راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بانک ایران زمین در آستانه خروج از زیان خالص و عملکردی / گزارشی از عملکرد بانک ایران زمین بر اساس صورت‌های مالی سال ۹۵

بانک ایران زمین در سال ۹۵، زیان میلیارد تومانی خود را سبک کرده و این رقم را به ۶ میلیارد تومان رسانده و با این اقدام توانست در آستانه خروج از زیان خالص و عملکردی قرار بگیرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، بانک ایران زمین در سال ۹۵، زیان میلیارد تومانی خود را سبک کرده و این رقم را به ۶ میلیارد تومان رسانده و با این اقدام توانست در آستانه خروج از زیان خالص و عملکردی قرار بگیرد. سپرده جمع آوری شده بانک ایران زمین در سال ۹۵ بالغ بر ۱۵۲ هزار و ۳۱۴ میلیارد ریال بوده و نسبت به سال ۹۴ که توانسته بود حدود ۱۰۸ هزار و ۶۷۵ میلیارد ریال سپرده جمع کند بالغ بر ۴۰ درصد رشد را تجربه کرده است. بر اساس این میزان سپرده بانک ایران زمین ۱۷ هزار میلیارد ریال سپرده قانونی نزد بانک مرکزی نگهداری کرده تا تمامی سپرده‌های مردم نزد این بانک، توسط بانک مرکزی تضمین شده باشد.
بر اساس این گزارش، در سال ۹۵ بدهی بانک ایران زمین به بانک مرکزی همانند سال ۹۴ صفر بوده و بدهی به سایر بانکها نیز با کاهش ۹۱ درصدی از مبلغ ۴ هزار و ۵۰۸ میلیارد ریالی به ۹ رقم ۴۱۱ میلیارد ریال رسید.
بانک ایران زمین در سال ۹۵ اعلام کرده است که برای هر سهم ۱۵ ریال زیان ساخته است. اما این مساله زمانی دارای اهمیت است که بدانیم زیان سال ۹۴ این بانک برای هر سهم معادل ۴۴۳ ریال بوده و این شرکت از این زیان ۳ رقمی، در آستانه خروج از زیان دهی قرار گرفته است.
بر این اساس در سال ۹۴ این بانک مبلغ یک هزار و ۷۷۳ میلیارد ریال زیان خالص ساخته بود که در سال ۹۵ این زیان را به ۶۱ میلیارد ریال رساند.
جمع درآمدهای مشاع بانک در سال ۹۵ حدود ۲۴ هزار و ۷۴۷ میلیاردرریال و جمع درآمدهای غیرمشاع بانک نیز سه هزار و ۵۶۸ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۹۴ بالغ بر ۱۸۵۹ درصد رشد داشته است؛ هرچند در مجموع درآمد بانک کاهش ۳۶ درصدی داشته است.
تسهیلات پرداختی بانک در سال ۹۵ بیش از ۲۲ هزار و میلیارد ریال برآورد شده که از این محل حدود ۶ هزار میلیارد ریال عایدی نصیب بانک شده است. سرمایه گذاری بانک نیز در سهام و اوراق بهادار حدود ۲ هزار و ۷۹۹ میلیارد رریال محاسبه شده است.

در نهایت اینکه موجودی نقد بانک در پایان دوره سال ۹۵ معادل یک هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال بوده که نسبت به پایان سال ۹۴ بیش از ۷۵ درصد رشد داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.