راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

گزارش اقتصادی آبان ۱۴۰۲ شاپرک منتشر شد / افزایش ۰.۴۸درصدی ابزارهای شاپرکی نسبت به ماه قبل

صدویکمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. طبق این گزارش در آبان‌ماه بالغ بر ۴.۱۰۳ میلیون تراکنش به ارزش ۱۰.۲۹۰ هزار میلیارد ریال در شبکه پرداخت الکترونیک کشور انجام شده است. این میزان نسبت به مهرماه، کاهش ۰.۷‍۱درصدی در تعداد و افزایش ۰.۶۸درصدی در ارزش ریالی داشته است. همچنین بر اساس آمارهای این شاخص، تراکنش‌های این ماه نسبت به مشابه سال قبل، از نظر تعدادی ۹.۹۳ درصد و از نظر ریالی نیز ۳۳.۴۹ درصد افزایش داشته است.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در آبان‌ماه ۱۴۰۲ و درصد تغییرات آن نسبت به آبان‌ماه سال ۱۴۰۱ را نشان می‌دهد.

ارزش اسمی تراکنش‌های آبان‌ماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه گذشته ۰.۶۸ درصد افزایش و ارزش حقیقی تراکنش‌ها ۱.۴۲ درصد کاهش داشته است.

تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به ماه گذشته ۰.۴۸ درصد افزایش داشته که شاپرک علت این تغییر را افزایش ۰.۱۶درصدی تعداد ابزارهای کارت‌خوان‌ فروشگاهی اعلام کرده است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در آبان‌ماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل رشد ۳.۸۸درصدی داشته است.

در این ماه، کارت‌خوان فروشگاهی با ۹۱.۸۶ درصد سهم بازار بیشترین تعداد ابزار پذیرش فعال سیستمی در شبکه پرداخت را داشته و ابزار پذیرش اینترنتی با ۵.۷۷ درصد و ابزار پذیرش موبایلی با ۲.۳۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در آبان‌ماه حدود ۱.۸۲۰ ابزار شاپرکی به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت بالای ۱۸ سال کشور وجود داشته که از این تعداد، بیشترین میزان با رقمی معادل ۱.۶۵۵ متعلق به ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. تعداد ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی هم به ازای هر ۱۰ هزار نفر بالای ۱۸ سال در کشور به ترتیب ۱۶۳ و ۱ است.

آمارهای آبان‌ماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در این ماه ۹۳.۲۶ درصد از تراکنش‌ها موفق و ۶.۷۴ درصد از آنها ناموفق و خطادار بوده است.

۹۱.۴۸ درصد از کل خطاهای این ماه به خطای کاربری نظیر کمبود موجودی یا فراموشی رمز ارتباط دارد. شاپرک اعلام کرده که این نوع خطا به عملکرد شبکه پرداخت الکترونیک ارتباط ندارد و علت را باید از سمت کاربر و در دو حالت فراموشی رمز عبور و کمبود موجودی جویا شد. با این حال ۷.۵۵ درصد از خطا‌ها، خطای صادرکنندگی بوده و ۰.۵۸ درصد از خطا‌ها به پذیرندگان مربوط است. خطای کسب‌وکار با ۰.۲۷ درصد و خطای شاپرکی با ۰.۱۳ درصد هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اعداد تراکنش‌های ناتمام این ماه نسبت به مهرماه ۶.۷۲ درصد افزایش و تعداد کل تراکنش‌ها ۰.۷۱ درصد کاهش داشته است. همچنین نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه گذشته ۰.۰۰۰۶ درصد بیشتر شده است.


عملکرد ماهانه شرکت‌های پرداختی


این بخش از گزارش اقتصادی شاپرک همواره با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل، با تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم می‌کرده که شاپرک از دی‌ماه ۱۴۰۱ با نظرسنجی از شرکت‌های پرداختی از اعلام تعداد تراکنش‌های شرکت‌های پرداختی سر باز می‌زند.

بر اساس شاخص سهم مبلغی تراکنش‌ها در این ماه، به‌پرداخت ملت با سهم ۲۰.۴۶درصدی از مبلغ‌ تراکنش‌ها، رتبه اول این شاخص را از آن خود کرده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت پرداخت الکترونیک سامان (دومین شرکت بازار ) حدود دو واحد درصد است. لازم به ذکر است که در شاپرک این اختلاف حدود یک درصد نوشته شده اما این اختلاف ۱.۸۹ واحد درصد است که گردشده آن دو واحد درصد می‌شود.

مقایسه جایگاه شرکت‌های پی‌اس‌پی نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد که جایگاه شرکت آسان‌پرداخت پرشین و پرداخت الکترونیک سپهر با یکدیگر جابه‌جا شده است.

مانند مهرماه، به‌پرداخت ملت این ماه هم با پوشش ۱۸.۵۶درصدی از مبالغ بازار کارت‌خوان فروشگاهی، بالاترین سهم را در اختیار خود دارد. همچنین این شرکت در آبان‌ماه از مبالغ ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی نیز به ترتیب با پوشش ۲۸.۸۴ و ۴۴.۳۲درصدی دارای بالاترین سهم است.

بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با افزایش ۰.۲۸درصدی به پرداخت نوین آرین تعلق دارد. همچنین شرکت پرداخت الکترونیک سپهر در ابزار پذیرش اینترنتی با افزایش ۲.۴۳درصدی، بالاترین تفاضل را نشان می‌دهد. شرکت به‌پرداخت ملت نیز با ۰.۴۶ درصد کاهش دارای بیشترین اختلاف سهم در مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی است.

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان (تاپ)، در این ماه توانسته با کسب ۰.۴۲ درصد رشد در تراکنش‌های موبایلی سهم خود در این حوزه را به ۲۵.۴۶ برساند.

مشابه ماه گذشته، عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید به‌‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزارهای پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.


سهم بازار بانک‌های پذیرنده


این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۱۰ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان «سایر» آمده‌اند.

بانک سپه با سهم ۱۸.‍۳۶درصدی از تعداد تراکنش‌ها و بانک ملت با سهم ۱۶.۸۴درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، با اختلاف، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده‌ و در جایگاه نخست بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته‌‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.