راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ادعای رئیس بانک کارگشایی درباره پرداخت وام در دو ساعت / وام پنج میلیون تومانی در ازای وثیقه 25گرمی طلا

بنا بر اعلام رئیس بانک کارگشایی، این بانک با دریافت طلا در دو ساعت به مردم وام پنج میلیون‌ تومانی جعاله و قرض‌الحسنه می‌دهد.

محمود امیری فرد در مصاحبه‌‎ای با ایبنا مدعی شد که مؤسسه رهنی کارگشایی از واحدهای بانک ملی با رسالت حل مشکلات مردم در ازای دریافت وثیقه، در مقابل ۲۵ گرم طلا یا جواهرات، وام قرض‌الحسنه پنج میلیون‌ تومانی با نرخ چهار درصد و در ازای 50 گرم طلا یا جواهرات، تسهیلات پنج‌ میلیونی جعاله با نرخ 23 درصد می‌دهد.  

مدت بازپرداخت هر دوی این وام‌ها یکساله است و کارمزد ارزیابی و حق نگهداری طلا از فرد دریافت خواهد شد.

آن‌طور که امیری فرد می‌گوید، اهداف ارائه این نوع کارگشایی، کمک به اقشار کم‌درآمد و ضعیف جامعه با حمایت‌ بانک ملی است؛ اما میزان وثیقه درخواستی برای وام قرض‌الحسنه با توجه‌ به نرخ طلا، امروز حدود 69 میلیون تومان طلا تقریباً 13برابر مبلغ وام و وثیقه تسهیلات جعاله 138 میلیون و 18برابر نرخ وام است.

به گفته او، در سال گذشته بالغ بر ۱۹۰ هزار تسهیلات جعاله به مبلغ سه هزار میلیارد تومان در کل کشور پرداخت شده و ۹۰ هزار تسهیلات قرض‌الحسنه به مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شده که از این میزان حدود ۳۰ هزار تسهیلات جعاله و ۲۰ هزار قرض‌الحسنه را شعبه مرکزی بانک کارگشایی پرداخت کرده است.

1 دیدگاه
  1. سعید می‌گوید

    دقیقا چی میشه که به این درجه فکر می رسند؟
    دقیقا برای چی یه نفر باید 25 گرم طلا وثیقه کنه که 5 تومن بگیره؟
    مدیر بانک واقعا به چی فکر می کنه همچین طرح هایی ارائه میده؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت