راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

هشتادوچهارمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد / رشد ۳/۲۹درصدی ابزار پذیرش اینترنتی

هشتادوچهارمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. بر اساس این گزارش در خردادماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۳.۷۰۲ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت کارت پردازش شده که نسبت به اردیبهشت‌ماه رشد ۴/۳۴درصدی در تعداد و ۸/۶۰درصدی در ارزش ریالی داشته است.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک را در خردادماه ۱۴۰۱ و درصد تغییرات آن نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد.

جدول زیر حاوی آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در خردادماه ۱۴۰۱ و مدت مشابه سال گذشته به همراه درصد تغییرات آن است. تراکنش‌های خرداد ۱۴۰۱ به نسبت ماه مشابه سال ۱۴۰۰ از نظر تعدادی ۱۱/۸۸ درصد و از نظر ریالی ۳۱/۱۹ درصد رشد داشته است.

تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به اردیبهشت‌ماه رشد منفی ۰/۹۳درصدی داشتند. به نظر می‌رسد علت این تغییر، کاهش منفی ۱/۰۰درصدی تعداد ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در خرداد ۱۴۰۱ به نسبت اردیبهشت‌ماه رشد ۳/۲۹ درصدی را تجربه‌ کرده‌اند. تعداد ابزار پذیرش موبایلی نیز در مدت مشابه با کاهش منفی ۷/۷۰درصدی همراه بوده است.

آمار سهم بازار هر یک از ابزارها به شرح زیر است:


عملکرد ماهیانه شرکت‌های پرداختی


در این بخش از گزارش با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل و همچنین به تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم شده است.

در شاخص سهم تعدادی تراکنش‌ها، شرکت «پرداخت الکترونیک سامان» با سهم ۲۱/۰۶درصدی مانند ماه‌های قبل در صدر قرار دارد. در مؤلفه سهم مبلغی هم مانند ماه گذشته «به‌پرداخت ملت» با اختصاص سهم ۲۰/۰۴درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت «پرداخت الکترونیک سامان»، دومین شرکت بازار، با این شرکت حدود ۳ درصد است. این شاخص در مؤلفه تعدادی معادل ۱/۳۶ درصد گزارش می‌شود.

مقایسه نمودارها با شکل‌های مشابه در گزارش اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ حکایت از آن دارد که در مؤلفه سهم تعدادی، بین دو شرکت آسان‌پرداخت پرشین و پرداخت الکترونیک پاسارگاد و دو شرکت فراپردازان آروند امید و پرداخت الکترونیک سپهر جابه‌جایی اتفاق افتاده است. شرکت پرداخت الکترونیک سداد و کارت اعتباری ایران‌کیش نیز در مؤلفه سهم مبلغی جابه‌جا شده‌اند.

بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با افزایش ۰/۲۹درصدی به شرکت پرداخت الکترونیک سداد تعلق دارد. شرکت پرداخت الکترونیک سامان با ۴/۹۶ درصد کاهش بیشترین اختلاف سهم در مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی را داشته است. این شرکت همچنین در ابزار پذیرش موبایلی با کاهش ۱۱/۷۹درصدی، بالاترین تفاضل را نشان می‌دهد.

عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک دماوند و فراپردازان آروند امید به‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.


سهم بازار بانک‌های پذیرنده


این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۹ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان سایر آمده‌اند.

«بانک ملت» با سهم ۱۸/۹۹درصدی از تعداد تراکنش‌ها و سهم ۱۹/۱۵درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، همچنان با اختلاف زیاد، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست در بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.