راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چه کسی مرجع رسمی اعلام تورم است؟

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید براینکه بانک مرکزی تنها مرجع رسمی اعلام آمار مربوط به تورم است، تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار را مبهم دانست و گفت که مشخص نیست نرخ اعلام شده مرکز آمار از نوع ‘نقطه به نقطه’ و یا تورم منتهی به تیرماه است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ‘سیدشمس الدین حسینی’یکشنبه شب در پایان جلسه هیات دولت درپاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره تفاوت نرخ تورم اعلام شده ازسوی بانک مرکزی و مرکز آمار به این مساله اشاره کرد که بانک مرکزی همچنان مرجع رسمی اعلام تورم است اما با این وجود طبق برنامه پنجم توسعه،انتشار آمار باید با هماهنگی مرکز آمار ایران باشد.

به گفته وی، سبد کالایی که مرکز آمار با استناد به آن نرخ تورم را اعلام می کند متفاوت از سبدکالایی آماری بانک مرکزی است.

وزیر اقتصاد در عین حال به این مساله نیز اشاره کرد که جهت هر دو سبد کالایی بررسی شده برای تعیین نرخ تورم از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار با یکدیگر هماهنگی دارد اما با این حال عدد و مقدار آن نیز متفاوت است.

حسینی خاطرنشان کرد: کارشناسان می‌دانند که اگر روش نمونه‌گیری سبد کالایی برای بررسی تورم متفاوت باشد، نتیجه نیز یکسان نخواهد بود.

بانک مرکزی نرخ تورم تیرماه را ۱۶.۳ درصد اعلام کرد اما مرکز آمار بدون اشاره به نوع تورم نقطه به نطقه یا تورم منتهی به تیرماه،رقم ۱۹.۶ درصد را برای تورم منتشر کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.