راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری متعلق به قانون بودجه ۱۴۰۰ بود / موضوع خاتمه‌‌یافته بود

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرده که از نحوه انتشار خبر مربوط به تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری تعجب کرده است؛ این مسئله حساب‌ها متعلق به قانون بودجه ۱۴۰۰ بوده است.

به گزارش ایسنا، سید احسان خاندوزی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت تصریح کرد که از نحوه انتشار خبر و فضاسازی تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری متعجب شده، چون مسئله حساب‌ها متعلق به قانون بودجه ۱۴۰۰ و موضوعی خاتمه‌یافته بود و گفته که در سال ۱۴۰۱ هیچ حکمی ناظر بر اینکه سقف گردش چقدر باشد مصوبه نداشتیم.

به گفته او، بنای دولت این است که در حوزه تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری که از نکات انضباط‌بخش و تسهیل‌کننده است بر خوداظهاری و اعتماد به خود فعالان اقتصادی متکی باشد.

او در ادامه درباره وضعیت سهام عدالت، مالیات و پنجره خدمات الکترونیک دولت صحبت کرد.

به گفته خاندوزی، تمام مبالغ واریزی جهت سود سهام عدالت که با پیگیری ویژه انجام شد در اختیار دارندگان سهام عدالت قرار گرفته و کاملاً اختیار مدیریت سود سهام با خود مردم است. درباره کسانی که نقص مدارک داشتند یا برخی متوفیانی که مدارک آنها ناظر به انحصار وراثت است، به‌محض حل مسائلشان، سودی که طلب داشته باشند، واریز می‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به پرسشی درباره دلیل نپیوستن سازمان خصوصی‌سازی به پنجره خدمات الکترونیک دولت گفت: «اصل رویکرد ارائه خدمات الکترونیک از اولویت‌های ما در وزارتخانه است و کاملاً همراه با وزارت ای‌سی‌تی همکاری شده است. اتصال مردم و فعالان اقتصادی در دو عرصه مسائل مالیاتی و گمرکی به این پنجره انجام شده و در برخی موارد درخواست اصلاح به سازمان اداری استخدامی کشور دادیم، چون مراجعه‌کننده برای خدمات عمومی وجود ندارد. سازمان خصوصی‌سازی ممکن است برای تعداد انگشت‌شماری در سال از شرکت‌های دولتی قرارداد یا مراحل واگذاری یک شرکت را داشته باشد که یک یا چند شرکت بزرگ دولتی و غیردولتی یا عمومی غیردولتی مطرح است، اما عامه مردم خدمتی از این سازمان دریافت نمی‌کنند، غیر از واریزی سود سهام عدالت که مربوط به کل مردم ایران است. از این‌ رو خواستم این سازمان‌هایی که خدمت عمومی اقتصادی در دستور کار ندارند را از این فهرست حذف کنند.»

خاندوزی در ادامه تصریح کرد: «از منظر ما بخش مالیات و کمرگ از مهم‌ترین بخش‌ها هستند که کامل به پنجره خدمات پیوستند.»

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره اجرای کالابرگ تأکید کرد: «این پرسش را از وزارت رفاه داشته باشید، اما در شهریور نتیجه اجرای آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در ستاد هماهنگی دولت بررسی شد و وزارت رفاه توضیحاتی دادند و درخواست وزارت رفاه این است که یک مرحله آزمایشی دیگر انجام شود تا وقتی در سطح کشور اجرا می‌شود مثل برخی اعتراضات در اردیبهشت و خرداد که نسبت به یارانه‌ها انجام شد را شاهد نباشیم، پس باید منتظر باشیم تا اجرای آزمایشی آن انجام شود. تخمینی برای زمان اجرای کالابرگ الکترونیک نداریم.»

او در پاسخ به اینکه از سه روز پیش نانواهای تهران با این ادعا که مالیاتشان افزایش‌ یافته است، دستگاه‌های کارت‌خوان را جمع کرده‌ و قیمت نان را افزایش داده‌اند، گفت: «هیچ بنایی بر افزایش مالیات اقشاری که اتفاقاً باید از آنها حمایت شود، از جمله نانوایان نداشتیم و اگر تخلفی هم باشد، حتماً وزارت کشور و استانداری‌ها و سازمان غله کشور پیگیری لازم را انجام خواهند داد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.