راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نرخ سود بین‌بانکی به مرز ۲۱ درصد نزدیک شد

نرخ سود بین‌بانکی که در 23 شهریور رقمی معادل 20.93 درصد برآورد شده بود، هفته گذشته با افزایش 0.01واحددرصدی به 20.94درصد رسید. 

بر اساس نرخ سود منتشرشده از سوی بانک مرکزی، روند روبه‌رشد نرخ سود بازار بین‌بانکی از فروردین‌ماه امسال آغاز شد و از 20.36 درصد در یازدهم فروردین‌ماه امسال به 21.31 درصد در 30 تیرماه 1401 رسید. روند صعودی نرخ سود بین‌بانکی در هفته گذشته نیز ادامه داشت و بر همین اساس این نرخ با افزایش اندک 0.01واحددرصدی به 20.94درصد رسید. 

این نرخ پس از صعود به سقف سال جاری خود؛ یعنی 21.31درصد در 30 تیرماه، تا 19مرداد مسیر کاهشی در پیش گرفته و به 20.59درصد رسیده بود.

نرخ سود بازار بین‌بانکی در حالی در مسیر افزایشی قرار گرفته که شورای پول‌واعتبار و بانک مرکزی تأکید بر کنترل و مدیریت این نرخ داشتند. مسئولان بورسی هم امیدوار بودند با ورود جدی بانک مرکزی به این موضوع، شاید تغییری در بازار سرمایه ایجاد و بهانه ریزش‌های پی‌درپی گرفته شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار با رئیس سازمان بورس گفته بود نرخ سود در بازار بین‌بانکی، طبیعتاً متناسب با عرضه و تقاضا و مکانیسم بازار تعیین می‌شود، اما بانک مرکزی به‌عنوان بازارساز و در چارچوب سیاست پولی تورمی که به تأیید دولت نیز رسیده، در این بازار حضور دارد و نرخ سود در این بازار را در چارچوب مشخصی کنترل می‌کند.

اما با وجود تأکید رئیس‌کل بانک مرکزی و مصوبه شورای پول‌واعتبار برای کنترل نرخ سود بین‌بانکی، این نرخ تنها سه هفته مسیر نزولی را طی کرد و از دو هفته قبل دوباره وارد مسیر صعودی شده است.

منبع تسنیم
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت