راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

چه کسی مرجع رسمي اعلام تورم است؟

وزير امور اقتصادي و دارايي با تاكيد براينكه بانك مركزي تنها مرجع رسمي اعلام آمار مربوط به تورم است، تورم اعلام شده از سوي مركز آمار را مبهم دانست و گفت كه مشخص نيست نرخ اعلام شده مركز آمار از نوع ‘نقطه به نقطه’ و يا تورم منتهي به تيرماه است.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، ‘سيدشمس الدين حسيني’يكشنبه شب در پايان جلسه هيات دولت درپاسخ به پرسش خبرنگار ايرنا درباره تفاوت نرخ تورم اعلام شده ازسوي بانك مركزي و مركز آمار به اين مساله اشاره كرد كه بانك مركزي همچنان مرجع رسمي اعلام تورم است اما با اين وجود طبق برنامه پنجم توسعه،انتشار آمار بايد با هماهنگي مركز آمار ايران باشد.

به گفته وي، سبد كالايي كه مركز آمار با استناد به آن نرخ تورم را اعلام مي كند متفاوت از سبدكالايي آماري بانك مركزي است.

وزير اقتصاد در عين حال به اين مساله نيز اشاره كرد كه جهت هر دو سبد كالايي بررسي شده براي تعيين نرخ تورم از سوي بانك مركزي و مركز آمار با يكديگر هماهنگي دارد اما با اين حال عدد و مقدار آن نيز متفاوت است.

حسيني خاطرنشان كرد: كارشناسان مي‌دانند كه اگر روش نمونه‌گيري سبد كالايي براي بررسي تورم متفاوت باشد، نتيجه نيز يكسان نخواهد بود.

بانك مركزي نرخ تورم تيرماه را 16.3 درصد اعلام كرد اما مركز آمار بدون اشاره به نوع تورم نقطه به نطقه يا تورم منتهي به تيرماه،رقم 19.6 درصد را براي تورم منتشر كرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.