راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

مودیان مالیاتی سکه برای پرداخت مالیات 10 روز فرصت دارند / امکان قسط‌بندی تا 4 ماه

مشمولان مالیات سکه فقط ۱۰ روز فرصت دارند نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند. اگر مالیات خود را تا پایان این ماه نپردازند، به مالیات متعلقه آن‌ها به ازای هرماه دیرکرد معادل ۲.۵ درصد جریمه اضافه خواهد شد.

طبق دستورالعمل سازمان امور مالیاتی، کلیه خریداران حقیقی سکه از بانک مرکزی در سال گذشته باید تا پایان خرداد سال جاری نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، خریداران سکه از بانک مرکزی از سال ۱۳۹۷ مشمول پرداخت مالیات هستند، خریداران سکه در سال گذشته نیز تا پایان خردادماه سال جاری باید مالیات متعلقه بپردازند و اگر مالیات خود را تا پایان این ماه نپردازند، به مالیات متعلقه آن‌ها به ازای هرماه دیرکرد معادل ۲.۵ درصد جریمه اضافه می‌شود.

همچنین، مؤدیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع را به‌صورت کامل تا پایان خرداد سال جاری ندارند، مالیات آن‌ها حداکثر تا چهار ماه به‌صورت مساوی قسط‌بندی می‌شود.

طبق دستورالعمل، کسی که بیش از پنج‌تا ۱۵ سکه از بانک مرکزی بخرد، باید به ازای هر قطعه سکه ۹۶۰ هزار تومان مالیات پرداخت کند و نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ سکه به ازای هر قطعه باید معادل یک‌میلیون و ۲۸۰ هزار تومان مالیات بپردازد. علاوه براین، نسبت به مازاد ۲۵ تا ۱۰۵ سکه به ازای هر قطعه باید معادل یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مالیات پرداخت شود.

نکته قابل‌توجه درباره مالیات سکه، افزایش قابل‌توجه رقم آن و کاهش سطح معافیت مالیاتی است.

در این راستا، اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۹ نسبت به دریافت حداکثر (۱۰۵) قطعه سکه اقدام کرده‌اند، باید حداکثر تا پایان خردادماه سال جاری با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به پرداخت مالیات متعلقه اقدام کنند.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.