راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

ولادیمیر پوتین: استفاده از بیت‌کوین خطرات جدی به همراه دارد

0

پوتین اعلام کرد: «می‌توان از مزیت ارزهای مجازی استفاده کرد به‌شرطی که زیرساخت‌ها، مقررات و قوانین آن طراحی شود درعین‌حال خطرات فرار مالیاتی و پول‌شویی نیز وجود دارد.»

به گزارش خبرگزاری فارس، ارزهای مجازی نظیر بیت‌کوین مدتی است نقل بازارهای بین‌المللی شده که استفاده از این ارز به صلاح اقتصاد کشورها است یا نه. کارشناسان زیادی درباره نقاط قوت و ضعف این نوع ارز بحث‌های طولانی کرده‌اند اما این بار ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نظر جالبی دارد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه روز گذشته در اجلاسی در روسیه اعلام کرد اگرچه استفاده از این ارز مزیت‌هایی هم دارد اما همچنان ریسک و خطرات آن سر جای خودش است.

به گفته پوتین، بدیهی است که تکنولوژی مدرن در سیستم بانکی فرصت‌های جدیدی را برای سازمان‌ها و شهروندان باز می‌کند و فعالیت جدیدی را در حوزه مشاغل ایجاد می‌کند و احتمالاً زندگی روزانه را راحت‌تر خواهد کرد.

ارزهای مجازی از قبل معروف بود و در حال تبدیل‌شدن به‌وسیله پرداخت و سرمایه‌گذاری در کشورها می‌شود.

رئیس‌جمهور روسیه اضافه کرد که در همین زمان استفاده از این نوع ارزها خطرات جدی هم به همراه دارد. ابتدایی‌ترین خطر آن می‌تواند ایجاد پول‌شویی باشد. فرار مالیاتی و حتی تروریسم مالی از خطرات استفاده از این نوع ارز می‌تواند باشد به‌طوری‌که احتمال دارد بسیاری از شهروندان قربانی خطرات این نوع ارز شوند.

او معتقد است که در همین زمان گردش ارزهای مجازی در روسیه باید بدون موانع خاصی برقرار باشد.

پوتین گفت: «ما از مزایای این نوع ارز به‌شرط ایجاد تکنولوژی و راهکارهای جدید در حوزه بانکی استفاده کنیم اما این مسئله مهم است که نباید موانع اضافی برای این کار وجود داشته باشد. باید شرایط انجام این کار فراهم شود و از توسعه و رشد بیش‌ازاندازه سیستم مالی ملی جلوگیری شود.»

او ادامه داد: «ما باید چنین سیستم رگولاتوری را بر پایه تجربیات بین‌المللی طراحی کنیم که ما را قادر بسازد روابطی را از طریق این سیستم ایجاد کنیم. درعین‌حال باید علاقه‌مندی مردم، تجار و دولت لحاظ شود ضمن اینکه تضمین قانونی برای کار با این روش ابداعی ایجاد شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.