راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

احسان خاندوزی مطرح کرد / مصوبه قانونی ارزهای دیجیتال به‌زودی در دولت تصویب می‌شود

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی، در گفت‌وگو با برنامه رادیویی “منحصربه‌فرد” رادیو جوان، از مصوبه‌ای در راستای  قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال خبر داد که به‌زودی تصویب خواهد شد. به گفته خاندوزی با تصویب این قانون؛ برای اولین‌بار قاعده‌گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال صورت خواهد گرفت.

خاندوزی درباره اقدامات دولت در حوزه مالیات گفت: «سعی ما بر این است که فشار جدیدی بر کسانی که به‌درستی مالیات پرداخت می‌کنند وارد نشود. در نظام‌های جدید روی شبکه گردش مالی تمرکز می‌کنند. حتی آمریکا وقتی می‌خواهد ایران را تحریم کند تمرکز خودش را روی گردش مالی می‌گذارد. گردش حساب یک ابزار مناسب برای رصد است.»

وزیر اقتصاد دررابطه‌با پرداخت مالیات از سوی فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، گفت: «از مجموع اطلاعاتی که بانک مرکزی از جریان‌های مالی داشت استفاده کردیم؛ فردی در یک سال ۱۰۰۰ میلیارد تومان پول به حسابش آمده بود اما یک ریال مالیات نداده بود. بررسی‌های صورت‌گرفته حاکی از این بود که این فرد در حوزه رمزارز فعال است. یک‌صدم این درآمد را که کارآفرینان و تولیدکنندگان با کلی زحمت به دست می‌آورند اما این افراد به این راحتی این درآمدها را بدون پرداخت مالیات به دست می‌آورد.»

خاندوزی یکی از موانع شکل‌گیری جمهوری اقتصادی را تعارض منافع عنوان کرد و گفت: «دولت باید بتواند نقش تسهیل گر را ایفا کند. تعارض منافع بخش مهمی از کارها بود که انجام شد. سعی کردیم با تسهیل صدور مجوزها جاده را برای مردم هموار کنیم. بازرسی برای این کار گذاشتیم و همکارانم در حوزه مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار با مدیران همه دستگاه‌ها جلسه می‌گذاشتند و تلاش شد با تسهیل مقررات و ضوابط صدور مجوز هم تسهیل شود. برداشت ما این است که با این سیاست‌ها اجزای یک مجموعه را تکمیل می‌کنیم.»

او تأکید کرد: «تلاش این بوده که فضای جدیدی ایجاد کنیم. همین رمزارز فضای بدی نیست و اتفاقاً موقعیت مناسبی است و  باید سازوکاری برای کسب‌وکارهای جدید فراهم کنیم. »

وزیر اقتصاد گفت: «یک گام مهم را امسال پشت سر گذاشتم و آن این بوده است؛  نهادهایی که تا پیش‌ازاین کاملاً مخالف رمزارز بودند، را توانستیم قانع کنیم مبنی بر اینکه اینها را باید هدایت و بر آنها نظارت کرد. اگر رمزارزها در خدمت تجارت خارجی قرار گرفت و نیازی به ارز نبود، باید دست آن فعال اقتصادی را ببوسیم.»

احسان خاندوزی در انتها افزود: «مصوبه‌ای در ستاد اقتصادی دولت داشته‌ایم که تا چند روز آینده در هیئت دولت تصویب خواهد شد و قاعده‌گذاری برای اولین‌بار در حوزه رمزارز انجام خواهد شد.»

منبع پایگاه اطلاع‌رسانی دولت
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.