راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

استارت‌آپ‌های حوزه فناوری، فرصتی جذاب برای سرمایه‌گذاران خطرپذیر

همایش تأمین مالی و سرمایه‌گذاری برای مدیران در حالی برگزار شد که تصمیم آمریکا برای خروج از برجام، هاله بزرگی از ابهام را در ذهن شرکت‌کنندگان ایجاد کرده بود. در این میان اما متخصصان حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر، به‌دوراز حواشی ایجادشده پیرامون موضوع برجام، آمار و ارقام جالب‌توجهی را به مخاطبان ارائه داده و آینده جذابی برای اکوسیستم استارت‌آپ به تصویر کشیدند.

به گزارش دنیای اقتصاد، رضا زرنوخی، رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر کشور، در این همایش با اشاره به ویژگی‌های استارت‌آپ‌ها گفت: «استارت‌آپ‌هایی که بتوانند مراحل رشد اولیه خود را با موفقیت سپری کنند، نرخ بازدهی و سودآوری بسیار بالایی خواهند داشت.»

او با اشاره به فرآیند چهار مرحله‌ای غربالگری طرح‌ها از سوی سرمایه‌گذاران خطرپذیر، نرخ موفقیت طرح‌های ایران برای جذب سرمایه را ۱۰ به ۳۰۰ بیان کرد؛ این در حالی است که این نرخ در دنیا، حدود ۶ به ۱۰۰۰ است. به گفته زرنوخی، معمولاً ۴۰ درصد از طرح‌هایی که برای سرمایه‌گذاری انتخاب شده‌اند به سوددهی می‌رسند و حدود ۲۰ درصد از این طرح‌های سود ده بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ درصد در یک دوره ۵ ساله رشد می‌کنند.

کوروش خلیلی‌نژاد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت تپ‌سی هم در این همایش که چهارشنبه در تهران برگزار شد، دلایل استراتژیک برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های حوزه فناوری را برشمرد. به گفته خلیلی‌نژاد، فناوری به‌سرعت در حال ورود به بازارهای سنتی دنیا است و رشد استارت‌آپ‌ها معمولاً خیلی سریع و با حاشیه سود بالا انجام می‌شود.

خلیلی‌نژاد با ارائه مثال‌های متنوعی از استارت‌آپ‌های حوزه فناوری در دنیا، مراحل رشد آن‌ها را برای مخاطبان تشریح کرد و گفت: «در بسیاری از استارت‌آپ‌های موفق دنیا، مانند Airbnb، جریان نقدینگی در سال‌های اول کند است و شیب رشد نیز ملایم، اما پس از گذر از مرحله B در جذب سرمایه، معمولاً این استارت‌آپ‌ها با سرعت بسیار زیاد رشد می‌کنند و به یک یونیکورن در صنعتی که وارد شده‌اند تبدیل می‌شوند.» او توضیح داد که در سال‌های سوم به بعد هزینه‌های ثابت استارت‌آپ‌ها معمولاً ثابت می‌ماند ولی درآمد آنان با نرخی بالا رشد می‌کند. به گفته مدیر سرمایه‌گذاری تپ‌سی، وجود نمونه‌های موفق در کشور، در کنار حرکت اقتصاد جهان به سمت کسب‌وکارهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران را برای ورود به استارت‌آپ‌های حوزه فناوری ترغیب کرده و دولت نیز در تلاش برای حمایت از این اکوسیستم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.