راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در مجلس کلید خورد

به گزارش خبرگزاری فارس، طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در مجلس شورای اسلامی تهیه شد. تهیه‌کنندگان این طرح تأکید دارند، با توجه به وضعیت نابسامان مؤسسات مالی و اعتباری در کشور در چند سال اخیر که ناشی از صدور مجوز فعالیت توسط مراجع متعدد، عدم نظارت صحیح و اعمال به موقع قانون، عدم بررسی صلاحیت متقاضیان فعالیت در عرصه پولی و مالی است که سبب شده ضمن رشد قارچ‌گونه مؤسسات مالی و اعتباری شاهد غارت سرمایه تعداد قابل توجهی از هم‌وطنان باشیم. لذا بر این اساس طرحی با عنوان تحقیق و تفحص از بانک مرکزی تهیه شد.

 

متن این طرح به شرح زیر است:

«با توجه به وضعیت نابسامان مؤسسات مالی و اعتباری در کشور در چند سال اخیر که ناشی از صدور مجوز فعالیت توسط مراجع متعدد، عدم نظارت صحیح و اعمال به موقع قانون، عدم بررسی صلاحیت متقاضیان فعالیت در عرصه پولی و مالی و …است که سبب شده ضمن رشد قارچ‌گونه مؤسسات مالی و اعتباری شاهد غارت سرمایه تعداد قابل توجهی از هم‌وطنان عزیزمان باشیم.

وضعیت نابسامان مؤسسات مالی و اعتباری در کشور در چندساله اخیر که ناشی از صدور مجوز فعالیت توسط مراجع متعدد، عدم نظارت صحیح و اعمال به موقع قانون، عدم بررسی صلاحیت متقاضیان فعالیت در عرصه پولی و مالی و … است سبب شده ضمن رشد قارچ‌گونه مؤسسات مالی و اعتباری شاهد غارت سرمایه تعداد قابل توجهی از هم‌وطنان عزیزمان باشیم که با اعتماد به مجوزهای صادره توسط نهادهای حاکمیتی مبادرت به سپردن سرمایه‌های خود در این مؤسسات نموده و در حال حاضر امکان دریافت اصل سرمایه خودشان نیز برایشان میسر نیست.

مراجع نظارتی از جمله بانک مرکزی که براساس مفاد قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی یا قانون بانکی و پولی کشور مصوب مجلس شورای اسلامی به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد؛ موظف به صدور مجوز و نظارت بر فعالیت مؤسسات موصوف است و باید از فعالیت‌های غیرمجاز آنها ممانعت کند یا در زمان صدور مجوز ضمن احراز صلاحیت متقاضیان تضمین و وثایق لازم را اخذ کند هیچ‌گونه اقدام مؤثری انجام نمی‌دهد و بعضاً هم پاسخگو نیست؛ بنابراین به استناد اصل ۷۶ قانون اساسی و ماده ۲۱۴ آئین‌نامه داخلی طرح تحقیق و تفحص با موضوع بررسی عملکرد بانک مرکزی در ۵ سال گذشته با محورهای زیر توسط نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌گردد:

 

۱- عدم نظارت صحیح بر بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری اعم از مجاز یا غیرمجاز که موجب شده نرخ‌های سود غیر متعارف به سپرده‌ها پرداخت نمایند.

۲- نقش و تأثیر نیروهای ضعیف جهت مدیریت عاملی و عضویت در هیئت‌مدیره بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری که باعث اتلاف میلیاردها تومان از منابع مردم شده است.

۳- عدم تصمیم‌گیری در خصوص عده کثیری از سپرده‌گذاران که سپرده‌های آنان در مؤسسات بانکی بلاتکلیف مانده و موجب بدبینی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده است.

۴- عدم اعمال سیاست‌های پولی و عدم هماهنگی با نظام مالی و ارزی موجب خروج سپرده‌ها از بانک‌ها علی‌الخصوص بانک‌های دولتی شده است.

۵- عدم رتبه‌بندی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری.

۶- تعداد مدیران بانک مرکزی که در زمان اشتغال به بانک‌های خصوصی یا از بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی منتقل شده‌اند؟

۷- عملکرد بانک مرکزی در اجرای قانون پولی و بانکی کشور و دیگر قوانین در خصوص عملیات بانکی بدون ربا، مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم و همچنین نحوه محاسبه نرخ سود تسهیلات و نحوه تعلق جرائم تأخیر و بخشودگی‌ها.

۸- بررسی نحوه تخصیص ارز و نحوه مدیریت بازار ارز.

۹- نحوه صدور مجوز برای بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری، لیزینگ‌ها و صرافی‌ها و نظارت بر آنها.

۱۰- نحوه پرداخت حقوق و مزایا به مدیران ارشد بانک مرکزی و بانک‌های عامل از سال ۱۳۸۰ تاکنون.

۱۱- پنهان‌کاری در ارائه اطلاعات مربوط به خود مشتریان به آنان در خصوص تسهیلات دریافتی از جمله ارائه یک نسخه از قرارداد به مشتریان، اعلام بدهی قطعی به مشتریان به‌صورت مکتوب شامل اصل، سود، جرائم تأخیر و …

۱۲- اقدامات بانک مرکزی در راستای نظام بخشی به فرآیند نظارت بر حساب‌ها، نظارت بر تسهیلات، نظارت بر اطلاعات هویتی اشخاص و …

۱۳- دلایل پرداخت پاداش به‌عنوان تراز پایان سال بانک مرکزی و کلیه مدیران و کارکنان و بازنشستگان.

خواهشمند است دستور فرمایید اقدامات لازم صورت پذیرد.»

 

امضاء کنندگان

۱- حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی

۲- نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی

۳- علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی

۴- سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی

۵- سید محمد جواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی

۶- احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی

1 نظر
  1. شاگرد می‌گوید

    این سیاه بازی ها برای مردم چه خاصیتی داره؟ ! ! پارسال گفتند فیش نجومی و بعدش فیش کارمندان دولت را محدود کردن و خود سخنگوی دولت گفت اقداماتی که برای پرداخت وجوه نجومی به حضرات شده بوده کاملاً در بستر قانونی بوده… فقط دودش به چشم کارمندها رفت. الان هم دوباره یه انتقام گیری کور ، بین دستگاهای حاکمیتی رخ داده و معلوم نیست هدفش چیه ولی تضعیف نقش استقلالی بانک مرکزی و بدنه اون که کارمندان شریف بانک مرکی باشند به ضرر مملکت تموم میشه..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.