راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

برنده نوبل اقتصاد از ضرورت غیرقانونی شدن بیت‌کوین می‌گوید

اتاق بازرگانی تهران / جسورترین ارزیابی درباره بیت‌کوین را جوزف استیگلیز، برنده نوبل اقتصاد انجام داد. زمانی که گفت بیت‌کوین باید «غیرقانونی شود.»

او به بلومبرگ گفت: «بیت‌کوین برای این موفق است که پتانسیل دور زدن دارد. بیت‌کوین هیچ عمل اجتماعی مفیدی انجام نمی‌دهد.»

رابرت شیلر که به دلیل مطالعاتش در حباب‌های اقتصادی برنده نوبل شده بود هم می‌گوید: «این پول برخی از سرمایه‌گذاران را جذب می‌کند، چرا که آنها ضد دولت و ضد مقررات هستند.»

شیلر در یک کنفرانس در لیتوانی گفت: «اگر این درست بود، یک داستان فوق‌العاده می‌شد. در حال حاضر حتی غول‌های وال‌استریت هم درگیر آن شده‌اند.»

لوید بلانکفین، مدیرعامل گلدمن ساکس به بلومبرگ گفت: «این پول به‌عنوان وسیله نقلیه‌ای برای تقلب عمل می‌کند.»

کارل اکاهن، سرمایه گذار میلیاردر هم به سی‌ان‌بی‌سی گفته است که «به نظر می‌رسد حباب است.»

جیمز دیمون، رئیس JPMorgan می‌گوید، این پول مجازی قبلاً جذاب بود، اما حالا تقلب است و درنهایت منفجر خواهد شد. وارن بافت هم درباره «حباب واقعی» هشدار داده است.

انتقادات باعث شد تا این هفته بیت‌کوین کمی افزایش یابد. ارز مجازی روز چهارشنبه برای اولین بار به 11 هزار دلار رسید. به این ترتیب از ابتدای سال حدود هزار درصد رشد کرد. البته پس‌ازآن با نوسانات شدید بیش از دو هزار دلار فروریخت.

درنهایت بیت‌کوین روز جمعه 7700 دلار معامله شد. بعضی از کارشناسان معتقدند سود هفته اخیر بخشی از انتظارات سرمایه‌گذاران بزرگ مانند صندوق‌های تامینی و مدیران دارایی‌ها، برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین بوده است.

CME Group، دارنده بورس کالای شیکاگو روز جمعه اعلام کرد: «در اواسط ماه دسامبر، بیت‌کوین آتی را لیست می‌کند. در عین حال Nasdaq هم برنامه دارد تا بیت‌کوین آتی را از سال آینده راه‌اندازی کند. معاملات آتی به تجار اجازه می‌دهد که درباره قیمت آینده دارایی‌هایی مانند ارزها و فلزها شرط‌بندی کنند.»

بلانکفین می‌گوید: «اگر نوسانات از بین برود، این پول پتانسیل‌های زیادی خواهد داشت.»

به نظر می‌رسد شور و هیجان بیت‌کوین بیشتر در دره سیلیکون وجود دارد، جایی که پتیر تیل و مارک اندرسون، طراحان تکنولوژی ازجمله پشتیبانان آن هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.