راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

مدیرعامل بانک توسعه صادرات: ۲۱۱ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت‌شده است

علی صالح‌آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران، در نشستی آنلاین بیان کرد: «کاهش نرخ بهره بین بانکی در صورتی منجر به کاهش سود بانکی می‌شود که کاهش نرخ در بازار بین‌بانکی پایدار باشد.»

به گزارش ایسنا، صالح آبادی در این نشست که به مناسبت سالگرد تأسیس بانک توسعه صادرات ایران برگزار شده؛ اظهار کرد: «کشور قابلیت تقویت و گسترش ظرفیت‌های صادراتی خود را دارد. به همین منظور، نقش بانک توسعه صادرات بسیار حیاتی است.»

او با بیان اینکه بانک توسعه صادرات توانسته موفقیت‌های بسیاری در تقویت ظرفیت‌های صادراتی فعلی و گسترش ظرفیت‌های جدید کسب کند، افزود: «در سال گذشته تسهیلات اعطایی بانک نسبت به سال ۱۳۹۸ معادل ۵۲ درصد رشد داشته و از ۸۵۰۰ میلیارد به ۱۳ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین، مانده تسهیلات بانک توسعه صادرات از ۳۶ هزار میلیارد به ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده که رشد ۶۴ درصدی داشته است.»

به گفته او، دارایی‌های بانک نیز از رقم ۵۱ هزار میلیارد تومان به ۹۱ هزار میلیارد تومان در سال گذشته رسید که رشد ۸۰ درصدی داشته است‌. 

مدیرعامل بانک توسعه صادرات بابیان اینکه سپرده‌های بانک در سال گذشته به ۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده است، ادامه داد: «در سال گذشته سیاست اعطای تسهیلات به شرکت‌های کوچک و متوسط صادراتی را مدنظر قراردادیم که در آن زمان تسهیلات اعطایی بانک به آن‌ها به ۱۶۸۵ میلیارد تومان رسید.»

صالح آبادی همچنین درباره تسهیلات پرداختی به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: «در سال گذشته معادل ۲۱۱ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد به این شرکت‌ها پرداخت‌شده که نسبت به سال ۱۳۹۸ به میزان ۱۴ درصد رشد داشته است. ضمانت‌نامه‌های ریالی نیز با رشد ۱۶ درصدی از ۲۸۵ میلیارد در سال ۱۳۹۸ به ۳۳۰ میلیارد تومان  در سال گذشته رسیده است.»

صالح‌آبادی ضمن اعلام حجم دو میلیارد و ۷۸۹ میلیونی خدمات ارزی بانک توسعه صادرات، گفت: «هم بانک و هم صرافی آن هیچ محدودیتی برای ارائه خدمات ارزی ندارند و ارز صادرکنندگان به هر نقطه‌ای از داخل و خارج کشور منتقل می‌شود. در زمینه اسکناس ارزی نیز، صادرکنندگانی که قصد دارند صادرات خود را به‌صورت اسکناس وارد کنند، بدون محدودیت نسبت به رفع تعهدات ارزی آن‌ها اقدام و به نرخ روز اسکناس آن به‌حساب صادرکننده واریز می‌شود. این موضوع برای واردکنندگان نیز به همین صورت است.»


آخرین اخبار از انتقال برق ارمنستان به ایران 


مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران بابیان اینکه در سال گذشته تعدادی از پروژه‌های بانک به اتمام رسید، افزود: «فاز اول شرکت پتروشیمی بوشهر با ۴۰۰ میلیون دلار صادرات به پایان رسید و وارد مدار تولید شد که فاز دوم آن نیز در حال اجراست و در صورت تکمیل نهایی معادل یک میلیارد دلار به صادرات اضافه می‌شود. پروژه فولاد جهان‌آرای اروند سه تا چهار ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد و با به بهره‌برداری رسیدن پروژه شرکت پتروشیمی گچساران با تأمین مالی بانک توسعه صادرات ایران، یک‌میلیون تن ظرفیت تولید اتیلن اضافه می‌شود.»

او ادامه داد: «دیگر پروژه‌ای که بانک توسعه صادرات ایران تأمین مالی آن را بر عهده دارد، انتقال برق از ارمنستان به ایران است که با این انتقال ۷۰۰ مگابایت به ظرفیت تولید برق کشور اضافه می‌شود. در سال‌های اخیر وضعیت نقدینگی ارزی و ریالی بانک مطلوب است و این بانک همواره سپرده‌گذار در بازار بین‌بانکی محسوب می‌شود و اضافه برداشتی نیز نداشته است.»


انتظارات از دولت آینده


صالح‌آبادی بابیان اینکه بانک توسعه صادرات اموال مازاد و شعبه مازاد ندارد، گفت: «دولت جدید باید در راستای کنترل اضافه برداشت‌ها و سلامت نظام بانکی گام بردارد. انتظار می‌رود دولت بعدی سیاست‌های مالی را به سمت استقلال از سیاست‌های پولی ببرد تا کنترل تورم به سرانجام برسد.»

به گفته او، بانک توسعه صادرات معادل ۲۰۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته است و در حال حاضر، حجم معوقت آن به ۹.۳ درصد رسیده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه کارشناسان معتقدند که کاهش نرخ بهره بین‌بانکی، سودهای بانکی را کاهش می‌دهد، توضیح داد: «در صورتی کاهش نرخ بهره در بازار بین‌بانکی می‌تواند منجر به کاهش سودهای بانکی شود که این کاهش پایدار و ادامه‌دار باشد. به‌عبارت‌دیگر، کاهش بلندمدت نرخ بهره بین‌بانکی، منجر به کاهش سود بانکی می‌شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.