راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

شبکه لایتنینگ چیست؟ / پرداخت لایتنینگ؛ راه‌ حل مشکل انتقال گران و کند بیت‌کوین

لایتنینگ (Lightning) در زبان انگلیسی به‌معنای رعدوبرق است. انتخاب این اسم برای این شبکه هم دقیقاً به دلیل سرعت و سهولت انجام تراکنش‌ها به‌واسطه این شبکه است.

در هشتم ژانویه 2018 و 9 سال پس از خلق بیت‌کوین، نخستین تراکنش بیت‌کوین از طریق لایتنینگ صورت گرفت؛ اتفاقی که می‌توان آن را گامی بزرگ برای ورود بیت‌کوین به زندگی روزمره مردم به‌عنوان یک ابزار پرداخت دانست.

به گزارش روابط عمومی نوبیتکس، از زمانی که بیت‌کوین به‌عنوان جایگزینی غیرمتمرکز برای تبادلات مالی مطرح شد، همواره دو مشکل پیش روی خود داشته که البته شبکه‌ها و رمزارزهای دیگر سعی کردند این مشکل را برطرف کنند. این دو مشکل، هزینه کارمزد بالا و سرعت پایین تراکنش‌ها بود که بیت‌کوین تلاش کرده با «لایتنینگ» این مشکل را برطرف کند.

البته وایت‌پیپر بیت‌کوین یک سال قبل از این توسط جوزف پون و تادئوس درایجا منتشر شده بود که بر اساس آن، پرداخت‌های فوری خارج از زنجیره مقیاس‌پذیر را با استفاده از یک سیستم غیرمتمرکز پیشنهاد کرد. به این ترتیب تراکنش‌ها از طریق شبکه‌ای از کانال‌های پرداخت خرد ارسال می‌شوند که خارج از زنجیره بلوکی هستند. این فرایند باعث افزایش سرعت انتقال و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

هزینه انتقال در شبکه بیت‌کوین زیاد است و تکمیل هر تراکنش گاهی تا بیست دقیقه زمان می‌برد. البته در هنگام نوسانات بازار و افزایش تراکنش‌ها، این هزینه و زمان ممکن است به‌شدت افزایش هم پیدا کند. اما هزینه تراکنش‌های انجام‌شده با استفاده از شبکه لایتنینگ، در حد چند سنت است. با توجه‌ به اینکه دیگر نیازی به انجام همه تراکنش‌ها از طریق بلاکچین اصلی بیت‌کوین نیست، رقابت کمتری برای انجام و تأیید تراکنش‌ها وجود داشته و ماینرها کار کمتری برای انجام خواهند داشت. همه اینها به پایین نگه‌داشتن کارمزد انجام معاملات کمک می‌کند.

این شبکه انتقال بر بستر شبکه بیت‌کوین که «لایتنینگ» به‌معنای رعدوبرق نام گرفت، به کاربران اجازه می‌دهد با یکدیگر کانال‌های پرداخت ایجاد کنند و به این ترتیب، بسیاری از تراکنش‌های خرد و کوچک از شبکه اصلی دور می‌مانَد.

در این شیوه پرداخت، با ایجاد یک کانال پرداخت، دیگر نیازی نیست پرداخت‌ها روی شبکه اصلی بیت‌کوین انجام شود، بلکه پرداخت‌ها از طریق شبکه لایه دوم لایتنینگ صورت می‌گیرد.

تراکنش‌های خرد در شبکه لایتنینگ توسط قراردادهای هوشمند راهبری می‌شوند. مدیریت انتقال تراکنش از مسیری که کمترین هزینه را به دنبال داشته باشد با خود شبکه و قراردادهای هوشمند آن خواهد بود.

یک قابلیت امنیتی دیگر در شبکه لایتنینگ، تایم‌لاک (Timelocks) است. تایم‌لاک این امکان را می‌دهد تا برای بازماندن فاکتور یا کانال میان دو شخص، حد زمانی تعیین شود.


لایتنینگ در نوبیتکس


صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس از نهم مرداد 1400، انتقال بیت‌کوین بر بستر شبکه لایتنینگ را ایجاد کرده بود.

استفاده از این روش برای جابه‌جایی بیت‌کوین سخت نیست و به‌راحتی می‌توانید بسترهای لازم برای این شیوه انتقال را فراهم کنید. انتقال بیت‌کوین بر بستر شبکه لایتنینگ در نوبیتکس، کارمزد بسیار کمی برای کاربر دارد و انتقال بیت‌کوین ظرف چند ثانیه صورت می‌گیرد.

علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر درباره شبکه لایتنینگ و نحوه استفاده از آن به بلاگ نوبیتکس مراجعه کنند. همچنین برای خریدوفروش امن بیت‌کوین، اتریوم، شیبا، کاردانو، دوج‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال و همچنین استفاده از شبکه لایتنینگ، می‌توانید در نوبیتکس، صرافی ایرانی ارز دیجیتال با بیش از چهار میلیون کاربر، ثبت‌نام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت