راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نودوپنجمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد / افزایش 13درصدی تعداد تراکنش‌های موفق

نودوپنجمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. بر اساس این گزارش در اردیبهشت‌ماه 1402 بالغ بر 4.164 میلیون تراکنش با ارزش 9.672 هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت‌ کارت پردازش شده است. این میزان نسبت به فروردین‌ماه، 12.72 درصد در تعداد و 17.79 درصد در ارزش ریالی رشد داشته است.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ و درصد تغییرات آن نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد. بر اساس آمارهای این شاخص، تراکنش‌های این ماه نسبت به مشابه سال قبل، از نظر تعدادی 17.35 درصد و از نظر ریالی 44.86 درصد رشد داشته است.

تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به ماه قبل 0.58 درصد رشد کرده و شاپرک علت این تغییر را افزایش 0.31درصدی تعداد ابزارهای کارت‌خوان‌ فروشگاهی عنوان کرده است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در اردیبهشت نسبت به فروردین‌ماه 4.17 درصد رشد کرده و تعداد ابزارهای پذیرش موبایلی نیز در مدت مشابه با کاهش 1.14درصدی همراه بوده است.

در این ماه، کارت‌خوان فروشگاهی با 91.17 درصد سهم بازار بیشترین تعداد ابزار پذیرش فعال سیستمی در شبکه پرداخت را داشته و ابزار پذیرش اینترنتی با 7.71 درصد و ابزار پذیرش موبایلی با 1.13 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در اردیبهشت 1402 بیش از 1.755 ابزار شاپرکی به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت بالای ۱۸ سال کشور وجود دارد که از این تعداد 1.600 آن ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. تعداد ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی هم به ازای هر ۱۰ هزار نفر بالای ۱۸ سال در کشور به ترتیب 135 و ۲۰ ابزار است.

آمارهای اردیبهشت ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در این ماه 92.91 درصد از تراکنش‌ها موفق و 7.09 درصد از آنها ناموفق و خطادار بوده است.

88.77 درصد از کل خطاهای این ماه به خطای کاربری ارتباط دارد؛ شاپرک اعلام کرده که این نوع خطا به عملکرد شبکه پرداخت الکترونیک ارتباط ندارد و علت را باید از سمت کاربر و در دو حالت فراموشی رمز عبور و کمبود موجودی جویا شد. با این حال 9.67 درصد از خطا‌ها، خطای صادرکنندگی بوده و 1.11 درصد از خطا‌ها به پذیرندگان مربوط است. خطای کسب‌وکار با 0.34 درصد و خطای شاپرکی با 0.11 درصد هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اعداد تراکنش‌های ناتمام این ماه نسبت به اسفند، ۱.۱۰ درصد رشد داشته و هم‌زمان با کاهش ۱۲.۸۸درصدی تعداد تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه قبل، تعداد تراکنش‌های ناتمام با افزایش مواجه شده و این یعنی نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه قبل ۰.۰۰۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

تعداد تراکنش‌های ناتمام اردیبهشت‌ماه نسبت به فروردین‌ماه با 11.45 درصد رشد کرده است. هم‌زمان با افزایش 12.72درصدی تعداد تراکنش‌های موفق در اردیبهشت سال جاری نسبت به ماه قبل، تعداد تراکنش‌های ناتمام با افزایش مواجه شده و این یعنی نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه قبل 0.0001 درصد کاهش پیدا کرده است.


عملکرد ماهانه شرکت‌های پرداختی


این بخش از گزارش اقتصادی شاپرک همواره با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل، با تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم می‌کرده که شاپرک از دی‌ماه ۱۴۰۱ با نظرسنجی از شرکت‌های پرداختی از اعلام تعداد تراکنش‌های شرکت‌های پرداختی سر باز می‌زند.

بر اساس شاخص سهم مبلغی تراکنش‌ها در این ماه، به‌پرداخت ملت با سهم 20.79درصدی از مبلغ‌ تراکنش‌ها، رتبه اول این شاخص را از آن خود کرده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت پرداخت الکترونیک سامان (دومین شرکت بازار ) حدود دو درصد است. همچنین در این مؤلفه میان تجارت الکترونیک پارسیان و پرداخت الکترونیک سداد جابه‌جایی اتفاق افتاده است.

بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با کاهش 0.28درصدی به شرکت آسان‌پرداخت پرشین تعلق دارد. شرکت به‌پرداخت ملت هم در ابزار پذیرش اینترنتی با افزایش 5.96درصدی بالاترین تفاضل را نشان می‌دهد. تجارت الکترونیک پارسیان با افزایش 5.08درصدی دارای بیشترین اختلاف سهم مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی است.

عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید به‌‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزارهای پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.


سهم بازار بانک‌های پذیرنده


این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۹ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان «سایر» آمده‌اند.

بانک سپه با سهم 17.33درصدی از تعداد تراکنش‌ها و بانک ملت با سهم 16.70درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، با اختلاف، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.