راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

چرا نسبت به رتبه نگران‌کننده ایران در جدول کسب‌وکار بی‌تفاوت هستیم؟

محسن جلال‌پور؛ تحلیل‌گر مسائل اقتصادی / کوچک‌ترین تغییر در جدول رقابت‌های لالیگا یا لیگ برترانگلیس، حال چند میلیون جوان ایرانی را دگرگون می‌کند. تغییرات جزئی در جایگاه تیم ملی، در رده‌بندی فیفا انتشار هزاران تحلیل و نظر را به دنبال دارد. قلیان کشیدن دو بازیکن یا رانندگی پرخطر دو بازیکن دیگر تا مدت‌ها تیتر اول رسانه‌های ورزشی می‌شود. ده‌ها رسانه ورزشی داریم که کوچک‌ترین تحرکات در میادین فوتبال را رصد می‌کنند و چند میلیون علاقه‌مند که هیچ حرکتی را از نظر دور نمی‌دارند و من در عجبم که چرا تغییرات در مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی، خمی به ابروی آنها نمی‌اندازد.

ظرف روزهای گذشته درحالی‌که رسانه‌های اصلاح‌طلب و اصول‌گرا به تخریب هم مشغول بودند و درحالی‌که سیاستمداران داشتند انتصاب استانداران را تجزیه‌وتحلیل می‌کردند، پانزدهمین گزارش بانک جهانی درباره سهولت کسب‌وکار منتشر شد.

چند روز پیش که «ستاره معروف ترکیه به ایران آمد» یا شاید همان روز که «سجاد ابراهیمی به امیرعباس کچلیک پیشنهاد داد زن بگیرد» یا شاید روزی که «اشک بدل ایرانی مسی» در آمد، جایگاه ایران در پانزدهمین گزارش سهولت کسب‌وکار بانک جهانی کاهش یافت اما جز یکی دو روزنامه اقتصادی و چند سایت مخالف دولت و چند کانال تلگرامی، کسی زحمت تجزیه‌وتحلیل گزارش را نکشید.

گزارش جدید بانک جهانی می‌خواهد بگوید کسب‌وکار در ایران به نسبت بقیه کشورها چقدر سخت است و چه با چه موانعی مواجه است.

جایگاه فعلی ایران بدترین رتبه در سه سال اخیر است. ما اصلاً کشور خوبی برای کسب‌وکار نیستیم. حتی در میان کشورهای بحران‌زده منطقه خاورمیانه هم رتبه خوبی نداریم. ایران در رتبه‌بندی امسال با قرار گرفتن در رتبه دوازدهم منطقه منا، پایین‌تر از کشورهایی نظیر امارات، ترکیه و بحرین قرار گرفته و بوده و تنها از کشورهایی نظیر مصر، لبنان، عراق، سوریه و یمن وضعیت بهتری دارد.

خوب است آنها که مدام اخبار سیاسی را دنبال می‌کنند، یا آنها که پیوسته نگران جابه‌جایی کشورها در رده‌بندی فیفا هستند یا آنها که به اخبار سلبریتی‌ها علاقه دارند، گاهی هم نیم‌نگاهی به وضعیت اقتصادی کشور خود داشته باشند. یکی دو لایک و دو سه کامنت و چند فروارد، احتمالاً باعث می‌شود سیاستمداران، روزنامه‌نگاران و روشنفکران هم نسبت به جایگاه ناراحت‌کننده ایران درزمینه سهولت کسب‌وکار کنجکاو شوند. آن‌وقت شاید یادشان افتاد که با یک حرکت کوچک می‌توانند ده‌ها مانع را از پیش پای کارآفرینان خرد و کلان کشور بردارند.

منبع: کانال تلگرامی محسن جلال‌پور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.