راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

احراز هویت بر اساس میزان فشار دست روی موبایل!

محققان وزارت دفاع آمریکا مشغول پروژه‌ای هستند که باکار گذاشتن حسگرهایی در موبایل شیوه راه رفتن فرد و میزان فشار دست او را برای احراز هویت وی به کار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از دیفنس وان، وزارت دفاع آمریکا مشغول سرمایه‌گذاری برای پروژه‌ای است که شامل کارگذاری حسگرهایی در موبایل است تا بتوان با کمک آن هویت افراد را احراز کرد.

این فناوری به پرسنل نظامی و کارمندان دولتی اجازه دسترسی به فایل‌های حساس در موبایل و رایانه را می‌دهد یا به آن‌ها اجازه می‌دهد وارد یک واحد امن شوند.

جالب آنکه این فناوری تا چند سال دیگر در بیشتر بازارهای موبایل ارائه می‌شود.

استیو والاس مدیر فنی سازمان DISA (یکی بخش‌های پنتاگون) می‌گوید: «به‌هرحال فناوری مذکور به دنبال نشانگرهایی خاص برای احراز هویت فرد است مانند فشار دست و میزان تنش مچ کاربر هنگامی‌که موبایل را در دست خود دارد و تحلیل راه رفتن کاربر برای شناسایی فرد. در مرحله بعد این نشانگرها ترکیب می‌شوند و به هر فرد یک (نمره ریسک) می‌دهند. اگر این نمره ریسک پایین باشد، هویت فرد تائید می‌شود اما اگر بالا باشد به کاربر اجازه دسترسی به فایل‌های حساس یا ورود به مناطق امن داده نمی‌شود.»

این پروژه که هنوز نام‌گذاری نشده توسط یک شرکت خصوصی با بودجه DISA انجام می‌شود.

محققان امیدوارند این سیستم جایگزین کارت‌های دسترسی یا کارت هویت شود. عملکرد سیستم‌های موردبحث نیز مشابه کارت‌های دسترسی است. به‌عبارت‌دیگر این سیستم اطلاعات رمزگذاری شده را به‌وسیله یک ماشین به اشتراک می‌گذارد تا هویت فرد تائید شود.

قرار است این شرکت خصوصی ۵۷ نمونه اولیه از این فناوری را تا پاییز امسال در اختیار DISA قرار دهد.

در همین راستا شرکت‌های تولیدکننده موبایل این فناوری را در نیمه‌رساناهای خود قرار می‌دهند. البته هنوز مقامات اعلام نکرده‌اند کدام شرکت‌های سازنده موبایل و تهیه‌کننده قطعات در این پروژه شرکت می‌کنند؛ اما به گفته آنان این فناوری را می‌توان در بیشتر دستگاه‌های موبایل به کاربرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.