راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ضابطه‌مند‌بودن؛ شرط توسعه معاملات آنلاین ارز / ایجاد درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز، جهت عمق‌بخشی به بازار و شفافیت

به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، چنانچه خرید آنلاین ارز ضابطه‌مند و تحت نظارت بانک مرکزی باشد، مجلس هم برای توسعه آن کمک خواهد کرد.»

به گزارش ایبنا، یازدهم مهرماه درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز صرافی‌ها رونمایی شد. علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی در مراسم این رونمایی هدف از انجام آن را شفاف‌سازی بازار ارز اعلام کرد و گفت: «اگرچه در این سال‌ها صرافان نرخ خریدوفروش ارز را در تابلوی صرافی نصب می‌کنند، اما تصمیم گرفتیم برای شفاف‌سازی و اینکه افراد صرافی‌های مختلف را با هم مقایسه کنند، درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز صرافی ایجاد شود تا ۵۴۵ صراف نرخ‌های خود را در آن اعلام کنند.»

او در این‌ خصوص تأکید کرد که اعلام نرخ ارز در سامانه موجب ایجاد شفافیت و عمق‌بخشی بازار ارز خواهد شد و در آینده امکان ثبت سفارش خرید از صرافی با نرخ توافقی نیز فراهم می‌شود.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی هم در رابطه با مزایای شفاف‌سازی نرخ ارز صرافی‌ها و امکان خرید آنلاین ارز گفت: «در حوزه تصمیمات مرتبط با اقتصاد کشور، هر قسمتی که بتواند حوزه کارآمدی را به تعریف درآورد، مفید و مؤثر واقع خواهد شد. حوزه ارز هم یک بخش از این تصمیمات به حساب می‌آید که اخذ تصمیمات درست در آن بر شرایط اقتصادی کشور تأثیر خواهد گذاشت.»

او در ادامه اضافه کرد: «قانون هم به این نکته اشاره دارد که بازار‌های مفیدی باید در خصوص ارز راه‌اندازی شود؛ البته شاهد انجام این کار در چند مورد هم بوده‌ایم.»

رئیس کمیسیون اقتصادی درباره خرید آنلاین ارز نیز اظهار داشت: «چنانچه خرید آنلاین ارز ضابطه‌مند باشد، مجلس هم برای توسعه آن کمک خواهد کرد. به این معنا که تقاضا و عرضه و نرخ ارز مشخص باشد و تحت نظر بانک مرکزی به مدیریت درآید؛ بنابراین بدون شک به نتیجه مفیدی خواهد رسید.»

نماینده مردم کرمان در خصوص ارائه پیشنهاد برای بهتر اجراشدن نیز تصریح کرد: «مجلس به بانک مرکزی گفته است نرخ رسمی و رایجی که برمبنای عرضه و تقاضا است را به تعریف درآورد. این کار می‌تواند به‌صورت آنلاین یا غیرآنلاین انجام شود. مهم عملیاتی‌شدن این کار به بهترین شکل ممکن با درست‌ترین تصمیم است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[logo_showcase id=”298325″]