاب‌دهنده را نیز بیازمایند؛ و البته روش دوم برای ورود به دوره شتاب‌دهی، ارسال درخواست به‌صورت مستقیم و خارج از روند بوت‌کمپ است که همواره از طریق وب‌سایت شتاب‌دهنده ممکن است.

البته این روش تابع ظرفیت موجود شتاب‌دهنده، وضعیت کسب‌وکار و نتیجه راستی‌آزمایی‌های (Due Diligence) تیم اجرایی نوین‌تک و شبکه مربیان خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.