راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

ارسال پیامک دستگاه‌های اجرایی دولت الکترونیکی با چاپار

مجید فولادیان مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده‌سازی دولت الکترونیکی، از راه‌اندازی سامانه چاپار و امکان ارسال پیامک به شماره موبایل شهروندان بر اساس کد ملی خبر داد.

به گزارش ایسنا، این روزها و در شرایطی که به دلیل شیوع کرونا در کشور، یکی از مهم‌ترین‌ راه‌های جلوگیری از گسترش بیشتر این ویروس، تا حد ممکن خانه‌نشینی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی عنوان‌شده، دولت الکترونیک و ارائه خدمات دولتی به‌صورت غیرحضوری و الکترونیکی، از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند موردتوجه افرادی که به این خدمات نیاز دارند قرار گیرد.

در همین راستا مجید فولادیان با اشاره به نحوه فعالیت سامانه چاپار و لزوم اهمیت حصول اطمینان از پیامک‌های ارسالی دستگاه‌های اجرایی به شهروندان گفت: «با توجه به شهروندمداری بودن بسیاری از خدمات دولت الکترونیک و نیاز به وجود تعامل نزدیک میان مردم و دولت،  در خدماتی که نیاز به ارتباط مستقیم با مخاطب دارند، شماره موبایل فرد به‌عنوان یک کانال ارتباطی مهم مورداستفاده دستگاه موردنظر قرار می‌گیرد.»

او افزود: «مواردی وجود دارد که در آن دستگاه اجرایی، شماره موبایلی برای ارسال پیامک از مخاطب را ندارد و تنها اطلاعاتش از او یک کدملی است، حتی ممکن است با تعداد انبوه سیم‌کارت‌های ثبت‌شده به نام دارنده مواجه شود. به‌منظور کمک به حل این قضیه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام به راه‌اندازی سامانه چاپار کرده است.»

فولادیان با اشاره به اهداف سامانه چاپار بیان کرد: «این سامانه این امکان را فراهم می‌کند که چنانچه دستگاه‌های اجرایی جهت ارسال پیامک به مردم، یک شماره موبایل مشخص ثبت‌شده به نام مالک سیم‌کارت را نداشته باشند و یا تنها اطلاعات کد ملی مخاطب را داشته باشند، بتوانند با استفاده از سامانه چاپار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وب‌سرویس آن‌که قابل بهره‌برداری در سامانه پیام ایران سازمان فناوری اطلاعات است، ضمن ارائه کد ملی شهروند به تمام شماره موبایل‌های به نام مخاطب پیامک ارسال کنند. این طرح قابلیت استفاده در فراخوانی‌ها و اطلاع‌رسانی عام و خاص و دیگر کاربردهای حوزه دولت الکترونیکی را دارد.»

سامانه پیام ایران نیز، سامانه‌ای است که باهدف ارسال الکترونیکی بدون واسطه اعلان‌های رسمی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی کشور به آحاد مردم و مؤسسات حقوقی که متقاضی دریافت خدمات دولتی و عمومی هستند، توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجادشده است. در این سامانه، کارپوشه هر فرد صندوق دریافت و ارسال نامه‌های اداری و رسمی به‌صورت الکترونیک به شمار می‌رود.

به‌عبارت‌دیگر، سامانه پیام ایران به ایجاد بستری امن و قابل‌اعتماد بین دستگاه‌های اجرایی و مردم می‌پردازد و ارسال تمام اعلانات و مکاتبات دستگاه‌های اجرایی به سامانه‌ای واحد و امکان ارسال به‌صورت متقابل از طرف کاربران را به عهده دارد.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.