راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نگاهی به موناکوین که نخستین ارز رمزنگاری‌شده ژاپن است

همان‌طور که مستحضرید مادر همه ارزهای رمزنگاری‌شده بیت‌کوین است، که ظاهراً توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو که نامی ژاپنی است ایجاد شده، البته اطلاعات دقیقی همچنان از او ثبت نشده است! با این حال، یکی از دلایلی که ژاپن پذیرای بیت‌کوین است می‌تواند همین باشد.

به گزارش ارزدیجیتال، بسیاری اطلاع ندارند که ژاپن اولین کریپتوکارنسی بومی خود را در سال ۲۰۱۳ استارت زده است. در حال حاضر موناکوین دارایی بالغ بر ۲۲۰ میلیون دلار دارد که هر ۱ موناکوین مساوی است با ۳٫۹۶ دلار، اما در ماه دسامبر گذشته ارزش آن به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافت و تقریباً هر موناکوین ۱۹ دلار فروخته شد.

این ارز رمزنگاری‌شده در ابتدا توسط فردی تحت عنوان «آقای واتاناب» معرفی شد. وی هم مانند خالق بیت‌کوین، هرگز اسم واقعی خود را منتشر نکرده است اما اکثراً معتقدند که او ژاپنی است. آقای واتاناب موناکوین را به عنوان یک نوع ارز رمزنگاری‌شده بر پایه بازی (Game) معرفی کرد، شبیه آنهایی که در بازی ویدیویی Final Fantasy استفاده شده‌اند.

نام سکه دیجیتالی «مونا» بر گرفته از یک کاراکتر هنری، شبیه یک گربه است.

موناکوین رسماً در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۴ مبتنی بر فناوری Litecoin متولد شد، اما شبکه‌های خود را توسط توسعه‌دهندگان و کاربران در طول زمان بهبود بخشیده است و این توسعه باعث شده تا انتشار پول بسیار سریع و امن صورت پذیرد. پایه و بنیاد موناکوین یک جامعه مردمی است و هنوز به شکل شبکه‌ای سازمان یافته تشکیل نشده است.

در حال حاضر در ژاپن موناکوین حداقل در پنج فروشگاه آنلاین و فروشگاه‌های فیزیکی معامله می‌شود. همچنین تعداد زیادی دستگاه خودپرداز در ژاپن وجود دارد که موناکوین را به پول نقد تبدیل می‌کنند و به آن دلیل که نخستین ارز رمزنگاری‌شده ژاپن است، در بین مردم قابل اطمینان تر است. در ۲۳ مارس، هلدینگ JIT اعلام کرد که به شهروندان ژاپنی اجازه می‌دهد املاک و مستغلات را با موناکوین خریداری کنند و ادعا می‌کند که اولین شرکتی است که چنین خدماتی ارائه می‌دهد.

موناکوین بیشتر در ژاپن استفاده می‌شود و مبادله آن در حیطه بین‌المللی بسیار محدود است. این ارز رمزنگاری‌شده بیشتر به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت راحت‌تر متولد شده است تا جامعه از آن آسان‌تر استفاده کند.

جورج موریس، متخصص بیت‌کوین و مدیر نمایندگی Wiz K.K در توکیو در مورد کریپتوکارنسی‌ها می‌گوید: «زمانی که شبکه لایتنینگ جدید بیت‌کوین راه‌اندازی شود فکر می‌کنم علاقه همه نسبت به ارزهای رمزنگاری‌شده دیگر به طور قابل توجه‌ای کاهش یابد.»

یکی دیگر از کارشناسان موناکوین به نام Akihisa Sekino معتقد است که تک‌زبانه بودن این ارز رمزنگاری‌شده باعث شده این ارز به خارج از ژاپن گسترش پیدا نکند، اما او اعتقاد دارد که عمیقاً در ژاپن ریشه کرده‌اند و ماندگار خواهند بود. گفته می‌شود که موناکوین جزو پنج کریپتوکارنسی برتر قابل معامله در ژاپن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.