راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

آپ سرمایه‌های خرد را هم سبدگردانی می‌کند / سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای همه

طی تفاهم‌نامه همکاری شرکت آسان پرداخت پرشین و آرمان اقتصاد، امکان سبد گردانی سرمایه‌های خرد به اپلیکیشن آپ اضافه‌شده است، الهام موسوی نسب مدیر سرویس‌های اپلیکیشن آپ در مصاحبه‌ای با راه پرداخت از انگیزه‌های آپ برای انجام این اقدام گفت و  اعلام کرد: «می‌خواهیم پرتفوی سرمایه‌گذاران خرد مانند پرتفوی سرمایه‌گذاران کلان به صورت حرفه‌ای مدیریت شود.»

الهام موسوی نسب مدیر سرویس‌های اپلیکیشن آپ از نقطه شروع سبد گردانی در آپ گفت: «سال گذشته، افراد حقیقی سرمایه‌های خرد زیادی را وارد بازار کردند اما شاخص بورس نزولی شد و سرمایه‌گذاران ضررهای سنگینی را متحمل شدند. در کنار عوامل مؤثر در ریزش بازار، افرادی هستند که به دلیل محدودیت دانش و آگاهی و کمبود زمان نمی‌توانند به‌درستی پرتفوی خود را مدیریت کنند. به‌این‌ترتیب، تصمیم گرفتیم شرایط سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را برای تمام مردم ازجمله افراد با سرمایه اندک هم فراهم کنیم.»

به گفته او، فکر کردیم همه کاربران آپ ممکن است شرایط استفاده از خدمات سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را نداشته باشند.

موسوی با اشاره به همکاری آپ با سبد گردانی آرمان اقتصاد بیان کرد: «آپ ارائه خدمات سبد گردانی به سرمایه‌گذار‌های خرد را هدف اصلی خود قرار داد تا صاحبان سرمایه‌های مذکور هم بتوانند همگام با افراد حرفه‌ای عمل کنند. در همین راستا با  آرمان اقتصاد که یکی از بهترین سبد گردان‌های کشور است تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. نهادمالی سبد گردانی آرمان اقتصاد پیش‌ازاین فقط به افراد با سرمایه‌های ‌ 100 و  500 میلیون تومان ارائه خدمت می‌کرد؛ طی این قرارداد  مقرر شد سقف سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کند.»

 او در خصوص مزایای خدمت سبد گردانی گفت: «خدمات سبد گردانی پتانسیل سوددهی بالاتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارند، همچنین در این روش تا سقف سود 20 درصد از سرمایه‌گذار کارمزدی دریافت نمی‌شود بعد از عبور از این سقف هم دریافت کارمزد 80 به 20 است. درامد سبد گردانی کاملاً از سود سبد به دست می‌آید. این اصل می‌تواند نوعی تضمین منطقی برای عدم مواجه زیان باشد. البته آشکار است که هرگز تضمینی برای سودآوری وجود ندارد اما با توجه به روند درآمد سبدها، شرکت‌ها تمام سعی خود را برای جلوگیری از قوع زیان به کار می‌گیرند.»


اولویت ما فرهنگسازی است


موسوی در خصوص استراتژی آپ هنگام  ورود به حوزه سبد گردانی گفت: «ما کاربران زیادی داریم و در مواردی مانند احراز هویت سجام، صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، صندوق‌های etf  و.. هم عملکرد مثبتی از خود نشان داده‌ایم. واکنش‌ها به خدمات بورسی آپ مثبت بود، نتیجه گرفتیم که آپ در بازار سرمایه می‌تواند موفق و برای افراد  اولویت باشد.»

او ادامه داد: «ما پیش‌ازاین صندوق سرمایه‌گذاری درامد ثابت fixed income  را در اپلیکیشن آپ داشتیم، درست است که این صندوق ریسک بسیار کمی دارد اما از تورم عقب‌تر است و بهره سود را کاهش می‌دهد.»

او بار دیگر به تعداد کاربران آپ اشاره کرد و توضیح داد: «در حال حاضر موضوع سبد گردانی بسیار باب شده و افراد حقیقی به تبلیغات سودجویانه دست می‌زنند. برای همین سبد گردانی را به خدماتمان اضافه کردیم تا نه تنها به نفع بازار سرمایه باشد، بلکه برای کاربرانمان هم مفید واقع شود.»

به گفته او، هدف اصلی ما این بود که به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم کمک کنیم و خدماتمان در اپلیکیشن آپ فقط به fixedincome  خلاصه نشود.

او به سؤال راه پرداخت مبنی بر اینکه آیا انتظارات و پیش‌بینی‌های شما درباره استقبال از  سبد گردانی به وقوع پیوسته ؟ پاسخ داد: «با توجه به گاردی که جامعه نسبت به بازار سرمایه دارد، انتظار نداریم کاربران به سبد گردانی تمایل زیادی نشان دهند. بااین‌وجود فکر می‌کنم باگذشت زمان و مشاهده بازدهی این روش، تمایل افراد به سبد گردانی بیشتر خواهد شد.» به گفته او، در وهله اول فرهنگ‌سازی درباره فواید سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای ما اهمیت دارد.

 موسوی در خصوص همکاری با سایر سبد گردان‌ها نیز گفت: «ما با هر سبد گردانی که زیرساخت‌های مطابق با استانداردهای آپ را داشته باشد، مذاکره خواهیم کرد. در حال حاضر فقط زیرساخت‌های آرمان اقتصاد توانایی پذیرش تعداد زیاد کاربران آپ را  دارد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.