راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

خاوری در دادگاه انقلاب و از راه دور محاکمه شد

جلسه رسیدگی به پرونده «محمودرضا خاوری» مدیرعامل وقت بانک ملی و یکی از متهمان پرونده موسوم به فساد بزرگ بانکی، صبح دیروز ۳۰ آبان‌ماه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، این جلسه که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، غیرعلنی بود. محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری‌اش در اواخر شهریورماه در پاسخ به سؤالی در خصوص محاکمه خاوری گفت: برای اواخر ماه ۷ یا ماه ۸ وقت رسیدگی تعیین شده است.

محسنی اژه‌ای در خصوص اینکه چرا رسیدگی به پرونده خاوری با تأخیر انجام می‌شود؟ و اینکه آیا قوه قضاییه ابزارهای لازم را برای محاکمه این فرد دارد؟ گفت: «فرض کنید این فرد محکوم به حبس شود، قطعاً نمی‌توان او را حبس کرد؛ زیرا دست ما نیست. یکی از دلایلی که منجر به طولانی شدن محاکمه شده این است که تلاش کردیم این فرد را از کشورهایی که در آنجا هست برگردانیم. گفتیم مسئله او مالی است، تحویلش دهید، اما اگر در خصوص این فرد حکم توقیف اموال باشد، اقدامات قانونی صورت می‌گیرد.»

اظهارات رئیس‌کل دادگستری استان تهران تکمیل‌کننده توضیحات سخنگوی قوه قضاییه بود که در این خصوص گفت: «با توجه به عدم حضور متهم در ایران پس از صدور کیفرخواست از ناحیه دادسرای تهران اقدامات قانونی مبنی بر صدور قرار رسیدگی غیابی و ابلاغ مراتب از طریق نشر آگهی در جراید کثیرالانتشار انجام و وقت رسیدگی تعیین شده است. در موعد مقرر برابر ضوابط و مقررات قانونی رسیدگی قضایی انجام و رأی مقتضی صادر خواهد شد، نهایتاً در صورت محکومیت، پرونده جهت اجرا به دادسرا اعاده خواهد شد. به‌موجب قانون آثار، تبعات و اقدامات بین‌المللی در خصوص محکومان تحت تعقیب بیش از آثار و تبعاتی است که شامل متهمان فراری است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.