راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بعد از سال‌ها شایعه، آیت ابراهیمی مدیرعامل بانک سپه شد

علی رمضانیان / آیت‌الله ابراهیمی معروف به آیت ابراهیمی، مدیرعامل سابق بانک انصار بعد از چند سال شایعه و تکذیب، بالاخره به‌عنوان مدیرعامل بانک سپه انتخاب شد.

آیت ابراهیمی در ۲۷ مهر امسال با تصویب مجمع عمومی بانک‌ها و حکم وزیر اقتصاد در تاریخ اول آبان‌ماه به عضویت هیئت‌مدیره بانک سپه درآمد و یک گام به مدیرعاملی بانک سپه نزدیک شد و در نهایت به‌عنوان مدیرعامل این بانک جانشین محمد کاظم چقازردی شد.

برای بانک سپه که اخیراً پنج بانک نظامی را در دل خود جای‌ داده، همواره مهم‌ترین نام و حتی می‌توان گفت تنها نام مطرح‌شده برای شغل مدیرعاملی این بانک، آیت ابراهیمی بود؛ تا جایی که یک‌ بار یکی از مقامات بانک مرکزی مجبور به تکذیب این شایعه شد.

ابراهیمی در بانک انصار کارنامه موفقی را ارائه کرده؛ در ایامی که بانک‌های ایرانی حال‌وروز خوشی در بورس نداشتند، بانک انصار همچنان سودده بوده و سهامش با سرمایه ۱۰ هزار میلیارد ریالی و ارزش بازار ۲۰ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریالی در بورس معامله می‌شد. مجمع سالیانه بانک هرساله بدون وقفه برگزار شده و انصار همواره جزء رتبه‌های برتر در حوزه شفافیت مالی در شبکه بانکداری کشور بوده است. این بانک همچنین در حوزه فناوری اطلاعات، بانکداری موبایلی و بانکداری اینترنتی حرف‌های زیادی برای گفتن داشت.

آخرین گزارش مالی بانک انصار که برای اسفند ۱۳۹۷ بود، از سود خالص پنج هزار میلیارد ریالی، سود انباشته ۱۱ هزار میلیارد ریالی و دارایی ۵۳۴ هزار میلیارد ریالی این بانک حکایت دارد.


ابراهیمی؛ وارث چالش‌های بزرگ


پنج مؤسسه و بانک مربوط به نیروهای مسلح به نام‌های بانک مهر اقتصاد، بانک قوامین، بانک انصار، بانک حکمت ایرانیان و مؤسسه مالی و اعتباری کوثر طی چند سال گذشته با بانک سپه ادغام‌ شده و این موضوع سبب تحول بزرگی در بانک سپه شد.

تا جایی که به گفته برخی، بانک سپه اکنون بزرگ‌ترین بانک ایران شده است. معاون نظارت بانک مرکزی نیز در دی‌ماه سال گذشته میزان دارایی بانک سپه و پنج مؤسسه ادغامی را نزدیک به ۴۶۶ هزار میلیارد تومان ارزیابی کرده و از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک جمهوری اسلامی ایران نام برده بود.

بر اساس گزارش‌هایی، در پایان سال ۱۳۹۸ مجموع دارایی‌های بانک سپه ۱۳۳ هزار میلیارد تومان بود. این رقم در پایان سال ۱۳۹۹به بیش از ۴۶۶ هزار میلیارد تومان رسید که رشد ۲۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. سود عملیاتی این بانک در پایان سال ۱۳۹۹ نسبت به سال پیشین رشد ۶۰۰ درصدی داشته است؛ بنابراین بانک سپه به بانکی بزرگ و مهم تبدیل‌شده است.

از دلایل اصلی ادغام این بانک‌ها به گفته مدیران بانک مرکزی، سهولت در روند خدمات‌رسانی، بهبود در تنوع ریسک، کاهش هزینه‌ها، نجات از ورشکستگی، جذب اعتماد عمومی مردم و کاهش تعداد شعب بانک‌ها در سطح کشور اعلام شد. اما برخی کارشناسان یکی از علل اصلی را تسهیل مراودات خارجی بانک‌ها و جلوگیری از تحریم‌های پولی و بانکی می‌دانند.

بنا بر اظهارات مدیران ارشد بانک مرکزی، این ادغام در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۹ به نتیجه رسید و با ادغام این شعب، تعداد نیرو‌ی انسانی بانک سپه از حدود ۱۵ هزار نفر به حدود ۵۰ هزار نفر افزایش یافت. این میزان نیروی انسانی برای بانک سپه با هزینه‌های مضاعفی همراه بوده و دردسرساز خواهد بود؛ چراکه تاکنون صورت‌های مالی بانک سپه به‌صورت رسمی منتشر نشده، اما شایعاتی مبنی بر زیان خالص، عملیاتی و انباشته چند ده هزار میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۹ وجود دارد؛ هرچند این زیان تائید نشده است، اما در صورت صحت این میزان از زیان‌های مختلف، می‌تواند با اضافه‌شدن چالش‌های پنج بانک، بر مشکلات بانک سپه افزوده و علاوه بر تأمین هزینه‌هایی چون هزینه پرسنلی و غیره، مشکلات و دردسرهای زیادی را برای بانک به ارمغان بیاورد.

بنابراین ابراهیمی وارث مشکلات بانک سپه شده و قطعاً آینده‌ راحت و بدون دردسری را در پیش نخواهد داشت.


ابراهیمی را بهتر بشناسیم


آیت‌الله ابراهیمی در آبان ۱۳۹۷ طی مصاحبه مفصلی که با عصر تراکنش داشت، شرح کاملی از بیوگرافی خود را در اختیار راه پرداخت قرار داد که بسیار خواندنی است. متن کامل این مصاحبه را می‌توانید از اینجا بخوانید.

او در سال ۱۳۵۱ در روستای قمشانه از توابع شهرستان اسدآباد در استان همدان به دنیا آمد. ۸ یا ۹ساله بود که به همراه خانواده به تهران مهاجرت می‌کند. آیت‌الله ابراهیمی از ۱۴سالگی وارد تشکیلات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌شود. در سال‌های اولیه حضورش در سپاه پاسداران به تحصیلش ادامه می‌دهد، سال ۱۳۶۹ برای اولین بار به‌عنوان دانشجوی رشته حسابداری پایش به دانشگاه امام حسین علیه‌السلام باز می‌شود و تا مقطع دکتری در همان دانشگاه ادامه تحصیل می‌دهد؛ جایی که همچنان به‌عنوان عضو هیئت‌علمی دانشکده مدیریت و برنامه‌ریزی در آن مشغول به فعالیت است.

سال ۱۳۷۱ شروع به طراحی نرم‌افزار حسابداری می‌کند و سه سال از زندگی‌اش را وقف آن می‌کند و با آزمون‌وخطا برنامه‌نویسی را از یکی از دوستانش که دست‌و‌پاشکسته برنامه‌نویسی بلد است، فرامی‌گیرد و در نهایت تسلط‌ او بر مباحث حسابداری باعث می‌شود سیستم را طوری طراحی کند که کار برای کارشناسان مالی که در مجموعه‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند و دانش حسابداری تخصصی هم ندارند، آسان باشد. سال ۱۳۷۴ اولین نسخه از نرم‌افزارش را منتشر می‌کند. هرچند مالکیت مادی و معنوی نرم‌افزار حسابداری که آیت‌الله ابراهیمی نوشته، متعلق به خودش است، اما آن را به‌صورت رایگان در اختیار مراکز مختلف سپاه قرار می‌دهد و در همان سال اول در ۱۲۰۰ نقطه از رده‌های عملیاتی سپاه در سراسر کشور و حدود ۵۰ شرکت بیرون از مجموعه سپاه به کار گرفته می‌شود.

آیت‌الله ابراهیمی پس از سال‌ها فعالیت متعدد و غیرمتمرکز، در سال ۱۳۷۸ شرکت حفیظ را به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سپاه با همکاری چند نفر از همکارانش تأسیس می‌کند و به‌عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب می‌شود و از سال ۱۳۸۴ به صندوق انصارالمجاهدین مأمور می‌شود. او از طرف سپاه مأموریت می‌یابد تا این صندوق را حسابرسی کند و در نهایت جذب این صندوق می‌شود و به بالاترین سطح مدیریتی این صندوق که بعدها به بانک تبدیل شد، می‌رسد. در واقع با تلاش‌های او بود که در خرداد ۱۳۸۹ صندوق انصار المجاهدین به بانک انصار تبدیلشده و در بورس نیز عرضه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.