راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

راه‌اندازی سامانه‌ای برای ثبت درخواست‌های ارزی خرد مردم

رئیس‌کل بانک مرکزی ظهر روز گذشته با حضور در صرافی‌های میدان فردوسی از نزدیک تحولات بازار ارز را رصد کرد و از راه‌اندازی سامانه‌ای برای ثبت درخواست‌های ارزی خرد مردم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، علی صالح‌آبادی، رئیس بانک مرکزی ضمن بازدید از صرافی‌های موجود در میدان فردوسی و گفت‌وگو با صرافان و خریداران ارز تأکید کرد که منابع ارزی کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد.

رئیس‌کل بانک مرکزی با اعلام خبر راه‌اندازی درگاه فروش ارز به‌منظور تأمین نیازهای خرد هموطنان به ارز گفت: «این درگاه تا دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و هموطنان با ورود به این درگاه نیاز خرد ارزی خود را اعلام و سپس با مراجعه به صرافی‌های مجاز ارز مورد نیاز را دریافت می‌کنند.» 

او تأکید کرد: «با راه‌اندازی سامانه فروش ارز، صف‌های ایجادشده در مقابل صرافی‌ها جمع خواهد شد.» 

صالح‌آبادی با بیان اینکه نیازهای ارز قانونی مردم را به‌صورت کامل تأمین می‌کنیم و منابع ارزی ورودی در بازار متشکل ارزی در وضعیت مناسبی قرار دارد، گفت: «در همین راستا به‌منظور دسترسی آسان‌تر مردم به حواله و اسکناس دلار، اصلاح قوانین و مقررات در برنامه و دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.» 

او افزود: «در مورد عرضه ارز مشکلی نداریم و روند تأمین و عرضه در حال بهبود است.» 

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون برگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در سامانه نیما ۲۲/۴ میلیارد دلار و عرضه ارز صادرکنندگان در سامانه نیما ٢٠ میلیارد دلار بوده است، افزود: «از ابتدای سال تاکنون در مجموع ٣۶ میلیارد دلار ارز برای کل کالاها، بخشی در سامانه نیما و بخشی در شبکه بانکی تأمین شده که نسبت به سال گذشته عرضه ارز افزایش داشته است.» 

رئیس شورای پول و اعتبار در همین زمینه گفت: «خوشبختانه امسال دسترسی ‎بانک مرکزی و سیستم اقتصادی کشور به منابع ارزی، بهبود قابل ملاحظه‌ای داشته و از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی قرار داریم و پیش‌بینی این است که در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود خواهد رفت.» 

صالح‌آبادی در گفت وگو با صرافان گفت: «در عرضه ارز در بازار متشکل هیچ مشکلی وجود ندارد. صادرکنندگان ایرانی ارز حاصل از صادرات خود را به‌صورت اسکناس در اختیار ما می‌گذارند، بنابراین در بازار متشکل به هیچ‌وجه کمبودی وجود ندارد. هر چقدر تقاضا وجود داشته باشد، مبتنی بر مستندات در مقررات دیده شده و توسط صرافان تأمین خواهد شد.»

رئیس‌کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با صرافان عنوان کرد: «دسترسی مردم به ارز را تسهیل می‌کنیم.» 

صالح‌آبادی در گفت‌وگو با صرافان میدان فردوسی گفت: «خوشبختانه در بحث حواله در سامانه نیما عرضه ارز به‌مراتب بیشتر از تقاضاست، بنابراین ما در جانب ارز با هیچ محدودیتی مواجه نیستیم و حتی وضعیت ارزی کشور رو به بهبود نیز هست. در بازار متشکل نیز همان‌طور که صرافان اذعان کردند، هیچ مشکلی برای عرضه وجود ندارد و هر چقدر مردم تقاضا داشته باشند، تأمین می‌شود.» 

رئیس‌کل بانک مرکزی درباره اختلاف نرخ بازار متشکل و غیررسمی گفت: «بازار غیررسمی، بازاری خارج از بازار متشکل است، وقتی در بازار متشکل، عرضه به اندازه کافی وجود داشته باشد، چرا مردم به سمت بازار غیررسمی بروند؟ می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از بازار متشکل تأمین کنند.» 

او تأکید کرد: «ما در بازار متشکل به‌دنبال راهکارهایی هستیم که دسترسی مردم به ارز را تسهیل کنیم و به‌زودی این اقدام انجام می‌شود تا دیگر نیازی نباشد، مردم برای دریافت ارز در صف بایستند. مردم می‌توانند با ارائه مستندات خود در سامانه بازار متشکل ارزی، ارز مورد نیاز را از صرافی‌ها دریافت کنند.» 

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه ما تلاش می‌کنیم دسترسی مردم را از وضعیت فعلی نیز آسان‌تر کنیم، عنوان کرد: «نیازهای مردم به ارز در مقررات ارزی مشخص است و هر فردی به هر میزان نیاز داشته باشد، ارز وجود دارد. با همکاری کانون صرافان و اتاق بازرگانی هر جا نیاز به تسهیل دسترسی وجود داشته باشد، این اقدام انجام خواهد شد.» 

او افزود: «بنده باز هم تکرار می‌کنم که در مورد عرضه ارز هیچ کمبود و مشکلی وجود ندارد، چه در حوزه اسکناس (بازارساز، صادرکننده) و چه در حوزه حواله. ما اخیراً جلسه‌ای را با برخی صادرکنندگان داشتیم و قرار شد، برخی صادرکنندگان به‌طور مستقیم با واردکنندگان وارد تعامل شوند تا بخشی از گروه‌های کالایی بدین صورت تأمین شود.» 

صالح‌آبادی گفت: «حتماً نیازهای واقعی مردم به ارز به‌صورت حواله و اسکناس تأمین خواهد شد. در بازار متشکل روزانه بین ١٠، ١۵ میلیون دلار و دو میلیون یورو اسکناس معامله می‌شود. بنابراین اگر نیاز به ارز بیشتر شود، ما عرضه را افزایش خواهیم داد.» 

او در پایان گفت: «ان‌شاءالله با این اقدامات دولت، هیجانات و حباب‌های بازار غیررسمی ارز نیز فروکش می‌کند؛ زیرا آنچه ملاک است، قیمت ارز بازار متشکل است، نه چند دلار خریدوفروش در بازار غیررسمی.» 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.