راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

هکرهای صرافی Coincheck چهل درصد از ۵۰۰ میلیون ارز دیجیتال دزدیده شده NEM را پولشویی کردند

سامان صفایی صادق، کارشناس بانکی / هکرهای پشت صحنه سرقت صرافی Coincheck، در ماه ژانویه، موفق شدند ۴۰ درصد از ۵۰۰ میلیون ارز دیجیتال NEM (XEM) را پولشویی کنند. با اشاره به تحقیق از گروه مشورتی L Plus در توکیو،Nikkei گزارش می‌دهد که هکرها در زمان نوشتن این خبر، حدود ۲۰۰ میلیون XEM را به ارزش ۷۹.۳ میلیون دلار را پولشویی و در بازار آزاد جابجا کرده‌اند. با این حال، احتمال دارد که رقم اصلی جابه‌جا شده توسط هکرها به مراتب کمتر باشد. چراکه شواهد نشان می‌دهد منابع مالی که از طریق Dark webها جابجا شده، پیشتر طی کار مشترک توسط موسسه NEM و برخی صرافی‌های معتبر، در بلک  لیست قرار گرفته‌اند.

اداره پلیس توکیو گزارش داد حدود ۱۰۰ مامور را برای تحقیق در مورد این سرقت تخصیص داده و آنها کلیه  فعالیت‌های مشکوک طی هفته‌های پیش از این سرقت را، شناسایی کرده‌اند. ظاهرا هکرها با نفوذ به سرورهای Coincheck و هک کردن حساب ایمیل کارمندان شرکت، قادر به دسترسی به کلید خصوصی و کیف پول NEM  شدند و از این طریق ۵۰۰ میلیون XEM به ارزش۵۳۰ میلیون دلار معادل ۱۹۸ میلیون دلار (در آن زمان) را به سرقت بردند.

منابع نامشخصی اعلام کردند این پول‌ها عمدتا با Bitcoin معامله شده‌ان. هویت هکرها نامشخص است، اگرچه گزارش‌های گذشته نشان می‌دهد این حملات مشابه با حملات سایبری است که پیشتر توسط هکرهای حمایت شده از سوی دولت کره شمالی انجام شده است. در همین راستا رگلاتوری مالی ژاپن جهت نظارت بیشتر بر مبادلات ارزهای دیجیتالی، اعلام کرده‌اند در حال ایجاد یک سیستم خودتنظیم شونده خواهند بود که اگر به تصویب دولت برسد، قدرت بیشتری بر اعضای آن خواهد داشت.

به گزارش CNN، Coincheck  قصد دارد تا این هفته پس از تعمیر اساسی سیستم‌های امنیتی خود و اخذ مجوز‌های دولتی، مجددا معاملات خود را از سر بگیرد. همچنین Coincheck  شروع به جبران خسارت حدود ۲۶۰ هزار مشتری است که سرمایه خود را در جریان این هک از دست داده‌اند. این کاربران قادر خواهند بود تا با نرخ تقریبی ۸۹ JPY (~$0.83) per token ، که بیش از دو برابر نرخ فعلی XEM / JPY است، معامله کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.