راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

کسی رویداد فین‌تک خوب سراغ دارد؟ / معرفی و آسیب‌شناسی رویدادها و همایش‌های حوزه فین‌تک ایران

هرساله رویدادهای زیادی در کشور برگزار می‌شود. از محلی گرفته تا ملی و بین‌المللی. حوزه فناوری هم خودش تا پیش از این کم رویداد نداشت و حالا با استارت‌آپ‌ها تعداد آنها از پیش بیشتر هم شده است. حالا هر فصل حداقل یک رویداد داریم. یک هکاتون برنامه‌نویسی، یک گردهمایی و دورهمی، یک سری نشست‌های ماهانه و چند تا هم نمایشگاه و همایش و سمینار و کنفرانس و کنگره و سمپوزیوم. فین‌تک هم مستثنی نیست. اگر دیدمان را از حوزه استارت‌آپ‌های فین‌تک بالاتر برویم، با یک نگاه به این حوزه و صنعت می‌توان گفت با همه تلاش‌های ریز و درشت شرکت‌ها و کسب‌وکارها و سازمان‌های دولتی و خصوصی، چیزی به عنوان «رویداد خوب فین‌تک» نداریم. اما چرا؟

 

ما ایرانیان رویدادپسند

شاید بتوان گفت ایرانی‌ها کلا پدیده رویداد را دوست دارند و هر از چند وقتی نمایشگاه همه‌چیز و جشنواره‌ای با هر موضوعی برگزار می‌کنند. هدفی که بیشتر در این مراسم‌ها دنبال می‌شود حضور است. اینکه آدم‌ها و سازمان‌های مختلف از صنف‌های متنوع اجتماع دور هم جمع شوند و بگویند هستند. حضورشان هم هرچه پررنگ‌تر، یعنی کسب‌وکارشان پررونق‌تر است.

اما شاید از همان ابتدا که کسب‌وکارها و صنوف دنبال برگزاری همایش و نمایشگاه و جشنواره بودند، بیشتر از «حضور»، می‌خواستند «عرضه» کنند. تلاش‌ها در این سمت بود که محصول بهتر و متفاوت‌تر و محتوای بهتر و مخاطب‌پسندتری ارائه کنند و این محصولات و محتوا بود که با هم رقابت می‌کردند، نه غرفه‌های رنگی متفاوت و نه نشست‌های خبری پرسروصدا و نه بسته‌های تبلیغاتی. شاید اگر به جای اینها، یا اصلا در کنار اینها بیشتر روی نیاز مشتریان تمرکز داشته باشیم، این نمایشگاه‌ها و همایش‌ها هم مخاطب خودش را پیدا می‌کنند و با استقبال بیشتری مواجه می‌شوند و هم بهتر به هدف نهایی خودشان یعنی پیدا کردن و توسعه بازارشان می‌رسند.

جالب اینجاست که با این همه تورم رویدادی که داریم، همه متفق‌القول هستند که برگزاری رویداد اصلا کار آسانی نیست. یک رویداد جدید که می‌خواهد جوانه بزند و سری بین سرها داشته باشد، اول باید از دم هزار جور تیر و تبری که مخالف برگزاری آن است، جان سالم به در ببرند. در حوزه استارت‌آپی و خصوصاً فین‌تک نیز برگزاری هکاتون و دمودی کار راحتی نیست.

اکثر استارت‌آپ‌هایی که در حوزه‌های اینشورتکی و پرداخت و رمیتنس و ولث‌تک ثبت‌نام می‌کنند، اول نیاز دارند در زمینه‌های بانکداری و بیمه و بورس آموزش ببینند. دانش اغلب آنها در این حوزه پایین است و به جای راهکارهای خوب، بیشتر اپ‌های پیچیده و فنی طراحی می‌کنند. در عین حال، جمع کردن همه مدیران و متخصصان و کارشناس‌هایی که هرکدام وقتی برای هدر ندادن ندارند، سخت است و امکان دارد خیلی از آنها از کیفیت ارائه هیچ‌کدام از گروه‌ها و تیم‌ها استقبال نکنند و در برنامه‌های بعدی حضوری نداشته باشند. معلوم نیست مشکل از کجاست. از استارت‌آپ‌هایی که بدون مطالعه و فکر قبلی پوستر یک رویداد را می‌بینند و در آن ثبت‌نام می‌کنند یا حوصله و طاقت کم مدیران و مسئولان برای نشان دادن راه به تیم‌ها. هرچه هست، یک رویداد استارت‌آپی فین‌تک خوب، یا کلا یک رویداد فین‌تک خوب ویژگی‌های مشخصی دارد که باید به دنبال آنها بود.

