راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

کارگروه اقتصاد دیجیتال به شاپرک دستور داد / توقف الزام اخذ اینماد از شرکت‌های پرداخت‌یاری

رضا باقری اصل در نامه به مدیرعامل شاپرک گفته است که بررسی موضوع عدم الزام اخذ اینماد برای شروع فرایند کسب‌وکارها در دستور کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال است. 

کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال دستور توقف «الزام اخذ اینماد توسط پایانه‌های اینترنتی تا ۲۴ آبان‌ماه» را داد. رضا باقری اصل، جانشین رئیس کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال در نامه‌ای به مدیرعامل شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت‌کارت یا همان «شاپرک» این دستور را صادر کرده است.

روز گذشته (۲۱ آبان) نامه‌ای منتشر شد که طبق آن شاپرک به مدیران شرکت‌های پرداخت‌یار اعلام کرده از ۲۴ آبان، پایانه‌های اینترنتی فاقد نماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد طی شش هفته از تاریخ یادشده از سمت این شرکت غیرفعال خواهند شد. این نامه در شرایطی که کسب‌وکارهای حوزه پرداخت به دلیل فیلترینگ و اختلال اینترنت با مشکلات بی‌شماری همراه شده‌‌اند، موج جدیدی از انتقاد و اعتراض را از سمت فعالان این صنعت به دنبال داشت. 

این فعالان معتقدند در شرایط سخت اقتصادی و محدودیت اینترنت که درآمد آنها را بیش از ۶۰ درصد کاهش داده، اجرای این دستور شاپرک به معنی خط پایان فعالیت شرکت‌های پرداخت‌یاری در کشور است. شرکت‌هایی که فعالیت آنها بسیار گسترده است و هنوز به دلیل پیچیدگی مراحل دریافت نماد اعتماد و اماواگر‌های فراوان دریافت آن، ‌امکان دریافت نماد الکترونیکی را نداشته‌اند.

به دنبال افزایش این اعتراض‌ها، ساعتی پیش نامه‌ای از سوی رضا باقری اصل، جانشین رئیس کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال خطاب به مدیرعامل شاپرک منتشر شده که در آن خواستار توقف دستور شاپرک برای غیرفعال‌شدن پذیرندگان فاقد نماد اعتماد شده است.

در این نامه با اشاره به دستور اخیر شاپرک به شرکت‌های پرداخت‌یاری در خصوص الزام به اخذ اینماد برای همسان‌سازی اطلاعات پذیرندگان شرکت‌های پرداخت‌یاری، اعلام شده که بررسی موضوع عدم الزام اخذ اینماد برای شروع فرایند کسب‌وکارها در دستور کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال است. 

همچنین در این نامه تأکید شده طبق جزء ۴ بند «ز» مصوبه جلسه شصت و هفتم‌ هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار، تعیین تکلیف اینماد به‌عنوان یکی از مجوزهای کسب‌وکار منوط به اتخاذ تصمیم توسط کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال است.

در ادامه این نامه به این نکته اشاره شده که لغو اینماد به‌عنوان مجوز شروع کسب‌وکار طبق آیین‌نامه داخلی کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، در کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال مصوب شده و در نوبت تصمیم‌گیری کارگروه ویژه قرار دارد.

طبق همین موارد در این نامه خطاب به مدیرعامل شرکت شاپرک آمده که ابلاغ الزام استفاده از اینماد از سوی شرکت شاپرک به شرکت‌های پرداخت‌یار مغایر با تصمیمات هیئت مقررات‌گذاری و بهبود کسب‌وکار و اختیارات و تصمیمات کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال است.

در پایان، باقری اصل ضمن دعوت مدیرعامل شاپرک به ارائه گزارش به کارگروه، خواسته است به فوریت نسبت به لغو دستور الزام اخذ اینماد به شرکت‌های پرداخت‌یار تا زمان اتخاذ تصمیم نهایی توسط کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال اقدام کند. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت