راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نقی‌پورفر: تهران تا سال ۲۰۲۰ هاب فین‌تک خاورمیانه می‌شود

نخستین جشنواره و دومین رویداد نوآورانه خدمات نوین مالی و پرداخت (فین‌تک) به مدت سه روز از هجدهم تا بیست اسفندماه برگزار می‌شود. در این رویداد که تا عصر جمعه بیست اسفندماه در دانشگاه خاتم ادامه خواهد داشت، تیم‌ها به ارائه ایده، تولید محصولات و حل مسئله واقعی در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیکی خواهند پرداخت.

در کنار بانک پاسارگاد و مرکز نوآوری شرکت فناپ که برگزارکننده اصلی این رویداد هستند، شرکت‌های اتیک و داتین نیز به‌عنوان حامی حضور دارند.

مصطفی نقی‌پورفر، مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ امروز در جریان برگزاری یک نشست خبری گفت: «رویداد فین‌تک مجموعه‌ای از فناوری‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که به شکل‌گیری خدمات مالی نوآورانه و جدید کمک می‌کند.»

او ادامه داد: «مرکز نوآوری فناپ از سال گذشته، با هدف حمایت از ایده‌های نوآورانه شروع به کار کرده و تلاش کرده است با برگزاری رویدادهایی در این حوزه، تحولی را ایجاد کند.»

 به گفته او، فین‌تک تریگ آپ اولین رویداد فین‌تکی فناپ در سال گذشته بود که از میان ۶۶ ایده ثبت شده، ۱۵ تیم به مرحله بعد راه یافتند و تنها سه تیم توانستند جایزه ۳۰ میلیونی را برنده شوند.

نقی‌پورفر با بیان اینکه هدف ما کمک به ایجاد کسب‌وکارهای فین‌تکی است، افزود: «از بین برندگان سال گذشته، یکی از تیم‌ها که حمایت فناپ را دریافت کرده بود، توانست از شتابدهی تریگ آپ فارغ‌التحصیل شود و محصول خود را ارائه دهد.»

او با اشاره به هدف اصلی برگزاری چنین رویدادی گفت: «نخستین هدف ما آموزش و ترویج فناوری در حوزه مالی، شناسایی تیم‌ها و استارت‌آپ‌ها و سپس کمک به استارت‌آپ‌های این حوزه برای ادامه فعالیت است.»

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ اضافه کرد: «فین‌تک فِست (Fintech Fest) عنوان رویداد امسال است که از سه بخش هک وان (مسابقه برنامه‌نویسی و حل مسئله) استارت‌آپ وان (مسابقه استارت‌آپی) و نمایشگاه تشکیل شده است.

او در توضیح مسابقه برنامه‌نویسی گفت: «یک هفته قبل از برگزاری رویداد، سؤال‌هایی در اختیار علاقه‌مندان قرار داده می‌شود که آن‌ها فرصت دارند در این زمان، سؤال‌ها را حل و پاسخ‌ها را ارسال کنند. در پایان بر اساس ویژگی‌هایی همچون نوآوری الگوریتم و عملکرد، از سه نفر تقدیر می‌شود.»

نقی‌پورفر با بیان اینکه رویداد استارت‌آپی عصر چهارشنبه ۱۸ اسفندماه آغاز به کار می‌کند، گفت: «افراد پس از ثبت‌نام، ایده‌هایشان را ارائه و پس از رأی داورها و حضار، از میان آن‌ها ۱۰ الی ۱۵ ایده انتخاب می‌شود. پایان روز تیم سازی اتفاق می‌افتد و نهایتاً از صبح پنج‌شنبه تیم‌ها روی دموی اولیه محصول خود کار می‌کنند و روز پایانی در مقابل داورهای فنی نتیجه کار را ارائه می‌دهند.»

او آخرین بخش را نمایشگاه دانست و افزود: «بخشی از فضای رویداد تحت عنوان نمایشگاه به تیم‌های استارت‌آپی داده شده است تا بتوانند محصولات خود را معرفی کنند.»

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ با اشاره به مزیت رقابتی رویداد فین‌تک فست گفت: «صرفاً به دنبال برگزاری یک مسابقه و اهدای جوایز نیستیم بلکه می‌خواهیم از ایده‌های ناب و تیم‌های توانمند تا پایان مرحله تجاری‌سازی و ورود آن‌ها به بازار حمایت کنیم.»

او همچنین از در اختیار قرار گرفتن لابراتوار و ابزارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری با نام فین‌تک لب (Fintech Lab) به شرکت‌کنندگان خبر داد و گفت: «افراد می‌توانند با استفاده از این لابراتوار (فین‌تک لب) در فضایی آزمایشگاهی اما واقعی، محصولات و نرم‌افزارهای خود را تست کنند. همچنین طی این سه روز، بیش از ۴۵ مربی به راهنمایی و کمک آن‌ها می‌آیند.»

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ، سه عامل اصلی را در تصمیمات هیئت‌داوران تأثیرگذار دانست و گفت: «نوآوری ایده، مشخص بودن مشتریان و بازار هدف، قابلیت پیاده‌سازی و توانمندی تیم مجری طرح از مهم‌ترین پارامترهایی است که در ارزیابی و داوری ایده‌ها نقش دارد.»

نقی‌پورفر با بیان اینکه مبلغ جایزه امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: «برای رویداد فین‌تک فست ۱۰ جایزه معادل ۱۳۰ میلیون تومان برای هر سه بخش هک وان، استارت‌آپ وان و نمایشگاه در نظر گرفته شده است.»

او ادامه داد: «سه جایزه ویژه هم در نظر گرفته شده است که از طرف شتاب‌دهنده تریگ آپ به استارت‌آپ‌های واجد شرایط شتابدهی تعلق می‌گیرد. این جایزه علاوه بر مبلغ نقدی است که به‌طور عادی به استارت‌آپ‌های شتابدهی داده می‌شود.»

او در پایان اظهار امیدواری کرد که تهران تا سال ۲۰۲۰ به هاب فین‌تک خاورمیانه تبدیل می‌شود.

در این رویداد، ایلیا وکیلی؛ معاون فنی شرکت اتیک و احسان رفیعی؛ مشاور شرکت داتین توضیحاتی در خصوص فعالیت این دو شرکت در حوزه فین‌تک و نقش آن‌ها در برگزاری رویداد ارائه دادند. علاقه‌مندان به ثبت‌نام در این رویداد می‌توانند تا تاریخ ۵ اسفندماه به سایت این رویداد به نشانی www.fintechfest.ir مراجعه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.