راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

پنج عادت مرسوم برای کسب سود در بازار سرمایه

دید بلندمدت، کلید اصلی موفقیت در سرمایه‌گذاری است. به‌طور کلی در بازار سرمایه، مسکن و دیگر بازارهای مشابه، نمی‌توان یک‌شبه راه صدساله را رفت. صبر، کنترل هیجان، مدیریت ریسک و از همه مهم‌تر در اختیار داشتن دانش مناسب در حوزه‌ سرمایه‌گذاری مورد نظر، از نیاز‌های اصلی یک سرمایه‌گذار موفق است.

البته هیچ‌وقت یک استراتژی ثابت موفق و برنده وجود ندارد که برای تمامی افراد مناسب باشد و هر کسی با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی خود، میزان سرمایه و درجه ریسک‌پذیری خود، می‌تواند استراتژی متفاوتی داشته باشد. با این حال، بزرگان حوزه سرمایه‌گذاری، برخی اصول را معرفی کرده‌اند که قطعاً با رعایت‌ آنها، بسیاری از مسیر موفقیت طی خواهد شد. در ادامه به پنج عادت مرسوم افرادی که در بازار سرمایه بیشترین سود را به دست‌ آورده‌اند، اشاره شده است.


تعهد و پایبندی به استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت


یکی از اصلی‌ترین رفتارهای مشترک اغلب سرمایه‌گذاران موفق، پایبندی به یک برنامه و استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت است. استراتژی‌های زیادی وجود دارد، اما اغلب آنها بر حفظ سهام و نگهداری بلندمدت آن تأکید دارند. این استراتژی‌ها به‌دنبال سهام‌دار کردن شماست و شما را از معاملات روزانه و نوسان‌گیری بر حذر می‌دارد.


ریسک سرمایه‌گذاری خود را در بخش‌های متنوع پخش کنید


در این بخش، گاهی اوقات اختلاف نظر وجود دارد. برخی معتقدند یک سهام خوب انتخاب کنید و تا زمانی که به سوددهی مورد نظر برسد، آن را نگهداری کنید، اما باید توجه داشت که این انتخاب می‌تواند ریسک زیادی را متوجه سرمایه‌گذاری شما کند. از طرف دیگر، اغلب بزرگان این حوزه، توصیه می‌کنند که سبدی از سهام و از صنایع مختلف انتخاب کنید.

یکی از روش‌های اصلی کنترل و مدیریت ریسک، ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری است. ممکن است در بازه‌ای یک صنعت دچار چالش شود و قیمت سهام شرکت‌ها، منفی شود، ولی صنعت دیگر با اقبال مواجه شود و قیمت سهام آن، رشد کند. به هر حال اگر تصمیم گرفتید که طبق گروه اول معامله کنید، یعنی تک‌سهم شوید، بدانید که ریسک بالایی را تحمل می‌کنید.


هرگز بیش از حد معامله نکنید و هزینه‌ها را مدنظر داشته باشید


هر دوی اینها موضوعات متفاوتی هستند که پیامدهای مهمی برای سرمایه‌گذاری و سودآوری شما دارند. مسیر شما برای به دست آوردن بیشترین سود در بورس، با مدیریت هزینه‌ها شروع می‌شود.

هزینه‌ها، جنبه‌های مختلفی دارند. استراتژی‌های موفقیت سرمایه‌گذاری کار خود را از به حداقل رساندن هزینه‌ها شروع می‌کنند که معاملات بیش از حد، علاوه بر اینکه ریسک بالایی دارد، کارمزد و هزینه‌های زیادی را به سرمایه‌گذار تحمیل می‌کنند که گاهی اوقات، سودآوری فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.


قبل از سرمایه‌گذاری در بورس تحقیق کنید


یکی از مهم‌ترین رفتارهای افرادی که در بورس بیشترین سود را شناسایی می‌کنند، توانایی شناسایی سهام خوب است، اما فقط شناسایی سهام خوب کافی نیست. شما باید بتوانید زمان صحیح خریدوفروش را نیز شناسایی کنید. قبل از سرمایه‌گذاری، تحقیقات کاملی انجام دهید، فاکتورهای مؤثر بر صنعت، تحلیل بنیادی و تکنیکال آن را به‌خوبی بررسی کنید.


هرچه سریع‌تر جلوی سهام ضررده را بگیرید و به سهام سودآور اجازه رشد دهید


کسب بیشترین سود در بورس به نحوه برخورد شما با سهامی که به واسطه آن در ضرر هستید، بستگی دارد. یک سرمایه‌گذار خوب وقتی متوجه انتخاب اشتباه خود می‌شود و با تحلیل مجدد آن، امیدی به برگشت آن نمی‌بیند، باید جلوی ضرر را بگیرد و برعکس، اگر انتخاب او درست بوده و سهم با اقبال مواجه شده و قیمت آن صعودی است، باید به آن اجازه رشد دهد. در این راستا، استراتژی معکوس می‌تواند کمک خوبی برای تصمیم‌گیری شما باشد.

حتی موفق‌ترین سرمایه‌گذاران نیز در بهترین حالت می‌توانند ۷۰ درصد از سبد سهام خود را به سرمایه برنده و سودده اختصاص دهند و در مورد ۳۰ درصد باقی‌مانده نیز تلاش کنند که بیش از حد ضرر تعیین‌شده، ضرر شناسایی نکنند. با این رویکرد سرمایه و منابع شما بیهوده به هدر نمی‌رود.


سخن پایانی


مواردی که گفته شد، بخشی از نکاتی است که می‌تواند نقش مهمی در سودآوری شما داشته باشد. نکته‌ای که نباید فراموش شود این است که بورس، کاملاً تخصصی است و اصلاً نمی‌تواند شغل دوم و درآمد اول باشد. سامانه مدیریت ثروت مانو این امکان را فراهم کرده که همه افراد با هر سطح از دانش تخصصی بتوانند متناسب با درجه ریسک‌پذیری خود، همواره به‌صورت غیرمستقیم، بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.