راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بیمه مرکزی اعلام کرد: همکاری شرکت‌های بیمه با استارت‌آپ‌های فاقد مجوز ممنوع شد

بیمه مرکزی طی بخشنامه‌ای در راستای الزامات مقرر در آیین‌نامه شماره ۹۲ شورای عالی بیمه و مکمل‌های آن و همچنین ارائه مهلت کافی به بازاریابان برخط (استارت‌آپ‌های بیمه‌ای) جهت اخذ مجوزهای مرتبط با فعالیت در صنعت بیمه، فعالیت استارت‌آپ‌های فاقد مجوز از بیمه مرکزی را غیرقانونی اعلام کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، بر اساس این بخشنامه که با امضای مشترک اداره کل نظارت بر شبکه خدمات بیمه‌ای و نظارت فنی بر بیمه‌های غیرزندگی صادر شده است، از تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ هرگونه همکاری مستقیم و غیرمستقیم شرکت‌های بیمه و شبکه فروش با بازاریان بیمه‌ای برخط (استارت‌آپ‌ها) فاقد مجوز از بیمه مرکزی در کلیه رشته‌های بیمه‌ای ممنوع بوده و در صورت عدم رعایت مراتب و مشاهده نام شرکت‌های بیمه در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مربوطه، برخوردهای نظارتی لازم وفق مفاد ماده ۲۶ آیین‌نامه شماره ۷۵ شورای عالی در دستور کار بیمه مرکزی قرار خواهد گرفت.

در این بخشنامه تاکید شده است که چنانچه شرکت بیمه‌ای به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم (غالباً از طریق شرکت‌های خدمات بیمه‌ای) خارج از چارچوب ضوابط و مقررات بیمه‌ای اقدام به انعقاد قرارداد با استارت‌آپ‌ها کرده باشند، سریعاً نسبت به ابطال قرارداد مربوطه و دریافت کامل حق بیمه متعلقه اقدام و نتیجه را به بیمه مرکزی منعکس کنند.

بر اساس این بخشنامه، اعمال هر گونه تخفیف مازاد بر حد مقرر در تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث (مصوب ۱۳۹۵) در حق بیمه تعهدات اجباری بیمه نامه شخص ثالث و حوادث راننده که منجر به کاهش خالص پرداختی بیمه‌گذار شود، ممنوع شد. همچنین اعطای ترفیعات فروش و امتیازات شبه نقدی غیرمتعارف (از جمله ارائه بن‌های خرید، کارت‌های اعتباری، تخفیف در حق بیمه سایر بیمه‌نامه‌ها)، توسط کلیه عرضه‌کنندگان مجاز بیمه‌ای از جمله کارگزاران رسمی بر خط، تخلف محسوب می شود.

تخفیف های مجاز مقرر در آیین‌نامه موضوع ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث، شامل تخفیف‌های عدم خسارت، خودروهای نوشماره و … از این قاعده مستثنی است. ضمناً تخفیف در حق بیمه مازاد مالی شخص ثالث و سایر رشته‌های مشمول آیین‌نامه شماره ۹۴ شورای عالی بیمه، صرفاً در چارچوب نرخنامه مصوب شرکت موضوع مواد ۲ و ۳ آیین نامه اخیرالذکر مجاز خواهد بود. در پایان مسئولیت حسن اجرای این بخشنامه بر عهده کلیه مدیران ذی‌ربط در شرکت‌های بیمه قرار گرفت و در صورت عدم رعایت مراتب مذکور، وفق مقررات مربوطه برخورد لازم معمول خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.