راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

شرکت کارگزاری بیمه دال با همکاری بانک مهر ایران و بیمه باران رونمایی کرد / طرح سرمایه‌گذاری و پس‌انداز پنج‌ساله ارس

شرکت کارگزاری بیمه دال با همکاری بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و بیمه باران از طرح پس‌انداز و سرمایه‌گذاری پنج‌ساله ارس رونمایی کرد.

به گزارش «راه پرداخت»، روز چهارشنبه، هشتم آذرماه، شرکت کارگزاری بیمه دال (کارگزاری رسمی بیمه مستقیم برخط جست‌وجو‌گران آسایش آذین) به مناسبت روز بیمه در مراسمی با حضور مدیران بانک قرض‌الحسنه، گروه انتخاب و بیمه باران از طرح پس‌انداز و سرمایه‌گذای پنج‌ساله ارس که با همکاری بیمه باران و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران طراحی شده رونمایی کرد.

براساس آنچه در مراسم رونمایی از طرح ارس بیان شد، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با اعطای یک وام قرض‌الحسنه بستری را فراهم می‌کند تا متقاضیان طرح ارس با پرداخت اقساط آن و سرمایه‌گذاری اندوخته خود در طرح ارس در پایان دوره پنج‌ساله از مبلغ خرید یا مدل‌های مستمری ارس بهره‌مند شوند.

یکی از ویژگی‌های طرح ارس، فروشگاه این طرح بیمه‌ای است. فروشگاه ارس به دارندگان طرح کمک می‌کند تا با پس‌انداز خود مبالغ اقساط وام را راحت‌تر پرداخت کنند. این فروشگاه طیف گسترده‌ای از کالاها و خدمات مورد نیاز خود را از برندهای گوناگون با قیمت‌های مصوب در اختیار کاربران قرار می‌دهد و با هر خرید فوراً قسمتی از هزینه کالا به صورت نقدی به خریدار بازگردانده می‌شود. پیش‌بینی می‌شود طی شش‌ ماه آینده هزاران پذیرنده در سراسر کشور به این سامانه متصل شوند.

طبق موضوعات مطرح‌شده در مراسم رونمایی از طرح ارس، این طرح در واقع نوعی طرح پس‌انداز و سرمایه‌گذاری پنج‌ساله و دارای چهار بسته سرمایه‌گذاری اصلی ۵٠، ١٠٠، ١۵٠ و ٢٠٠ میلیون تومانی است و متقاضیان طرح می‌توانند برای بهره‌مندی از هر کدام از این بسته‌ها ثبت‌نام کنند. بعد از ثبت‌نام، یک وام قرض‌الحسنه با کارمزد چهار درصد به اندازه مبلغ بسته درخواستی به متقاضی اعطا می‌شود. پس از پرداخت کامل اقساط وام ١.٧۵برابر وام به شکل نقدی به ثبت‌نام‌کنندگان پرداخت می‌شود. همچنین حداکثر معادل سرمایه‌گذاری امکان عودت وجه در ازای خرید از فروشگاه ارس در طول پنج سال سرمایه‌گذاری وجود دارد.

بسته ۵٠ میلیون تومانی

 • بازخرید: ٨٧.۵ میلیون تومان
 • عودت وجه در فروشگاه ارس: ۵٠ میلیون تومان
 • اقساط ماهانه: ماهانه ٩٣٣ هزار تومان

بسته ١٠٠ میلیون تومانی

 • بازخرید طرح: ١٧۵ میلیون تومان
 • عودت وجه در فروشگاه ارس: ١٠٠ میلیون تومان
 • اقساط ماهانه: ماهانه یک میلیون و ٨۶۶ هزار تومان

بسته ١۵٠ میلیون تومانی

 • بازخرید طرح: ٢۶٢ میلیون تومان
 • عودت وجه در فروشگاه ارس: ١۵٠ میلیون تومان
 • اقساط ماهانه: ماهانه دو میلیون و ٨٠٠ هزار تومان

بسته ٢٠٠ میلیون تومانی

 • بازخرید طرح: ٣۵٠ میلیون تومان
 • عودت وجه در فروشگاه ارس: ٢٠٠ میلیون تومان
 • اقساط ماهانه: ماهانه سه میلیون و ٧٣٣ هزار تومان

ثبت‌نام‌کنندگان طرح ارس می‌توانند در پایان دوره پنج‌ساله مبلغ بازخرید خود را به انواع مستمری مادام‌العمر، ١٠ساله و پنج‌ساله تبدیل کنند. همچنین مبالغ این مستمری می‌تواند ثابت یا افزایشی باشد. شرایط مستمری ارس به شرح زیر است:

