راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ابلاغ ترتیبات تأمین تقاضای ارز به‌صورت اسکناس به چهار بانک

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای ترتیبات تأمین تقاضای ارز به‌صورت اسکناس را در سرفصل مصارف خدماتی سایر (سرفصل 24) به بانک‌های ملی، تجارت‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، ملت‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ و صادرات ابلاغ کرد.

به گزارش روابط‌ عمومی بانک مرکزی، این بانک در راستای تسهیل در تأمین تقاضای ارز به‌صورت اسکناس در سرفصل مصارف خدماتی سایر (سرفصل 24)، ترتیبات تأمین و پرداخت ارز به متقاضیان را جهت اجرا به بانک‌های ملی، تجارت‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، ملت‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ و صادرات ابلاغ کرد، بر این اساس:

  • فروش ارز (اسکناس) به متقاضیان، حداکثر به مبلغ 2000 یورو یا معادل آن به دلار و به نرخ اعلامی توسط اداره صادرات این بانک خواهد بود.
  • فروش ارز به‌صورت اسکناس در سرفصل خدماتی سایر صرفاً به اشخاص حقیقی بالای 18 سال امکان‌پذیر است.
  • تأمين ارز از محل منابع داخلی آن بانک، بازار متشکل معاملات ارزی و اسکناس خريداری‌شده بابت ارز حاصل از صادرات مجاز است.
  • تبصره: در صورت نياز، تأمين ارز مربوطه توسط اين بانک نیز انجام خواهد شد. در این‌ ارتباط مقتضی است هماهنگي لازم را با اداره صادرات اين بانک به عمل‌ آورند.
  •  فروش ارز از تاریخ 15‏‏/08‏‏/1401 تا اطلاع ثانوی با ارائه کارت ملی متقاضی امکان‌پذیر است. همچنین شناسایی مشتری باید حسب ضوابط ابلاغی این بانک صورت پذیرد و علاوه بر ضوابط مذکور، فروش ارز صرفاً از طریق پرداخت معادل ریالی با کارت بانکی به نام متقاضی و استعلام شماره‌ تلفن همراه به نام متقاضی از سامانه شاهکار امکان‌پذیر است.
  •  حسب فراهم‌بودن دسترسی آن بانک به سامانه نظارت ارز (سنا) جهت ثبت تراکنش‌های مربوط به فروش ارز سرفصل سایر در شعب منتخب، در صورت بروز هرگونه سوال در ارتباط با نحوه اتصال به سامانه مذکور، مقتضی است هماهنگی‌های لازم را با اداره مهندسی نرم‌افزار این بانک به‌عمل آورند.
  • آن بانک مکلف است قبل از فروش ارز، نسبت به ثبت مشخصات متقاضی (شماره ملی) در سامانه نظارت ارز (سنا) تحت عنوان «سرفصل خدماتی‏- سایر» (کد سرفصل 24) اقدام کرده و پس از اخذ تأییدیه از سامانه سنا، نسبت به فروش ارز به متقاضی اقدام کند.

گفتنی است ارز در بانک‌های مذکور با نرخ توافقی از ساعت 10 صبح تا 15:30 به متقاضیان عرضه می‌شود. بانک مرکزی در پایان این بخشنامه ضمن تأکید بر ابلاغ مراتب به شعب منتخب و واحدهای ارزی بانک‌های ملی، تجارت‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، ملت‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ و صادرات بر حسن اجرای آن تأکید کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت