راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

اطلاعیه مشترک نظام بانکی درباره لزوم رعایت نرخ سود قانونی / سود اوراق گواهی در تمام بانک‌ها ۲۳ درصد شد

شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی با صدور اطلاعیه‌ای مشترک بر ضرورت رعایت نرخ سود بانکی تأکید و اعلام کردند: «از روز شنبه اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳درصدی در تمام بانک‌ها اجرایی می‌شود.»

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با استناد به بخشنامه ابلاغی نرخ سود سپرده‌ها آمده است: «از روز شنبه ۱۷ دی‌ماه ۱۴۰۱ اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) با نرخ سود ۲۳ درصد در تمام بانک‌ها طبق سهمیه ابلاغی اجرایی می‌شود.»

پرداخت سود علی‌الحساب اوراق گواهی به‌صورت ماهانه و معاف از مالیات است و بازخرید قبل از سررسید آن در شعب بانک‌ها با نرخ ۱۰ درصد سالانه خواهد بود. همچنین پرداخت سود سپرده در ابتدای دوره سپرده‌گذاری به‌منظور جذب مشتری، ممنوع است.

در اطلاعیه مشترک بانک‌ها با تأکید بر اینکه نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری سه‌ماهه و شش‌ماهه طبق نرخ‌های اعلامی در بخشنامه‌های قبلی بانک مرکزی است، آمده است: «سپرده‌های بلندمدت، طبق دستورالعمل‌های بانک مرکزی باید حداقل یک‌ساله افتتاح شود.»

این اطلاعیه تأکید دارد: «نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار که قبل از سررسید برداشت شود، معادل نرخ سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری متناظر با دوره ماندگاری آن با کسر نیم‌ درصد خواهد بود.»

بانک‌ها همچنین اعلام کردند نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت با کمترین مانده در ماه، در حال حاضر ۱۰ درصد ماه‌شمار است که به‌صورت على‌الحساب محاسبه و به حساب سپرده‌گذار واریز می‌شود.

بانک مرکزی برای اعمال مصوبات مربوطه جریمه‌هایی در نظر گرفته است. در این اطلاعیه تأکید شده تمامی بانک‌ها موظف به رعایت دقیق نرخ‌های مصوب هستند و برای بانک‌هایی که مقررات ابلاغی را رعایت نکنند، شش اقدام تنبیهی در نظر گرفته شده است.

بر اساس اعلام شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتباری، از امروز، ۱۷ دی‌ماه بازرسان بانک‌ها و بانک مرکزی بر رعایت مفاد این اطلاعیه نظارت خواهند داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت