راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: مجلس هیچ طرحی برای رمزارزها تدوین نکرده است

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه مجلس هیچ طرحی درباره رمزارزها تدوین نکرده است گفت: «کمیسیون اقتصادی، گزارش نظارتی در مورد وضعیت رمزارزها تهیه‌کرده که در نوبت قرائت صحن علنی قرار دارد.»

به گزارش مهر، او در ادامه تصریح کرد: «پس از قرائت این گزارش، کمیسیون اقتصادی وارد اقدامات مقدماتی برای تدوین این طرح خواهد شد و جلسات کارشناسی با حضور مسئولان بخش دولتی و خصوصی برای بررسی تخصصی این موضوع برگزار می‌شود. پس از پایان تدوین طرح، مواد آن در کمیسیون به تصویب رسیده و جهت بررسی نهایی به صحن علنی مجلس ارائه خواهد شد.»

پورابراهیمی در مورد برخی خبرها مبنی بر طرح مجلس برای ممنوعیت تجارت رمزارزهای خارجی اظهار کرد: «موضوع ساماندهی رمزارزها در مجلس دهم در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت. متأسفانه به دلیل عدم اشراف و همکاری وزارت اقتصاد و بانک مرکزی نتوانستیم درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنیم و این موضوع بلاتکلیف رها شد.»

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «به دلیل عدم وجود چارچوب قانونی در کشور برای تصمیم‌گیری در این خصوص، وزارتخانه‌های مرتبط با رمزارزها بدون سیاست‌گذاری دقیق و شبکه‌ای در راستای تحقق منافع ملی، تصمیمات داخلی برای برخورد با این پدیده اتخاذ کردند. برای مثال وزارت ارتباطات بستر فضای مجازی را برای فعالیت‌های رمزارز فراهم کرد، وزارت صمت مجوزهای لازم برای فعالیت‌های رمزارزها را صادر کرد و وزارت اقتصاد نیز برای مبارزه با پول‌شویی اقداماتی را در چارچوب وظایف خود انجام داد.»

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم ورود مجلس به ساماندهی بازار رمزارزها گفت: «باید نقاط ضعف این بازار را به فرصتی برای دور زدن تحریم‌ها و حل مشکلات کشور تبدیل کرد، لذا کمیسیون اقتصادی، تجربیات جلسات مجلس دهم با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در مورد رمزارزها را مبنا قرار داد و به این موضوع ورود کرد.»

او در پایان صحبت‌هایش بیان کرد: «این گزارش تا امروز به دلیل اولویت برخی طرح‌های معیشتی، در صحن علنی مجلس قرائت نشده است. بااین‌وجود، برخی رسانه‌های داخلی و خارجی بخشی از این گزارش پیرامون پیشنهاد‌ها برای حل مشکل بازار رمزارزها را منتشر کردند. به نظر می‌رسد این رسانه‌ها اطلاعی در مورد فرآیندهای قانون‌گذاری در مجلس ندارند.»

منبع مهر
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.