راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تحریم رئیس‌کل بانک مرکزی بی‌احترامی به هنجارهای بین‌المللی است

اقدام اخیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا در تحریم رئیس‌کل بانک مرکزی ایران عملی غیرمتعارف و کاملاً غیرحرفه‌ای و نشان دهنده بی‌احترامی مقامات آمریکایی به هنجارهای بین‌المللی است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران این اقدام ایالات متحده را منبعث از رفتار ناشیانه مقامات آمریکایی تلقی می‌کند و همچون گذشته به انجام وظایف قانونی خود در عرصه داخلی و خارجی مطابق با موازین بین‌المللی ادامه خواهد داد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، متن کامل بیانیه این بانک در محکومیت اقدام خزانه داری آمریکا به شرح زیر است.

 

بسمه تعالی

پس از نقض برجام توسط ایالات متحده آمریکا علی‌رغم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به این معاهده بین‌المللی، خزانه داری آن کشور نام رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و یکی از مدیران سابق این نهاد سیاست‌گذار پولی را در فهرست تحریم‌های یکجانبه خود قرارداد. این اقدام خزانه داری آمریکا که کاملاً غیرحرفه‌ای و نامتعارف بوده و نشانگر بی‌احترامی مقامات دولت آمریکا به استانداردها و هنجارهای بین‌المللی است، با توجه به رفتارهای یکجانبه اخیر دولت آمریکا و بی‌احترامی به تعهدات و توافقنامه‌های بین‌المللی گوناگون جای تعجب ندارد.

این نکته برای ملت ایران کاملاً روشن است که ایالات متحده آمریکا در پوشش عناوینی همچون مبارزه با تروریسم و تأمین مالی آن، قصد اعمال فشار بر ملت ایران را داشته و بدون هیچ مبنا و مستند قانونی، با اعمال تحریم علیه مدیران و مقامات بانک مرکزی درصدد آن برآمده است تا فضای روانی منفی را علیه نظام بانکی ایران در عرصه بین‌المللی ایجاد کند. این در حالی است که اقدامات یکجانبه و خصمانه آمریکا علیه مردم ایران سودی برای آن کشور نخواهد داشت.

خزانه داری ایالات متحده با انجام این عمل نشان داد که نه‌تنها به موازین اولیه و اساسی حقوق بین‌الملل بی‌توجه و بی‌اعتناست بلکه به کارکردهای بانک مرکزی و نقش اساسی آن‌ها در برقراری ثبات پولی داخلی و بین‌المللی و همچنین به تعهدات بین‌المللی ناشی از عضویت در نهادهای بین‌المللی نظیر صندوق بین‌المللی پول نیز اعتنایی ندارد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز تأسف از این رفتار ناشیانه خزانه داری آمریکا اعلام می‌کند که همچون گذشته به انجام وظایف قانونی خود در عرصه داخلی و خارجی مطابق با موازین بین‌المللی ادامه خواهد داد و این‌گونه اعمال نابخردانه خللی در اراده مقامات و کارکنان بانک مرکزی برای ایفای وظایف قانونی خود وارد نخواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.