راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

سامانه پرداخت لحظه‌ای (پل) به‌زودی عملیاتی می‌شود / رونمایی از جایگزین کارت‌به‌کارت

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد: «بانک مرکزی بر اساس آخرین استانداردهای روز دنیا در صنعت بانکداری و با تحلیل نیازمندی‌های حوزه بانکی از مدت‌ها قبل و تقریباً همگام با دنیا، سامانه پرداخت لحظه‌ای را در دستور کار قرار داده است. این سامانه اکنون، پس از طی آزمون‌های نهایی به مرحله بهره‌برداری در شبکه بانکی رسیده است.»

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، محرمیان تصریح کرد: «جایگزینی روش کارت‌به‌کارت با سامانه دیگری که امکان هدایت و نظارت دقیق‌تر بر شبکه بانکی و همچنین مدیریت ریسک را فراهم کند، اقدام لازمی بود که خوشبختانه سامانه پل با توسعه فرایندهای حساب‌به‌حساب، این ضرورت را پاسخ می‌دهد.»

به گفته او، از سال گذشته برای عملیاتی‌سازی این سرویس با بانک‌ها هماهنگی‌های وسیعی آغاز شده و در حال حاضر بانک‌های ملی، ملت، آینده، صادرات، کشاورزی، پارسیان، سامان، دی، توسعه تعاون، پاسارگاد و خاورمیانه از مرحله آزمون‌های نهایی عبور کرده‌اند و بنابر پیش‌بینی مدیران این پروژه، شاهد عملیاتی‌شدن سامانه پل در ما‌ه آتی خواهیم بود.

گفتنی است سامانه پل (سامانه پرداخت لحظه‌ای)، سرویسی بین‌بانکی، هماهنگ و استاندارد در سطح کشور است که با نظارت بانک مرکزی، تسویه پرداخت‌های لحظه‌ای با حجم انبوه و مبالغ خُرد را در هر ساعتی از شبانه‌روز فراهم می‌کند و انتقال وجه در آن به‌صورت آنی و بر اساس شماره‌حساب انجام می‌شود. 

به گفته محرمیان، سامانه پل بر اساس نیازهای بازار و انتظارات مشتریان، ابزار انتقال اعتبار الکترونیکی داخلی جدیدی را معرفی می‌کند که در آن هر تراکنش ظرف چند ثانیه پردازش و تعیین وضعیت می‎شود.

همچنین از مزایای این سامانه می‌توان به کارمزد پایین‌تر نسبت به سرویس کارت‌به‌کارت، سهولت انتقال حساب و کارکرد ۲۴×۷ و بدون وقفه در تمام ایام سال اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.