راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ابلاغ بخشنامه افزایش سقف وام فرزندآوری به بانک‌ها

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای دستورالعمل تسهیلات فرزندآوری را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد، بر این اساس بانک‌ها مکلف‌اند حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ وصول این بخشنامه، موضوع را به واحدهای اجرایی ذی‌ربط در سراسر کشور ابلاغ کنند.

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در این بخشنامه صراحتاً تأکید شده است، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از محل صد درصد (۱۰۰٪) مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه و پنجاه‌ درصد (۵۰٪) سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری شبکه بانکی، تسهیلات موضوع جزء (۲) بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور را با اولویت نخست از طریق بانک‌های عامل تأمین کند. بانک‌ها مکلف‌اند مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، با اخذ سفته از متقاضی یا یک ضامن معتبر به پرداخت تسهیلات اقدام کنند. مسئولیت حسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانک‌های عامل و تمامی مدیران و کارکنان ذی‌ربط است. عدم اجرا یا تأخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب شده و قابل‌ پیگیری در مراجع ذی‌صلاح است.

بر این اساس برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده‌اند، تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری، به ازای فرزند اول ۲۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند دوم ۴۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند سوم ۶۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند چهارم ۸۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند پنج به بعد 1 میلیارد ریال؛ در مورد تولد فرزندان دوقلو و بیشتر به ازای هر فرزند یک وام تعلق می‌گیرد و ترتیب تولد لحاظ می‌شود. بانک مرکزی موظف است با همکاری سازمان ثبت‌ احوال کشور سامانه‌ای به‌منظور ثبت‌نام و مدیریت فرایندهای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری ایجاد کند. 

بانک مرکزی شبکه بانکی را مکلف کرد حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ وصول بخشنامه موضوع را به واحدهای اجرایی ذی‌ربط در سراسر کشور ابلاغ کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.