 

زمستان، بهار رویدادهای فین‌تک

یکی از رویدادهایی که داریم، فین‌تک فست است. فین‌تک فست ماراتون سه روزه برنامه‌نویسی است که برای اولین بار اسفند سال پیش برگزار شد و محیطی شبیه محیط بانک را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داد تا در آن بتوانند ایده خود را به صورت آزمایشی طراحی کنند و داوران مهارت‌های افراد و گروه‌ها را بسنجند. حوزه خاصی برای آنها در نظر گرفته نشده و همین که یک استارت‌آپ ایده فین‌تک خوبی داشته باشد، از آن حمایت می‌شود. فین‌کاپ یا همان المپیاد برنامه‌نویسی مالی و بانکی رویداد دیگری دقیقا شبیه قبلی است و همان زمان برگزار می‌شود.

هر تیمی که راهکارهای مناسب‌تری در حوزه بانکداری ارائه کند، شانس بیشتری برای بردن در این رویداد دارد. شتاب‌دهنده فارابی، شتاب‌دهنده‌ای مخصوص فین‌تک‌ است که با همکاری دانشگاه شهیدبهشتی فعالیت می‌کند و هم رویداد بیمه‌تک برگزار کرده است و هم ولث‌تک. استارت‌آپ‌های حوزه بورس و بیمه در این دو رویداد به صورت جداگانه با هم رقابت کرده‌اند و تلاش داشتند جلوی صف بلند سرمایه‌گذاران و مسئولان و مدیران استارت‌آپ‌های بزرگ، بهتر و بیشتر خود را نشان دهند.

شرکت توسن و زیرمجموعه آن توسن‌بوم، سالانه هکاتون برنامه‌نویسی برگزار می‌کند و به استارت‌آپ‌هایی که برگزیده شده‌اند API ارائه می‌کند تا بتوانند ایده خود را پردازش کنند و راهکار جدید بانکی ارائه کنند که اگر نظر گروه داوران را جلب کرد، منتخب شوند. این رویداد هم زمستانی است و از دو سال پیش کار خودش را شروع کرده است. فین‌استارز، تفاوت دیگری دارد.

این رویداد همزمان با نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه برگزار می‌شود. هرچند که این همایش بخش مسابقه نیز دارد، اما ماراتون نیست و استارت‌آپ‌ها می‌توانند در پنل‌های تخصصی شرکت کنند و با سرمایه‌گذاران، شتابدهنده‌ها، مربیان و متخصصان حوزه فین‌تک دیدار و تعامل داشته باشند. در مسابقه فین‌استارز به شرکت‌کنندگان محور و چالش داده می‌شود و آنها باید با طراحی محصول یا خدمتی برای این چالش راهکار مناسبی تهیه کنند. داوران و مربیان این مسابقه را مدیران ارشد شرکت بورس و فرابورس ایران و برخی از مدیران شرکت‌های پرداخت تشکیل می‌دهند.

فینتاک هم نه مسابقه است و نه سالانه برگزار می‌شود. فینتاک نشست‌های ماهانه فعالان استارت‌آپ‌های حوزه فین‌تک با یکی از چهره‌های موفق این حوزه است که از اواسط تابستان سال 95 آغاز شد و از آن زمان به بعد هر جلسه در یک مکان خاص با حضور فردی خاص برگزار می‌شود. استارت‌آپ‌ها اینجا به جای اینکه دنبال رقابت باشند، بیشتر می‌خواهند با فرد شناخته‌شده حوزه فین‌تک که در آن جلسه مهمان برنامه است، دیدار داشته باشند. این دورهمی‌ها گاه به شبکه‌سازی نیز منجر می‌شود و افرادی که می‌خواهند با حوزه استارت‌آپ‌های فین‌تک آشنایی بیشتری پیدا کنند، فینتاک را انتخاب می‌کنند.

 

فرصتی برای دیدن آن روی سکه

اما قدیمی‌ترین این رخدادها را می‌توان همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت دانت. هفتمین دوره این همایش توسط پژوهشکده پولی و بانکی و شرکت خدمات انفورماتیک هفته بعد، دو و سوم بهمن ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود. اگرچه همایش فین‌تک است اما برای استارت‌آپ‌ها بخشی در نظر گرفته نشده است. در واقع این همایش اصلا استارت‌آپی نیست.

اما گردهمایی سالانه همه فعالان و بازیگران مهم این صنعت است و شاید فرصت خوبی برای استارت‌آپ‌ها باشد که سری به این همایش بزنند و بیشتر با چهره‌های این حوزه و دغدغه‌ها و محصولات و برنامه‌هایشان آشنا شوند. همایش‌ها و رویدادهای استارت‌آپی فرهنگ خودش را دارد و همایش‌های سالانه کسب‌وکارهای حوزه فین‌تک و بانکداری هم که بازوهای اجرایی دولت آن را برگزار می‌کند، قطعا با حال و هوای دیگری همراه است. شرکت‌ها هرانچه در سال گذشته کاشته و برداشته‌اند، به معرض نمایش می‌گذارند. از سخت‌افزار و نرم‌افزارهای داخلی و خارجی گرفته تا راهکارهای جدید بانکداری و محصولات متنوع رنگارنگ.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.