مبلغ بستهمستمری مادام‌العمر ماهانهمستمری ۱۰ساله ماهانهمستمری ۵ساله ماهانه
۵۰ میلیون تومان۱میلیون و ۶۷۵هزار تومان۱میلیون و ۹۰۰هزار تومان۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان
۱۰۰ میلیون تومان۳میلیون و ۳۵۰ هزار تومان۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان۴ میلیون و ۹۰۰هزار تومان
۱۵۰ میلیون تومان۵میلیون و ۲۵هزار تومان۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان۷ میلیون ۳۵۰ هزار تومان
۲۰۰ میلیون تومان۶میلیون و ۷۰۰هزار تومان۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

ضرورت صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی


حسین عبده‌ تبریزی، اقتصاددان در ابتدای مراسم رونمایی از طرح ارس در توضیح ضرورت سرمایه‌گذاری در ایران برای روزهای بازنشستگی عنوان کرد: «پیش‌تر، سن کار ما بین ٢۵ تا ٣۵ بود. از حدود سال ۱۳۹۷ این آمار به ٣۵ تا ۴۵ سال تغییر کرده و نشان‌دهنده پیری شاغلان همگام با پیری جمعیت است.»

حسین عبده‌ تبریزی

او ادامه داد: «نسبت بیمه‌پردازان و مستمری‌بگیران از حدود سال ۱۳۹۱ کاهشی بوده و در حال حاضر این نسبت سه به یک است. این در حالی است که این رقم در دنیا حدود شش است. همه اینها در حالی‌ است که ضریب نفوذ و پوشش صندوق‌های تأمین اجتماعی به نسبت بالاست، اما منابع این سطح از پوشش کاملاً در دسترس نیست.»

عبده‌ تبریزی با بیان اینکه نرخ امید به زندگی در کشور در حال افزایش است، گفت: «نرخ امید به زندگی از حدود سال‌های ١٣۳٠ در حال افزایش است و به حدود ٧۵ سال رسیده اما سن بازنشستگی تغییری نکرده و در اینجا این سؤال ایجاد می‌شود که هزینه این فاصله را چه کسی پرداخت می‌کند؟»

او در ادامه تأکید کرد: «ما بین منابع و مصارف صندوق‌های بازنشستگی کشوری دارای مشکلات اساسی هستیم و به جایی رسیده‌ایم که نمی‌توان مشکلات را پنهان کرد و باید به دنبال راه حل بود.»

او در ادامه بیان کرد: «با توجه به این شرایط به نظر می‌رسد رفتن به سمت صندوق‌های بازنشستگی لایحه دوم و بیمه‌های پس‌اندازی به نوعی ضرورت تبدیل شده است.»

در ادامه مراسم، علیرضا هادی، مدیرعامل بیمه باران بیان کرد: «امیدوارم این طرح قدمی برای هموطنان‌مان برای دورانی باشد که به درآمدهای بیشتری نیاز دارند.»

او ادامه داد: «مستمری توسط دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفته است. حقوق بازنشستگی که توسط صندوق‌های پایه تأمین می‌شود پاسخگوی هزینه زندگی افراد در آینده نیست. در حال حاضر هم می‌بینیم صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی در حال شکل‌گیری هستند و شرکت‌های بیمه با توجه به تجربه‌ای که در این حوزه دارند می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند.»

او ادامه داد: «بیمه باران به دلیل ماهیت سهامداران و مؤسسان که از فعالان حرفه‌ای بازار سرمایه هستند از ابتدای فعالیت تمرکز خود را بر بیمه‌ زندگی با ماهیت سرمایه‌گذاری و تأمین مالی آینده قرار داده است.» مدیرعامل بیمه باران در ادامه سخنرانی خود به توضیح ویژگی‌های طرح مستمری ارس پرداخت.

رضا قرائی‌پور، معاون مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه بیش‌ از ١۵ میلیون مشتری از خدمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران استفاده می‌کنند، گفت: «مأموریت بانک شمولیت مالی از طریق عقد قرض‌الحسنه است. بعد از استقرار دولت سیزدهم منابع بانک بیش از سه برابر شده؛ چراکه ما معتقدیم مردم باید در فضای قرض‌الحسنه تأمین مالی شوند. ما از طرح‌هایی که گستره ارائه خدمت‌شان شامل همه مردم ایران است استقبال می‌کنیم.»

رضا قرائی‌پور

به گفته او بانک قرض‌الحسنه مهر ایران دارای بهداشت اعتباری بسیار دقیقی است و بنابراین نرخ نکول بانک کمتر از ۰.۵ درصد است و در این شاخص در جایگاه اول بانک‌های کشور قرار دارد.

لازم به ذکر است که پوشش تورم، وام قرض‌الحسنه، استفاده از بیمه عمر، بدون پیش‌پرداخت، بدون ضامن، چک و سفته و امکان خروج از طرح از ویژگی‌های طرح مستمری ارس است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.