راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بانک مرکزی با انتشار تکذیبیه‌ای از ادامه روند اعطای تسهیلات در تمامی بانک‌ها خبر داد / توقف اعطای تسهیلات تخلف است

پیرو انتشار گزارشی مبنی بر توقف پرداخت تسهیلات در برخی بانک‌ها، بانک مرکزی نیز ۲۹ مردادماه، در واکنش به این اخبار تکذیبیه‌ای ارائه داده و از ادامه روند اعطای تسهیلات به متقاضیان در همه بانک‌ها، مطابق با ضوابط و مقررات خبر داده و بیان کرده هیچ‌گونه دستوری مبنی بر توقف پرداخت تسهیلات به شبکه بانکی از سوی بانک مرکزی ابلاغ نشده است.

در هفته‌های اخیر مشتریان برخی بانک‌های دولتی، در پی مراجعه به بانک برای دریافت وام، اطلاع دادند که بانک به آنها اعلام کرده است که: «فعلاً جلوی تسهیلاتمان گرفته شده و نمی‌توانیم وام بدهیم، زمانی دیگر مراجعه کنید»

خبرگزاری تسنیم ۲۸ مردادماه با انتشار گزارشی مبنی بر توقف اعطای وام، در برخی از بانک‌ها خبر داد. تسنیم در این گزارش، علت این امر را افزایش اضافه برداشت برخی از بانک‌های بزرگ دانسته و بیان کرده که بانک مرکزی دستور توقف پرداخت تسهیلات از سوی این بانک‌ها را صادر کرده است.

در این گزارش آمده است، بانک مرکزی با این اقدام سعی کرده که با تحت‌فشار قراردادن بانک‌های بزرگ دولتی، ضمن مدیریت پایه پولی و جلوگیری از خلق پول بیشتر در سیستم بانکی، مانع از افزایش بیشتر بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی شود. بانک مرکزی بنا دارد با راهکار‌های در نظر گرفته شده اضافه برداشت بانک‌ها را به‌شدت محدود کند.

به گزارش روابط‌ عمومی بانک مرکزی، به دنبال انتشار گزارشی مبنی بر توقف پرداخت تسهیلات در برخی بانک‌ها به دستور این بانک؛ بانک مرکزی تکذیبیه‌ای منتشر کرده که به شرح زیر است:

  • روند اعطای تسهیلات به متقاضیان در همه بانک‌ها، مطابق با ضوابط و مقررات جریان دارد و بانک مرکزی هیچ‌گونه دستوری مبنی بر توقف پرداخت تسهیلات به شبکه بانکی ابلاغ نکرده است.
  • افزایش اضافه برداشت برخی بانک‌ها، اگرچه برخلاف سیاست‌های ضدتورمی بانک مرکزی مبنی بر جلوگیری از خلق پول در شبکه بانکی است، اما بانک مرکزی تأکید دارد که اقدامات انضباطی در این راستا به‌هیچ‌وجه نباید منجر به بروز اختلال در خدمات‌رسانی بانک‌ها به مشتریان شبکه بانکی شود و ازاین‌رو، همه بانک‌ها مکلف‌اند روند اعطای تسهیلات خرد به هم‌وطنان را در چارچوب قوانین و مقررات انجام دهند. بدیهی است توقف اعطای تسهیلات یاد شده به بهانه اضافه برداشت، تخلف و مشمول رسیدگی بانک مرکزی است.
  • در مواردی که اضافه برداشت برخی بانک‌ها از حد مشخصی تجاوز کند، بانک مرکزی به طور موقت محدودیت‌هایی را صرفاً در اعطای «تسهیلات کلان» برای بانک مذکور ایجاد می‌کند تا بانک نسبت به مدیریت منابع و مصارف و کاهش رقم اضافه برداشت، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین علل رشد پایه پولی اقدام کند. محدودیت‌های اعمال شده، به‌هیچ‌وجه شامل تسهیلات خرد نبوده و پس از تعدیل رقم اضافه برداشت توسط بانک، در خصوص تسهیلات کلان نیز محدودیت‌های یاد شده برطرف می‌شود.
  • بانک مرکزی در راستای سیاست دولت مبنی بر کنترل تورم، اصلاح رابطه بانک‌ها با بانک مرکزی، به‌عنوان یکی از محورهای سه‌گانه اصلاح نظام بانکی را به‌طورجدی در دستور کار داشته و درعین‌حال، تسهیل در ارائه خدمات به مشتریان، به‌ویژه متقاضیان تسهیلات خرد را در قالب ضوابط مشخص به شبکه بانکی ابلاغ کرده است.
منبع روابط عمومی بانک مرکزی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.