راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بررسی مشکلات مالیاتی فعالان بازار دیجیتال

آخرین مذاکرات بین نمایندگان کسب‌وکارهای اینترنتی و مسئولان سازمان امور مالیاتی برای بررسی مشکلات این صنف منجر به این تصمیم شد تا مسائل به‌صورت موردی از سوی انجمن یا اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی اعلام و بررسی شود.

به گزارش دنیای اقتصاد، روز گذشته انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی اعلام کرد در پی پیگیری مشکلات اعضای این انجمن با سازمان امور مالیاتی کشور، حالا استارت‌آپ‌هایی که در ۲ سال گذشته با مشکل مالیاتی مواجه بوده‌اند، شناسایی‌شده و مشکل آن‌ها در کارگروه ویژه مشترک بررسی می‌شود.

بر این اساس کمیسیون مالیات ذیل انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی تشکیل‌شده و قرار است این انجمن به‌عنوان اولین برنامه کاری خود در سال جدید استارت‌آپ‌هایی را که در طول دو سال گذشته با مشکل مالیاتی مواجه بوده‌اند را شناسایی کند و پرونده‌های آن‌ها را در کارگروه ویژه و مشترک با سازمان امور مالیاتی کشور موردبررسی قرار دهد.

بر اساس اعلام این انجمن حالا کسب‌وکارهایی که درطول دو سال گذشته با مشکل مالیاتی مواجه بودند، می‌توانند مشکل و مستندات خود را برای بررسی به این کارگروه ویژه ارسال کنند.

رضا الفت نسب، عضو هیئت‌مدیره و سخنگوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای اینترنتی در این خصوص به می‌گوید: «در حال حاضر انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی در حال پیگیری مشکلات برخی از کسب‌وکارهاست که به‌صورت موردی به آن‌ها اطلاع داده می‌شود. اتحادیه سراسر کسب‌وکارهای اینترنتی نیز برای رفع این مشکل در سال گذشته فراخوانی منتشر و از کسب‌وکارها برای اعلام مشکلاتشان دعوت کرد تا با این اتحادیه در ارتباط باشند. بر این اساس تاکنون بیش از ۲۰ جلسه با حضور صاحبان کسب‌وکارهای بزرگ و شناخته‌شده اینترنتی برگزارشده است.»

به گفته او حالا عمده‌ترین مشکلات این دسته از کسب‌وکارها احصا شده و به درخواست معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری مجموع این مشکلات اوایل هفته آینده به این معاونت نیز ارسال می‌شود.

الفت‌نسب می‌گوید: «جلسات اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای اینترنتی با استارت‌آپ‌ها و مشاغل اینترنتی به جمع‌آوری ۱۵ مورد مسئله مالیاتی منجر شده و این موارد به اداره مالیات ارسال‌شده است.»

او که پیشتر در انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی نیز فعالیت داشت به پیشینه تلاش این انجمن برای رفع مشکل مالیاتی کسب‌وکارها اشاره می‌کند و می‌گوید: «با توجه به اینکه دوستان در انجمن سال‌هاست در این زمینه تلاش کرده‌اند حالا این پیگیری‌ها منجر به موافقت مسئولان در اداره امور مالیاتی شده است. اداره مالیات از این انجمن خواسته تا مشکلات را مورد به مورد به این اداره اعلام کند تا آن‌ها نیز برای رفع مشکل یا بررسی صحت ادعا تصمیم‌گیری کنند.»

الفت‌نسب خوش‌بین است که برداشتن چنین قدمی از سوی سازمان امور مالیاتی شروع خوبی باشد برای فعالان این صنف در بخش خصوصی تا بخواهند مشکلات را به‌صورت کلان و اساسی بررسی و پیگیری کنند. به گفته او محاسبه نامتوازن مالیات بر درآمد کسب‌وکارهای اینترنتی در سال‌های گذشته باعث شده تا شمار زیادی از کسب‌وکارها تمایلی به عضویت در اتحادیه سراسر کسب‌وکارهای اینترنتی از خود نشان ندهند.

به گفته سخنگوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای اینترنتی تاکنون ۵۵۰ کسب‌وکار اینترنتی عضو این اتحادیه هستند که برآورد آن‌ها نشان می‌دهد در این تعداد بیش از ۹۰ درصد بازیگران بزرگ بازار اینترنت ایران حضور دارند. مشکلات مالیاتی برای کسب‌وکارهای اینترنتی در دو سال گذشته از سوی بسیاری از فعالان این حوزه مطرح‌شده و کارشناسان امیدوارند دولت دست به اصلاح قوانین برای در نظر گرفتم شرایط جدید بازارهای دیجیتال بزند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.