راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

Venture Bank در ایران تاسیس می‌شود

مدیرعامل بانک ملت از تأسیس اولین ونچر بانک (Venture Bank) کشور خبر داد. محمدرضا ساروخانی در دومین کنفرانس بین المللی کارآفرینی گفت: امروزه ثابت شده است که اقتصاد دانش بنیان، باعث تنوع گرایی در صنایع شده و همین عامل، ریسک نوسان پذیری در درآمد ملی کشورها را کاهش و در بلند مدت باعث رشد و توسعه پایدار می شود.

.

طبق تعریف، نوآوری صرف ارتقاء دانش کافی نیست و لازم است دانش به دست آمده، عملیاتی شود. یکی از مولفه های اصلی برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان که همواره از دغدغه ای کارآفرینان جوان بوده و هست بحث تامین منابع مورد نیاز است. ریسکی بودن این نوع سرمایه گذاری ها و عدم قطعیت جریانات ورودی در فازهای اولیه توسعه از یک طرف و الزامات حاکم بر کسب و کار بانک ها از طرف دیگر، وام دهی به این پروژه ها را توسط سیستم بانکی مشکل می کند.

.

وی افزود: در فازهای اولیه رشد، تامین مالی این شرکت ها توسط سرمایه گذاران خصوصی که به فرشتگان کسب و کار یا Angle Investor موسوم هستند و سرمایه گذاران نهادی خطر پذیر یا VCها صورت می گیرد. با توجه به جوان بودن این صنعت و مشکلات موجود، ضرورت ارایه یک راه حل اساسی در کشور احساس می گردید که باید به طور همزمان دارای ویژگی سرمایه گذاران خطر پذیر بوده و در عین حال محدودیت های سیستم بانکی را هم پوشش می داد.

مدیرعامل بانک ملت در ادامه از تأسیس نهادی جدید سخن گفت و افزود: در این راستا بانک ملت در مسیر تقویت زیر ساخت‌های مورد نیاز جهت تحقق اقتصاد دانش بنیان، همزمان با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، تاسیس شرکتی با هر دو ویژگی مورد نیاز را در دستور کار خود دارد و شرکتی را تحت عنوان گروه توسعه کارآفرینی ملت که اولین ونچر بانک (Venture Bank) در کشور است را وارد فاز عملیاتی نمود که نه تنها گامی بلند در راستای توسعه کارآفرینی است، بلکه مهم تر از آن، خود نوعی کارآفرینی و نوآوری نیز محسوب می شود.

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.