راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای تأکید کرد / داوطلبان سمت‌های مدیریتی بانک‌ها ملزم به اخذ گواهینامه‌های حرفه‌ای هستند

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی بر لزوم اخذ گواهینامه‌‌های حرفه‌ای برای رسیدگی به درخواست‌های بررسی صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان پیشنهادی برای تصدی سمت مدیریتی در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بر اساس این ابلاغیه از اول مهرماه سال ۱۴۰۱ رسیدگی به درخواست‌های بررسی صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان پیشنهادی برای تصدی سمت مدیریتی در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی منوط به ارائه گواهینامه‌‌هایی حرفه‌ای خواهد بود که آزمون آن‌ها برگزار شده است.

بدیهی است پس از برگزاری تمامی آزمون‌های مربوط به گواهینامه‌های چهارگانه «اصول بانکداری ۱»، «اصول بانکداری ۲»، «مدیریت ریسک مؤسسات اعتباری» و «مدیریت فناوری اطلاعات مؤسسات اعتباری» امکان بررسی صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان پیشنهادی بدون ارائه گواهینامه مذکور وجود نخواهد داشت.

ضمناً تمامی مدیران بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی که از ابتدای سال ۱۴۰۰، پس از اخذ تأییدیه صلاحیت حرفه‌ای از بانک مرکزی، به عنوان مدیرعامل، قائم‌مقام مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره انتخاب شده‌اند و دو دوره سابقه عضویت در هیئت‌مدیره مؤسسات اعتباری قبل از مسئولیت اخیرشان‏ را ندارند تا پایان سال جاری نسبت به اخذ و ارائه گواهینامه‌های یادشده اقدام کنند.

گفتنی است یکی از شرایط تخصصی مورد نیاز برای داوطلبان تصدی سمت‌های مدیرعامل، قائم‌مقام مدیرعامل و عضویت در هیئت‌مدیره بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی، برخورداری از چهار گواهینامه‌‌ «اصول بانکداری ۱»، «اصول بانکداری ۲»، « «مدیریت ریسک مؤسسات اعتباری» و «مدیریت فناوری اطلاعات مؤسسات اعتباری» است.

بر همین اساس، تاکنون آزمون «گواهینامه مدیریت ریسک موسسات اعتباری» برگزار شده و مقرر است آزمون «گواهینامه اصول بانکداری ۱» نیز در تاریخ ۲۶‏ مرداد ۱۴۰۱ برگزار شود. همچنین در نظر است آزمون مربوط به «گواهینامه اصول بانکداری ۲» و «گواهینامه مدیریت فن‌آوری اطلاعات مؤسسات اعتباری» هم طی ماه‌های آتی برگزار شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.