راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

عضو كارگروه بانكداري بدون ربا: تنها 20 درصد معاملات برخی از بانک‌ها اسلامی است

مهر_ عضو کارگروه بانکداری بدون ربا از ارائه ویرایش نهایی اصلاحیه قانون بانکداری بدون ربا به دولت خبر داد و گفت: تنها 20 درصد از معاملات برخی از بانک‌های کشورمان اسلامی است.

سید عباس موسویان در مورد بانکداری بدون ربا در سیستم بانکی کشور گفت: بشر گرایش خاصی به سمت ربا مانند گناهان دیگر دارد، در هر جامعه به تناسب درجات ایمان، تقوا و پرهیز از گناه، این امر متفاوت است، برخی از جوامع بیشتر و برخی‌ها کمتر رعایت مي‌کنند.

عضو کارگروه بانکداری بدون ربا با اشاره به اینکه 20 سال زمان برای حذف ربا زمانی طولانی نیست، تصریح کرد: این زمان بسیار کم است، زیرا زمان بسیار زیادی را برای کار روی قبح ربا مي‌طلبد.

وی گفت: از اندیشمندان، اقتصاددانان، حقوقدانان باید برای نظریه پردازی در این خصوص دعوت شود تا در نهایت این باور حاصل شود که ربا امری پلید، قبیح و زشت است.

مقالاتی در دفاع از بهره

موسویان ادامه داد: ما هنوز شاهد نوشتن مقالات کتاب‌های متعدد در توجیه حقانیت ربا در کشورمان توسط برخی از اساتید هستیم، مقالاتی در دفاع از بهره و بانکداری بهره‌اي از سوی اساتید دانشگاهی و دارای دکتری اقتصاد نوشته مي‌شود.

عضو کارگروه بانکداری بدون ربا با ذکر این مطلب که از جهت اجرا هم بانک‌ها یکدست نیستند، افزود: نسبت به عملکرد بانک‌ها نمی‌توانیم قضاوت یکپارچه داشته باشیم. بانک‌هایی در کشور فعالیت مي‌کنند که بیش از 90 درصد معاملات آنها اسلامی است و بدون تردید مي‌توان در آنجا سپرده‌گذاری و مشارکت کرد و تسهیلات گرفت.

وی بیان کرد: اما بر عکس این مطلب هم در برخی از بانک‌های کشورمان دیده مي‌شود که مثلا تنها 20 درصد از معاملات آنها اسلامی است، البته نمی‌توانیم مرز قائل شویم که اینگونه بانک‌ها بانک‌های تازه تاسیس خصوصی هستند یا بانک‌های دولتی.

موسویان گفت: بانک خصوصی را سراغ دارم که بسیار بهتر از بانک دولتی عمل مي‌کند و برعکس بانک دولتی را سراغ دارم که چندان این موارد را رعایت نمي‌کند.

به گفته وی طبقه‌بندی بر اساس میزان اعتقاد، آگاهی و اهتمام مدیرعامل و هیات مدیره یک بانک در درجه اول است. تا زمانی که یک مدیرعامل و هیات مدیره به موازین معاملات و شرعی اعتقاد داشته باشند، این بانک چه خصوصی و چه دولتی باشد به سمت بانکداری اسلامی حرکت مي‌کند و برعکس اگر اعتقاد و اهتمام نداشته باشد به تدریج به سمت ربا حرکت مي‌کند.

عضو کارگروه بانکداری بدون ربا اجرای بانکداری اسلامی را یک امر نسبی برشمرد و افزود: نمي‌شود گفت که این قانون 100 درصد در کشور اجرا شده یا نشده است، بانکداری اسلامی مرحله به مرحله است.

وی اظهاركرد: مرحله قانون و مقررات مناسب است، در مقام اجرا برخی بانک‌ها و موسسات اجرایی، صحیح و مناسب عمل مي‌کنند و برخی‌ها نسبی و 50، 60 درصد و برخی‌ها کمتر. عوامل مختلفی از جمله آموزش و آگاهی برای کارگزاران نظام بانکی و مشتریان در سطوح مختلف دخیل است.

موسویان ادامه داد: بحث اهتمام، اهمیت دادن و اعتقاد کافی در میان مدیران ارشد بانکی همیشه یکسان مشاهده نمي‌شود، برخی‌ها بسیار پررنگ است، نظارت بانک مرکزی بر اجرای صحیح هم باید در نظر گرفته شود. جای نهاد نظارتی و قوانین نظارتی خاص در این موضوع باید دیده شود.

قانون بانکداری بدون ربا

عضو کارگروه بانکداری بدون ربا در خصوص آخرین وضعیت بازنگری در قانون عملیات بانکداری بدون ربا عنوان کرد: 3 تیم مستقل از یکدیگردر رابطه با قانون عملیات بانکداری بدون ربا فعالیت کردند و نتیجه کار آنها به بانک مرکزی منعکس شد و در بانک مرکزی یک کارگروه مشترک تشکیل گردید که 3 ویرایش را به یک ویرایش تبدیل کردند.

وی اضافه کرد: اخیرا این ویرایش نهایی و از سوی بانک مرکزی به هیات دولت پیشنهاد شده و در دولت در مورد آن بررسی و از آنجا به مجلس ارسال خواهد شد.

موسویان با بیان اینکه 3 قانون بانکی به دو قانون بانکداری بدون ربا و قانون بانک مرکزی تبدیل شده است، تصریح کرد: در بخش سپرده‌ها، تجهیز منابع و توسعه ابزارهای جدید مطرح است و در بخش تخصیص منابع و اعطای تسهیلات بانکی توسعه آن و ابزارهای جدید دیده شده است.

عضو کارگروه بانکداری بدون ربا عنوان کرد: در بخش سیاست پولی، ابزارهای جدید، همچنین نظارت شرعی، برخورد با مطالبات معوق، معاملات بین بانکی و غیره و در مجموع حدود 12 محور جدید مورد بازنگری قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.