راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

خرید آنلاین و بدون واسطه سیمان در کارگزاری فارابی امکان‌پذیر شد

متقاضیان خرید سیمان در بورس می‌توانند از این‌ پس سفارش‌های ۱۰ تا ۱۰۰ تن را از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری فارابی به‌صورت آنلاین و باقیمت رقابتی خریداری کنند.


خرید سیمان با قیمت رقابتی در کارگزاری فارابی


پس از عرضه موفق سیمان به‌صورت عمده در بورس کالا و پایان قیمت‌گذاری دستوری آن، این‌ بار نوبت به عرضه خرد سیمان در بورس رسید. شهریورماه امسال زمزمه‌های فروش خرد سیمان در بورس آغاز شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد با درج نماد گواهی خرید سیمان فارس، سیمان صوفیان، سیمان ارومیه و… در بورس، شرایط خرید سیمان از بورس برای فعالان خرد صنعت ساخت‌و‌ساز مهیا شده است. به‌ این‌ ترتیب متقاضیان خرید سیمان از بورس، می‌توانند از طریق سامانه معاملاتی فارابیکسو در کارگزاری فارابی، نسبت به خرید سیمان با قیمت رقابتی و به میزان مورد نیازشان اقدام کنند.

تا پیش‌ از این هم معاملات خرد سیمان در بورس کالا انجام می‌شد اما مشکلات متعددی را برای خریداران ایجاد کرده بود؛ ولی از این‌ پس خریداران بین ۱۰ الی ۱۰۰ تنی سیمان می‌توانند به‌راحتی از طریق  سامانه معاملات آنلاین فارابی، سیمان مورد نیازشان را خریداری کرده و سپس از طریق باربری‌های مجاز، محصول خریداری‌شده را تحویل بگیرند.


دریافت کد بورسی برای خرید سیمان


متقاضیان خرید سیمان در بورس، باید قبل از اقدام به خرید گواهی سپرده، کد معاملاتی سهام داشته باشند. کد معاملاتی سهام یا کد بورسی متفاوت از «کد معاملاتی بورس کالا» است و افرادی که تاکنون اقدام به دریافت کد معاملاتی سهام نکرده‌اند، می‌توانند با کلیک روی این لینک فرایند ثبت‌نام کد بورسی و احراز هویت خود را به‌صورت آنلاین و رایگان انجام داده و نام‌ کاربری و رمز عبور فارابیکسو (سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری فارابی) را جهت خرید گواهی سپرده کالایی دریافت کنند و پس از ورود به‌ حساب کاربری در سامانه فارابیکسو، با جست‌وجوی نماد گواهی سیمان، شرکت مورد نظر را پیدا کرده و با انتخاب حجم، قیمت خرید و شارژ حساب کاربری، سفارش‌شان را ثبت کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نماد مورد نظر، می‌توان با مراجعه به سایت بورس کالا، اطلاعیه گشایش هر نماد را در بخش «اعلانات بازار مالی» مشاهده کرد.

گفتنی است حداقل حجم سفارش روزانه خرید سیمان در بورس توسط هر کد معاملاتی، ۱۰ تن و حداکثر ۱۰۰ تن است. معاملات سیمان به‌صورت حراج تک‌قیمتی بوده و پس از دریافت سفارش‌ها و کشف قیمت روز، به‌صورت یکجا در همان قیمت کشف‌شده انجام‌ می‌شود. همچنین کارمزد معاملاتی گواهی سیمان، ۰.۲۴ درصد بوده و ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده نیز در هنگام خرید گواهی سپرده سیمان، از حساب خریدار کسر می‌شود.


تحویل سیمان از انبار بورس کالا


با توجه به نوع معاملات سیمان، امکان خریدوفروش مجدد گواهی‌های خریداری‌شده وجود ندارد و خریدار سیمان باید نسبت به تحویل کالا در موعد مقرر اقدام کند تا شامل جریمه انبارداری نشود.

خریدار برای تحویل سیمان از انبار بورس کالا و انتقال آن، باید آدرس و محل دقیق انبار خود و همچنین شرکت باربری برای حمل را از طریق سامانه اعلامی کارگزاری فارابی تعیین کند. لینک سامانه، نام کاربری و رمز ورود به آن به همراه آموزش کامل نحوه تحویل سیمان – یک روز پس از خرید – توسط کارگزاری فارابی برای خریدار پیامک می‌شود.

پس از ثبت اطلاعات باربری و مقصد تحویل کالا توسط مشتری، این اطلاعات به شرکت تولید‌کننده، جهت هماهنگی و تحویل کالا ارسال می‌شود.


آموزش نحوه خرید گواهی سپرده سیمان از بورس


علاقه‌مندان از طریق این لینک می‌توانند فایل آموزشی نحوه خرید گواهی سپرده سیمان از بورس را دریافت کرده و با ثبت‌نام در کارگزاری فارابی، به‌سادگی از طریق سامانه معاملات آنلاین فارابیکسو، سیمان مورد نیاز خود را خریداری کنند.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه خرید سیمان از بورس کالا و تحویل آن، می‌توان با مرکز تماس ۲۴ ساعته کارگزاری فارابی به شماره ۱۵۶۱ تماس برقرار کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.