راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

با ۲۰ میلیون تومان ماینرهای غیرقانونی را رسوا کنید / دعوت به همکاری مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمز ارز از مردم

مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها با کمک خواستن از مردم برای شناسایی مراکز استخراج رمزارز غیرمجاز گفت: «مردم می‌توانند اطلاعات خود را درباره استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز را در سامانه سمات به آدرس https://www.tavanir.org.ir/samaat ثبت کنند تا رسیدگی شود.

مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمزارزها، از مردم خواسته تا با معرفی مزارع غیرقانونی رمزارز، در شناسایی و دستگیری این متخلفین کمک کنند. چندی پیش هم خبرگزاری پلیس ایران خبری را مبنی بر کشف یکی از بزرگ‌ترین مزارع غیرقانونی استخراج  رمز ارز در ایران منتشر کرد. درنهایت بر اساس پیگیری‌های راه پرداخت از سخنگوی صنعت برق کشور، مشخص شد این مزرعه با ۷ هزار دستگاه استخراج رمزارز  ۴ درصد از کشفیات دستگاه‌های ماینر تا به امروز را به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر چین، روسیه، آمریکا، قزاقستان، کانادا، ایسلند و ایران ۷ کشوری هستند که به گفته مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها در توانیر، بیشترین میزان استخراج رمزارز در آن‌ها انجام می‌شود.  محمد خدادادی بهلولی، عامل اصلی گسترش استخراج غیرمجاز رمزارزها در ایران را وجود تعرفه‌های پایین و بسیار ناچیز حامل‌های انرژی در مقایسه باقیمت‌های جهانی عنوان کرد.

خدادادی با اشاره به اینکه تاکنون ۳۶۴۶ مرکز غیرمجاز استخراج رمز ارز با ۱۹۶ هزار ۲۳۳ دستگاه ماینر شناسایی و جمع‌آوری‌شده است، گفت: «توان مصرف برق این تعداد مرکز غیرمجاز رمزارز،  بیش از ۵۷۰ مگاوات بود. برای تولید این میزان برق و رساندن آن به محل مصرف، باید نیروگاهی به بزرگی ۸۰۰ مگاوات احداث می‌شد.» 

مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمزارزها با کمک خواستن از مردم برای شناسایی مراکز استخراج رمزارز غیرمجاز ادامه داد: «مردم می‌توانند اطلاعات خود را درباره استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز را در سامانه سمات به آدرس  https://www.tavanir.org.ir/samaat ثبت کنند تا رسیدگی شود. همچنین این نکته قابل‌توجه است که گزارش دهندگان، پاداش‌هایی تا سقف ۲۰ میلیون تومان دریافت خواهند کرد. از سویی دیگر، اطلاعات افرادی که گزارش مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز را در این سامانه ثبت می‌کنند، کاملاً محرمانه باقی خواهد ماند.»

به گفته او استخراج یک بیت‌کوین به بیش از ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد که این میزان بیشتر از برق مصرفی حدود ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک شبانه‌روز است. مصرف برق یک ماینر۲ تا ۳ کیلوواتی به میزان ۳۵پنکه یا ۱۵ یخچال فریز است. از سویی دیگر، شناسایی مراکز غیرمجاز نیازمند همکاری مردم است.

توانیر به‌طور مستقیم از مردم خواسته در شناسایی این متخلفین همکاری کنند. هرچند همکاری دوجانبه بین مردم و نهادهای بالادستی شناسایی متخلفان را سریع‌تر می‌کند، اما از طرفی حواشی چنین روش‌هایی هم قبلاً شاهد بوده‌ایم. این روش صحت سنجی اطلاعات را نیز دچار اختلال می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.