راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران بررسی کرد / علت اختلال و قطعی دوروزه در سامانه‌های فرابورس

اختلال عملکرد سامانه فرابورس که از روز شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ آغاز شده بود، امروز هم ادامه یافت و باعث تأخیر در سفارش‌گیری شد. صبح امروز ۲۰ اسفندماه، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد به علت بروز اشکال فنی در زیرساخت‌های فنی معاملات، سفارش‌گیری بازارهای فرابورس در ساعت ۸:۲۵ و ۸:۴۵ آغاز نخواهد شد.

علی حسنی، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در خصوص رخداد اخیر بازار فرابورس توضیح داد: «در ۲۴ ساعت گذشته تیم فنی با تمرکز بر رفع مشکل پیش‌آمده و انتخاب راه‌حل مشخصی که ریسک کمتری داشته باشد بی‌وقفه تلاش‌های خود را ادامه داده‌اند و پیش‌بینی می‌شود بازار با تأخیر در روز جاری شروع شود.»

علی حسنی در گفت‌وگو با سنا، در خصوص این اتفاق اظهار کرد: «ابتدای روز شنبه سرویس SAN Storage زیرساخت فرابورس متوقف شد. تجهیزات مذکور نقطه اشتراک تمامی ماژول‌های سامانه معاملات بوده که از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و به طور عملی موجب توقف تمامی اجزای سامانه معاملاتی فرابورس شد.»

او افزود: «نظر به دریافت نشدن نتیجه مثبت، با وجود کار فنی و تلاش‌های اولیه صورت‌گرفته‌ در روز شنبه، سامانه به زمان شروع بازار نرسید و این موضوع از کانال‌های مختلف اطلاع‌رسانی شد. در ادامه نیز با توجه به زمان‌بر بودن مراحل کار قطعی سامانه ادامه پیدا کرد و روز معاملاتی شنبه بدون معامله پایان یافت.»

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در خصوص آخرین وضعیت سامانه گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته تیم فنی با تمرکز بر رفع مشکل پیش‌آمده و انتخاب راه‌حل مشخصی که ریسک کمتری داشته باشد بی‌وقفه تلاش‌های خود را ادامه داده‌اند و پیش‌بینی می‌شود بازار با تأخیر در روز جاری شروع شود.»

حسنی در ادامه تصریح کرد: «اکثر ماژول‌های سامانه بالا هستند و انتظار می‌رود در زمان پیش‌ رو، صددرصد سرویس‌ها تکمیل شوند. همچنین نگرانی بابت داده به طور قطع وجود ندارد.»

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در پایان گفت: «شرکت مدیریت فناوری ضمن پوزش از تمامی ذینفعان بازار فرابورس، در تلاش است مطابق پروژه‌های تعریف‌شده که مراحل تکمیل خود را می‌گذرانند از تکرار این‌گونه موارد جلوگیری کرده و خدمتی پایدار در این حوزه ارائه دهد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.